5 книг про фемінізм, які варто прочитати

Від «Другої статі» Симони де Бовуар до «Ми всі повинні бути феміністками» Чімаманди Нгозі Адічіє


ФОТО: Gettyimages/Keystone-France

АВТОР: Юлія Николайчук

опубліковано: 20 березня 2024

5 книг про фемінізм, які варто прочитати

У сучасному світі, що стрімко розвивається, дискусії навколо фемінізму стають дедалі актуальнішими, а роль феміністичної літератури — все більш значущою. Книги, з яких можна дізнатися більше про історичну боротьбу, сучасні виклики та постійні пошуки гендерної справедливості, слугують не лише вікном у різноманітний досвід жінок з усього світу, але й каталізатором роздумів та соціальних змін.

Cosmopolitan розповідає про п'ять книг, які змінили хід історії фемінізму, — від полемічної «Другої статі» Симони де Бовуар до сучасної класики «Ми всі повинні бути феміністками» Чімаманди Нгозі Адічіє.

1

«Друга стать», Симона де Бовуар

«Друга стать» Симони де Бовуар — новаторський і впливовий твір феміністичної філософії, вперше опублікований у 1949 році. Один з основоположних текстів сучасної феміністичної теорії справив глибокий вплив на дискурс навколо гендеру та прав жінок. У двох томах на майже 800 сторінках книга глибоко занурюється в історію, культуру та соціальне конструювання жіночих ролей у суспільстві, а також у способи, якими жінки історично зазнавали пригнічення та маргіналізації.

 

2

«Золотий зошит», Доріс Лессінг

Епохальний роман, що по праву вважається найкращим твором знаменитої англійської письменниці та лауреатки Нобелівської премії Доріс Лессінг, розповідає історію Анни Вулф, талановитої письменниці та переконаної феміністки, яка записує всі свої думки та переживання в чотири різнокольорові зошити: чорний, червоний, жовтий і синій. Але з часом з'являється ще й п'ятий, золотий зошит, записи в якому стають для героїні справжнім одкровенням і допомагають їй знайти вихід із глухого кута.

 

3

«Міф про красу», Наомі Вульф

Вперше опублікована у 1990 році, полеміка Наомі Вульф про зв'язок між жіночою владою та красою не втрачає своєї актуальності й сьогодні. В центрі дослідження — «міф» про те, що жінки можуть бути прийняті в суспільстві, тільки якщо вони красиві, а також те, наскільки мінливими і все більш нереалістичними стандарти краси стали з плином часу. Її слова пророчі як ніколи, особливо якщо врахувати, що вони були написані ще до появи соціальних мереж і постійного шквалу недосяжних образів жіночої привабливості.

 

4

«Невидимі жінки», Керолайн Кріадо-Перез

Якщо вам коли-небудь знадобиться надати докази того, що гендерна нерівність все ще існує, просто покажіть цю книгу Керолайн Кріадо-Перез, засновану виключно на фактах та статистиці. Вона зосереджується на приголомшливих гендерних упередженнях, які так чи інакше стосуються всіх жінок, а також впливі, який це має на наше здоров'я і добробут. «Невидимі жінки» — це найпереконливіший аналіз цифр на основі даних, які є важливим інструментом для змін.

 

5

«Ми всі повинні бути феміністками», Чімаманда Нґозі Адічі 

У своїй книзі, що є адаптацією однойменної промови на конференції TEDx 2012 року, нігерійська письменниця Чімаманда Нґозі Адічі пропонує читачам унікальне визначення фемінізму для 21 століття, яке ґрунтується на інклюзивності та обізнаності. Спираючись на власний досвід та глибоке розуміння часто прихованих реалій сексуальної політики, авторка досліджує, що означає бути жінкою в наш час, окреслює шляхи, якими ми всі можемо сприяти культурним змінам для досягнення гендерної рівності, а також пропонує актуальний заклик, чому ми всі повинні бути феміністками.

 

Текст: Катерина Романів

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Культура
ПОПУЛЯРНІ