Сила традицій: відомі українці продемонструвати унікальне вбрання сторічної давнини у фотопроєкті ВІЛЬНІ
Група українських креаторів, які під час вторгнення російських військ в Україну, залишились у Києві, об’єднались для створення унікального проєкту ВІЛЬНІ. Його головна ідея — підтримати українців у складні часи, нагадуючи про наше коріння і традиції.
Для проєкту команда зібрала унікальне вбрання — традиційні святкові строї кінця 19 – початку 20 століття, які збереглись до наших днів. Цей одяг вцілів, незважаючи на безліч нищівних подій: Першу світову війну, колективізацію, голодомори, Другу світову війну та радянську окупацію. Спеціально для проєкту ВІЛЬНІ вбрання було надано українськими колекціонерами.
Куратором і стилісткою проєкту стала Марія Квітка — художниця по костюмах, відома роботою над художнім фільмом «Чорний ворон» та документальною стрічкою «Спадок». «Сьогодні ми всі неабияк хвилюємось, чи вдасться нам в умовах цієї жахливої повномасштабної війни росії проти України зберегти нашу спадщину, наші національні скарби, тому ми вирішили хоча б крихітну їх частинку увічнити в цьому проєкті», — пояснює задум Марія Квітка.
Роза Аль-Намрі — традиційне святкове вбрання кінця ХІХ століття, Вінницька область
Героями ВІЛЬНИХ виступили шестеро українців, які наразі займаються волонтерством. Кожен із них демонструє, як виглядали наші предки у різних куточках України 100 років тому. Так, військовий медик і ветеран АТО Олександра Завальна, яка встигла взяти участь у проєкті перед тим, як вирушити до зони бойових дій, приміряла вбрання з Рівненщини.
Олександра Завальна — традиційне святкове вбрання початку ХХ століття, Рівненська область
Бандурист та учасник гурту ONUKA Євген Йовенко показав, як виглядав чоловічий стрій кінця 19 ст. на Сумщині.
Євген Йовенко — традиційне вбрання кінця ХІХ століття, Сумська область
Телеведуча Роза Аль-Намрі продемонструвала святкове жіноче вбрання Вінниччини, засновниця ГО «Бібліотека майбутнього» Вероніка Селега — Київщини, засновниця тревел-спільноти Come with me Тетяна Бур’янова — Закарпаття, а акторка Альбіна Корж, яка знялась у першій в Україні екранізації коміксу «Максим Оса», приміряла святковий одяг з Полтавщини.
Вероніка Селега — традиційне святкове вбрання кінця ХIХ століття, Київська область
Фотографом проєкту став Дмитро Коміссаренко. Автором колажів — молодий художник Данієль Скрипник, який розповів, що саме таким чином прагнув віддячити нашим предкам за той войовничий дух, який вони передали нам, сучасним українцям:
«Я дуже хочу показати, що емоційні стани, які ми відчуваємо зараз і те, як ми боремось — це наша шана пращурам, яка і є силою нашої нації. Мені хотілось передати те, що згадуючи, дивлячись на те, як вони створювали нашу ідентичність — я відчуваю потужні емоції. Я відчуваю, що ми маємо транслювати той потужний дух і доповнювати його своєю силою та красою власної душі. Ми будемо творити мистецтво і я впевнений, що ми переможемо темряву…»
Тетяна Бур’янова — традиційне святкове вбрання початку ХХ століття, Закарпатська область
Усі учасники працювали над проєктом безоплатно, а фотороботи були надані у відкритий доступ для загального користування. Його автори закликають усіх українців вірити у перемогу та обов’язково підтримувати ЗСУ:
«Ми хочемо, аби всі відчули свою приналежність до народу із надзвичайно багатою національною історико-культурною спадщиною, хочемо надихнути, втішити та сповнити людей надією. Ми закликаємо людей підтримувати морально й матеріально Збройні Сили України, адже саме завдяки їхнім подвигам наша спадщина й зберігається».
Альбіна Корж — традиційне святкове вбрання початку ХХ століття, Полтавська область
Проєкт ВІЛЬНІ створено за спільної благодійної ініціативи:
Фотограф — Дмитро Коміссаренко
Художник — Данієль Скрипник
Стиліст — Марія Квітка
Асистент стиліста — Олександр Греков
Мейк та зачіски — Тетяна Пархоменко
Локація — Bartone Studio
Адміністратор — Яна Щибря
PR-супровід — Наталя Васюра
Автентичний одяг з приватних колекцій надали:
Ігор Турейський, Максим Очкур, Олена Дідик, Володимир Щибря.