Книга тижня: «Під скляним ковпаком» Сильвія Плат

LIFESTYLE / Культура
Фото: Getty Images
Cosmo

Видавництво: Видавництво Старого Лева

Рік видання: 2017

Кількість сторінок: 360

Палітурка: тверда

Замовити книгу можна тут 

Хто така Сильвія Плат?

Сильвія Плат американська поетеса і письменниця. Її вважають однією із засновниць жанру «сповідальної поезії» в англомовній літературі. За життя Сильвії було видано лише дві її книжки — поетичну збірку «Колос та інші поезії» і напівавтобіографічний роман «Під скляним ковпаком», що став справжнім маніфестом представниць тогочасної феміністської літературної критики.

Майбутня письменниця народилася у 1932 року в Бостоні, штат Массачусетс. У 1940 році втратила батька, що стало шоком для 8-річної дівчинки й наклало відбиток на всю її творчість. У школі Сильвія була однією з найкращих учениць. Дівчина працювала редактором шкільної газети «The Bradford». Перший вірш опублікувала у 8 років, з 11 років почала постійно публікуватися в газетах США. На момент закінчення школи написала понад 50 оповідань, 9 з яких було опубліковано.

Під час навчання на 3-му курсі Сміт-коледжу виграла конкурс від журналу Mademoiselle на місячне стажування в Нью-Йорку, де працювала позаштатним кореспондентом. Події саме цього періоду життя детально описані в романі «Під скляним ковпаком».

Майже все життя Плат страждала на депресію. Попри успішне стажування, з Нью-Йорка Плат повернулася морально та фізично виснаженою. У стані тяжкої депресії влітку 1953 року здійснила спроба самогубства, після чого близько року відновлювалася в клініці Маклін в Бельмонті. У 1956 році одружилася з британським поетом Тедом Х'юзом, від якого мала двох дітей. Дізнавшись про зраду чоловіка, подала на розлучення. У 1963 році, перебуваючи в стані затяжної депресії, наклала на себе руки. У 1982 році за книгу «Збірка віршів» Плат отримала посмертно Пулітцерівську премію.

Про що книга «Під скляним ковпаком»?

У романі, значною мірою автобіографічному, описано досвід молодої жінки, яка намагається подолати великий депресивний розлад. Книжка вийшла друком у 1963 році, через десять років по часі дії та за кілька тижнів до самогубства Плат. Українською роман видано вперше.

Головна героїня роману Естер Ґрінвуд отримує можливість стажуватися у модному жіночому журналі в Нью-Йорку. Вона впевнена – їй під силу підкорити це місто та здійснити заповітну мрію: стати письменницею. Але за красивими показами мод, коктейльними вечірками, новими знайомствами криється байдужість оточуючих і проблеми нового «дорослого» життя. Дуже швидко Естер розуміє, що починає втрачати контроль над собою і все більше занурюється в самотність та депресію.

Видання Старого Лева цього роману – унікальне не лише тому, що воно перше в Україні, а й тому, що ілюстроване. Понад 20 малюнків, створених Анастасією Стефурак, та креативний дизайн книжки додають і так неймовірно сильному і проникливому тексту нової візуальної площини і глибини.

Книга «Під скляним ковпаком» сподобається тим, хто захоплюється психологічними романами. Тим, хто любить твори про справжні людські емоції.