Who run the world: гендерні стереотипи і як їм протидіяти?

Твоя жизнь / Психология
Фото: кадр с фильма,
Cosmo

Гендерні стереотипи - чума нашої ери. Їм піддаються всі без виключення. І що найгірше, якість життя на пряму залежить від них. Фінансове положення, самореалізація й ментальне здоров’я тісно пов’язані з нашою здатністю взаємодіяти зі стереотипам й вміти оминати їх. Про те, звідки взялись гендерні штампи, чим вони небезпечні і як їх виявити.

Що таке стереотипи?

Стереотипи, за своєю суттю, це сукупність штучних характеристик. Їх функція - спрощення інформації, яку наша свідомість вважає надто деталізованою. Іншими словами, навіщо грузити себе епітетами “харизматичний”, “самозакоханий”, “з купою м’язів і дівчат”, якщо можна вжити одне єдине слово - “мачо”?

Так званий процес “стиснення” є цілком природнім. Він зумовлений бажанням розвантажити мозок і звести емоційний дискомфорт до мінімуму. Однак поступово від розвантаження стереотипи перейшли до маніпуляції. Точніше стали інструментом в руках суспільства. На прикладі гендерних штампів це видно найкраще.

Фраза “жінка - берегиня сімейного вогнища” давно перестала уособлювати будь-які характеристики. Сьогодні нею намагаються перекласти хатні обов’язки на партнерку з натяком на те, що основною роботою жінки є дім, а ніяк не кар'єра. Єдиним аргументом в такому випадку виступає “бо так було завжди”. А було це, між іншим, не завжди, а тільки тоді, коли в домі (читай печері) і справді горіло полум’я. Привіт з кам’яного віку.

Чому стереотипи небезпечні?

Гендерні стереотипи часто отруюють життя не лише в кар’єрному плані. З тих же таки штампів можуть розвинутись відчуття провини й обов’язку перед вогнищем, яке, насправді, ніколи не зберегти самотужки. І хоч вище голови стрибни, а в результаті, ти не отримаєш ні внутрішнього задоволення ні подяки за виконану роботу. А все тому, що від самого початку ці обов’язки ніби-то призначались тобі.

Ми часто не розуміємо, на що здатні, бо звикли жити за певним суспільним уставом і з конкретним прикладом “як треба”. Проте пост-радянська епоха не визнавала капіталізму, фінансової незалежності, свободи слова й дії.

Нині ти не просто вільна обирати власний шлях. Тобі ще й належить право прокладати його на рівні з іншими жінками й чоловіками. Відмова від цього права, як і не усвідомлення його впливає не лише на матеріальний стан. Самоідентифікація, тобто відповідь на питання “хто я?”, напряму залежить від цього.

Як протидіяти стереотипам?

Щоб правильно оминати гендерні штампи, потрібно навчитись їх ідентифікувати. Ось найрозповсюдженіші ситуації:

 • Різний рівень зарплатні при однакових посадах у чоловіків і жінок. В Україні цей показник сягає 30%. Тобто тобі не доплачують просто тому, що ти жінка.
  Вихід: обговори ситуацію з колегою-чоловіком. Якщо він підтвердить, що ви виконуєте однаковий обсяг роботи, можеш сміливо йти до керівництва й говорити про збільшення зарплати.
 • Запитання під час співбесід на кшталт “ви збираєтесь народжувати?”, “у вас є хлопець?”, “коли плануєте одружуватись?”. Жоден нормальний роботодавець не дозволить собі такого. Проте інколи репліки лунають з метою зрозуміти, на який період потенційний працівник може зайняти конкретну посаду.
  Вихід: ти маєш цілковите право не відповідати або ж навпаки, в жорсткій формі дати зрозуміти, що це нікого не стосується. І пам’ятай, навіть, коли у гру вступають сімейні обставини, ніхто не відміняв обов’язки чоловіка, можливість няні й відпустку по догляду за дитиною. 
 • Податок на рожевий - це термін, що означає суму, яку ти переплачуєш за конкретні товари тільки тому що вони для жінок. І хоча в Україні це явище не розповсюджене, проте факт його існування вже говорить про несправедливість.
  Вихід: порівнюй товари. Наприклад піну для гоління чи дезодорант. Часто при однаковому хімічному складі ціна може відрізнятись. 
 • Будь-які жарти про ПМС й “ці дні”. Місячні - нормальний біологічний процес. І якщо ти час від часу гніваєшся, це ніяк не пов’язано зі станом твого здоров’я.
  Вихід: припиняти будь-які жарти. І гніватись, коли хочеться. 

Колись Бейонсе сказала, що світом керують жінки. Ми з нею погоджуємось. І розвиваючи тему, нам не потрібна вся планета загалом. Ми хочемо (читай можемо) керувати тим світом, який самі ж і створили. Не бійся будувати й підійматись вгору. Ти навіть не уявляєш, на що здатна.   

Рейтинг / 0
5 5 6