9 питань, які не варто соромитися поставити своєму гінекологу
Поширені питання про жіноче здоров’я, які допоможуть тобі краще розуміти своє тіло і почуватися впевненіше та комфортніше
Навіть якщо твоя гінекологиня буквально знає твою вагіну, як свої п’ять пальців, усе одно буває ніяково ставити ті самі запитання, які давно засіли в голові. Але дозволь нам тебе заспокоїти: збентежити гінекологів неможливо — вони вже чули (і бачили!) абсолютно все. І вони справді хочуть допомогти. Візит до гінеколога має бути твоїм безпечним простором — тим самим місцем, де можна сказати все, що на душі, й запитати про все, що турбує. І жодне запитання не буває «дурним» чи «непристойним».
Але краще послухаймо самих лікарів. Щоб додати тобі впевненості перед наступним прийомом, ми поговорили з трьома гінекологинями й дізналися, які питання вони самі хотіли б чути від своїх пацієнток під час щорічних оглядів. Тож не соромся під час наступного візиту — ці питання буквально мають гриф «призначено лікарем».
1. «А моя менструація має бути такою жахливою?»
Ти, мабуть, уже здогадуєшся: якщо біль настільки сильний, що хочеться ридати, а прокладки промокають повністю — щось тут не так. Але не варто чекати, поки ситуація стане нестерпною. «Якщо менструальний біль або рясні виділення заважають тобі жити — не дають ходити на роботу, навчання чи займатися улюбленими справами, час звернутися до лікаря, — пояснює акушерка-гінекологиня Рейґан Макдоналд-Мозлі. — Місячні ніколи не мають ускладнювати твоє життя».
Хороша гінекологиня завжди запитає про твої менструації, допоможе з’ясувати, чи є конкретна причина такого самопочуття, і підкаже варіанти полегшення, додає докторка Макдоналд-Мозлі. Тож не стримуйся — розкажи всі подробиці. «Мені важливо знати не лише які в пацієнтки місячні, а і як вона почувається щодо них», — говорить докторка Ніколь Е. Вільямс. Тобі не доведеться терпіти важкі, болісні, нестерпні місячні — навіть якщо вони вважаються «нормальними» (а що це взагалі означає?).
@hannaschonberg
2. «А можна взагалі відмовитися від місячних?»
Так, можна — і навіть треба, якщо тобі це підходить! Гормональна контрацепція цілком реально може «вимкнути» твої менструації. «Я хочу, щоб більше жінок знали: не мати місячних — це абсолютно нормально, — каже докторка Вільямс. — Дехто думає, що навіть під час приймання гормональних таблеток краще залишати собі “місячні” — бо це природніше. Але це не справжній цикл — ти ж не овулюєш, тож це просто псевдоменструація».
Навіть більше, не просто можна пропускати місячні, а ще й цілком безпечно, підтверджує докторка Макдоналд-Мозлі. «Ти можеш не мати менструацій стільки часу, скільки захочеш, — і жодного ризику для здоров’я немає», — пояснює вона. І для цього не потрібно якихось «серйозних» причин типу Олімпіади — комфорт і зручність уже достатній аргумент. «Усе залежить лише від того, що працює саме для тебе і твого життя», — додає докторка Макдоналд-Мозлі. Але є нюанс: якщо ти довго не маєш кровотеч, може траплятися незначне мазання. «Якщо маєш сумніви або не знаєш, як усе організувати зі своєю контрацепцією, — просто обговори це з лікарем, якому довіряєш», — радить вона.
3. «Що за виділення я маю?»
«Дуже багато моїх пацієнток — і молодих, і старших — лякаються будь-яких вагінальних виділень, вважаючи, що це якась хвороба. Але це зовсім не так, — каже докторка Вільямс. — Вагіна — це самоочисний орган. А це означає, що вона постійно виробляє невелику кількість рідини». Ця рідина може бути прозора, білувата або жовтувата і мати ледь помітний запах або взагалі не мати його. «Якщо запах сильний або колір змінюється на насичено-жовтий чи зелений — от тоді вже варто насторожитися», — пояснює докторка Вільямс.
Найважливіше — знати, що для тебе є нормою. «Слухати своє тіло — це ключ до турботи про себе, — додає докторка Макдоналд-Мозлі. — Якщо виділення раптово стали ряснішими, змінили колір чи запах або викликають дискомфорт — це може бути сигналом про інфекцію. І його не варто ігнорувати».
4. «Як обрати правильну контрацепцію?»
Варіантів — море! І так, це класно… але й трохи заплутано. «Вибрати щось своє — це складна розмова, яку ти обов’язково маєш вести з лікарем, щоб розуміти всі плюси та мінуси», — каже гінекологиня Сюзанн Ґілберґ-Ленц. Тож не мовчи. Розкажи, що про що чула і чого хочеш. Але будь відкритою до різних варіантів. Не обирай метод просто тому, що подруги ним користуються. І не продовжуй застосовувати той, що спробувала «просто так» ще десять років тому. «Гінеколог допоможе тобі пройти весь шлях — від сумнівів до чіткого плану», — пояснює Ґілберґ-Ленц.
Докторка Макдоналд-Мозлі радить почати з простого запитання: що підходить твоєму ритму життя? «Крім особистих уподобань, важливо зважати на доступ до лікаря, який може запропонувати різні варіанти, а також на вартість чи покриття страховкою», — каже вона.
@steffi_mercie
5. «Можна поговорити про секс?»
Ніщо не буває «занадто особистим». «Сексуальність і задоволення — величезні теми. Але їх часто оминають через сором чи дискомфорт. А дарма, — каже докторка Ґілберґ-Ленц. — Оргазмів нема? Секс болючий? Бажання на нулі? Цікавить, чи нормальна твоя улюблена поза? Усе це — в межах обговорення. Ти заслуговуєш на те, щоб знати своє тіло, одержувати достовірну інформацію, насолоджуватись і отримувати задоволення». Навіть якщо твоя гінекологиня не знає всіх відповідей — вона може направити тебе до секс-терапевта чи спеціаліста із сексуальної медицини. Або хоча б чесно сказати: «Я уточню це для тебе».
6. «Чому в мене трохи підтікає сеча, коли сміюся або чхаю?»
Якщо трошки підтікає — саме час «злити» цю інформацію своєму лікарю. Нетримання сечі трапляється часто — особливо після пологів або з віком. Але воно може початись у будь-якому віці. І на жаль, багато жінок просто мовчать про це — або через сором, або через переконання, ніби нічого зробити не можна. «На телебаченні все виглядає так, ніби тобі доведеться носити дорослі підгузки, але це повний абсурд, — зауважує Ґілберґ-Ленц. — Насправді у нас є безліч рішень — від фізіотерапії до спеціальних приладів, які ми можемо застосовувати просто в кабінеті. Тобі не потрібно мовчки страждати».
7. «Моя вагіна виглядає нормально?»
Слухай, це дуже поширене питання — але насправді більшість має на увазі вульву, тобто зовнішню частину статевих органів, а не вагіну — внутрішній канал, пояснює докторка Макдоналд-Мозлі. І тут головне — знати: не існує якогось одного «нормального» вигляду вульви. Кожна унікальна, як відбитки пальців! «На жаль, Інтернет — це джерело купи нісенітниць про те, як має виглядати “ідеальна» вагіна”, — додає докторка Вільямс. — Але правда в тому, що вони всі різні. Моє завдання — дати пацієнткам упевненість у власному тілі. Бо всі вони — прекрасні. Кожна — гідна, унікальна й шикарна». Так що ні, не треба гуглити «нормальні статеві органи». Усе з тобою окей.
@kejtiejt
8. «Мені здається, у мене депресія / тривожність / потрібна терапія — що робити?»
Так, це навіть не зовсім питання — але знай: твоїй гінекологині так само важливо, що відбувається в тебе в голові, як і в матці. «Є навіть такий термін — гінекіатр, — каже докторка Ґілберґ-Ленц. — Бо ментальне здоровʼя — це теж наша сфера турботи». І справді, гінеколог здатен допомогти розібратися: може, твої симптоми повʼязані з гормональними змінами або ПМС? «У такому разі ми можемо полегшити стан за допомогою гормональних контрацептивів або низьких доз антидепресантів, — пояснює докторка Вільямс. — А якщо ні — я маю контакти фахівців і направлю туди, де тебе точно підтримають. Це куди краще, ніж самостійно копирсатись у Google». Ти не сама — і точно не маєш «просто терпіти». Запитати про свій стан — це вже перший крок до полегшення
9. «Що мені використовувати для інтимної гігієни?»
Спойлер: нічого особливого. «Твоя вагіна сама себе очищує, — пояснює докторка Макдоналд-Мозлі. — Їй не потрібні спеціальні гелі, спреї, ароматизовані пінки чи тим більше спринцювання. Усі ці штуки можуть подразнювати слизову й підвищувати ризик інфекцій — і грибкових, і бактеріальних». Що справді потрібно? Тепла вода і трохи м’якого очищувального засобу — тільки для вульви, тобто зовнішньої частини. «Якщо продукт обіцяє “освіжити” вагіну — він намагається продати тобі розв’язання проблеми, якої у тебе взагалі немає», — підсумовує Макдоналд-Мозлі.
За матеріалами cosmopolitan.com