Чи можна застосовувати «Оземпік» для схуднення? Лікар-дієтолог про ризики використання хайпового препарату

Трендовий препарат «Оземпік» — медичні застереження щодо його використання від лікаря-дієтолога


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Світлину надано героїнею матеріалу @dr.tolstikova; Instagram: @amalie_gassmann

опубліковано: 21 травня 2024

Препарат під назвою Ozempic, який виготовляється данською фармкомпанією Novo Nordisk, — це розчин для ін’єкцій, діючою речовиною якого є семаглутид, що був розроблений для лікування цукрового діабету 2-го типу. Проте нині «Оземпік» набув великої популярності в соцмережах як «диво-препарат» для схуднення. Вважається, що щотижнева ін’єкція «Оземпіку» чи подібного до нього за принципом дії препарату Wegovy допомагає знизити апетит і сприяє швидкому зниженню ваги. Тренд в Instagram і TikTok, метод схуднення, який, за чутками, практикують голлівудські зірки… Які ризики несе застосування цих ліків без прямих на те показань і призначення лікаря? З медичним аспектом цього питання нам допоможе розібратися Катерина Толстікова лікар дієтолог-ендокринолог, лікар функціональної медицини, аспірант, автор 2-х книг і засновниця «Академії здоров’я доктора Толстікової».

«Оземпік» — принцип дії та небезпеки, пов’язані з його використанням для схуднення

Катерина Толстікова коментує: «Сьогодні моя улюблена тема — «унікальний препарат для схуднення” — «Оземпік». Той самий «чарівний укол», завдяки якому ти худнеш, а ще отримуєш:

  • розлад функціонування шлунково-кишкового тракту;
  • розлад харчової поведінки;
  •  розлад роботи щитоподібної залози;
  • проблеми з підшлунковою залозою;
  •  неконтрольований набір зайвої ваги після припинення дії препарату; 
  • незворотні порушення з боку шкіри та інших органів і систем організму.

«То навіщо ж такий препарат придумали?» — запитаєш ти? Бо він призначений аж ніяк не для схуднення, а для лікування цукрового діабету 2-го типу! Тільки у поєднанні з правильним харчуванням та фізичною активністю його використовують для зниження глюкози в крові та ризиків виникнення серцево-судинних захворювань. І це відбувається виключно за рекомендацією лікаря та під його наглядом!

Тобі варто знати про те, що «Оземпік» уповільнює пасаж їжі й тому відбувається довше насичення. Він впливає на центри харчової поведінки в головному мозку, опосередковано стимулює інсулін та знижує глюкозу. 

Як це позначається на твоєму схудненні? «Оземпік» — це аналог нашого природного гормону ГПП, який виробляється шлунком і блокує твоє відчуття голоду, ти маєш насичення, і головний мозок отримує сигнал, що все ОК. Коли ти вколюєш собі цю речовину — відбувається те саме. Ти їси лише один раз на день, бо більше не хочеш. Але вжити добову потребу організму в 2000 калорій за раз неможливо. Тому ти отримуєш дефіцит, через який і худнеш. Ось і все чародійство, про яке зараз так багато говорять. 

Але чи розповідають разом з тим про порушення ШКТ, які викликає цей чудодійний препарат? Або у довгостроковій перспективі порушення роботи щитоподібної залози, підшлункової залози аж до онкологічних захворювань? Урешті-решт «Оземпік» стовідсотково порушує харчову поведінку. До речі, з порушеною ХП подібні препарати взагалі протипоказані. А дівчата, які вдаються до такого методу схуднення, якраз цю проблему і мають. Ба більше, «чарівні уколи» супроводжуються синдромом рикошету: після схуднення ти набираєш ще більшу вагу, ніж мала до того, і вже не в змозі її контролювати.

Одна з найбільших проблем цього препарату — це порушення лептин-грелінової системи, але перш за все це порушення роботи ШКТ. Через те що твій мозок не розуміє, що він голодний, і ти як-небудь харчуєшся раз на день, навіть ця їжа дуже довго перетравлюється, бо тобі не вистачає певних гормонів у шлунку. Далі вона починає гнити, знижується кислотність шлунку, виникає гіпоацидний стан. Як наслідок — неприємний запах з рота, який іде зі шлунка через стравохід. Не виключаю навіть порушення мікробіому кишківника

Мої колеги-лікарі, які діляться досвідом роботи з пацієнтами після прийому «Оземпіку», зустрічали випадки інвалідності через серйозні шлунково-кишкові розлади. А ще — специфічні зміни у стані жирової клітковини на обличчі, ліподистрофію та виснаження жирових пакетів, які не піддаються коригуванню дерматологами.

Тому, повір, це — дуже велика проблема, яка починається з маленьких кроків і може тривати роками, якщо не сказати гірше. Тобі точно потрібне схуднення за таку ціну? Тим більше що «Оземпік» — це не препарат для схуднення!

Я не проти препаратів як таких, але я проти масового лікування не за призначенням. Я проти досягнення цілей будь-яким шляхом. І я проти некомпетентності лікарів та не лікарів, які підхоплюють якийсь нездоровий тренд та вірусять його Мережею без найменшої турботи про наслідки». 

Варто зазначити, що тренд на застосування препаратів Ozempic і Wegowy спричиняє дефіцит цих ліків через стрімке зростання попиту й обмежене заводське виробництво. Як наслідок — пацієнтам із цукровим діабетом 2-го типу, яким ці засоби призначив лікар і які потребують їх, може бути складніше вчасно отримати лікування. Вживання медикаментів без показань — шкідливе і небезпечне не лише для тих, хто безпосередньо робить це, але й для інших членів суспільства.

Сподіваємося, твоє фізичне й ментальне здоров’я завжди будуть для тебе в пріоритеті. А ми підтримуємо тебе в цьому, ділячись ефективними рекомендаціями від провідних фахівців та дієвими порадами, як почуватися краще й отримувати максимум позитивних емоцій — від власного самосприйняття і від життя. 

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ