Mindful drinking: чи буває золота середина у стосунках з алкоголем

Що робити, коли хочеться знайти компроміс між вживанням алкоголю і повною відмовою від нього


АВТОР:

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 9 травня 2025

Реклама

Ніхто вже не заперечує: культура споживання алкоголю змінюється — і стрімко. Відомі люди дедалі частіше публічно діляться історіями про свою тверезість, а флешмоби на кшталт Dry January чи Sober October більше не здаються дивиною. Ми живемо в епоху великого перезавантаження — і, здається, це лише початок.

Та водночас із хвилею повного утримання з’являється ще одна течія: ті, хто обирає не «все або нічого», а більш усвідомлений підхід. Їх називають mindful drinkers або sober curious — люди, які не відмовляються від алкоголю повністю, але п’ють помірковано. Келих вина чи авторський коктейль — іноді, без бонусу у вигляді жахливої hangxiety (а це та сама тривога після вечірки, якщо що).

@lojsanwallin

Якщо ти вже чула про mindful drinking, але досі не до кінця розумієш, що це таке, — час розкласти все по поличках. Ми розпитали Лору Віллоубі, засновницю організації Club Soda, яка допомагає людям переосмислити свої стосунки з алкоголем, а ще зібрали чудові поради від Каміль Відаль — засновниці La Maison Wellness, бренду, що просуває ідею усвідомленого задоволення від життя (і коктейлів без шкоди для здоров’я).

Що таке mindful drinking?

Бути усвідомленою споживачкою алкоголю — це означає уважно стежити за тим, як він впливає на твоє життя. Від якості сну і продуктивності на роботі до сексуального потягу і рівня тривожності — алкоголь завжди залишає слід. Іноді неочевидний, але все одно відчутний.

Mindful drinking — це щось на кшталт флекситаріанства, тільки в питті. Тобто не сувора заборона, як у разі повної тверезості, а швидше бажання зменшити кількість алкоголю, іноді — зробити паузу. Наприклад, влаштувати собі «тверезий спринт» на місяць-другий. І подивитися, як тобі без алкоголю. Цілком імовірно, що на ранок ти прокидатимешся з ясною головою і без згадок про імпульсивні повідомлення колишньому.

P.S. Якщо ти відчуваєш, що алкоголь надто сильно впливає на твоє життя, або не можеш зменшити кількість споживаного — важливо звернутися по підтримку.

Описувати себе як mindful drinker’а — це ще й зручний спосіб залишити собі простір для дослідження, якщо ти ще не визначилася з остаточною метою. «Це менш жорстко, ніж оголошувати: “Усе, я повністю відмовляюся від алкоголю — назавжди”, — пояснює Лора Віллоубі, авторка книжки How To Be A Mindful Drinker. — Ідеться радше про те, щоб дати собі час проаналізувати свої звички й подумати, наскільки вони вписуються в життя, якого ти насправді хочеш».

«Якщо ти sober curious — це, по суті, попередня фаза mindful drinking, — додає вона. — Sober curious — це коли ти вже починаєш ставити собі запитання: “Чому я п’ю, як часто і як після цього почуваюся?” Тобто період усвідомлення. А mindful drinkers — це ті, хто вже переходить до дій: експериментує з новими сценаріями вечорів без алкоголю, сповільнює темп, а іноді й повністю змінює свої звички».

@josefinsvanberg

Чому mindful drinking став таким популярним саме зараз?

Каміль Відаль вважає, що справа — у вибуховому поєднанні двох тенденцій: зростання інтересу до wellness’у (фізичного й емоційного) та ширшої доступності безалкогольних опцій. Тепер знайти смачний mocktail у меню — не проблема, а напої 0% виглядають і смакують уже зовсім не так, як нудно-солодка газована вода.  

Ще один важливий фактор — зменшення стигми. «Стає дедалі нормальніше пити менше або взагалі не пити — і це чудово. Люди нарешті перестають соромитися своїх виборів. А коли пробують mindful drinking — відчувають ефект на собі: ясність, легкість, менше тривоги», — додає Каміль.

Які плюси дає mindful drinking?

Із чого б тут почати? Якісний сон, здоровіші стосунки, більше грошей у гаманці, відсутність бажання надіслати голосове повідомлення колишньому вночі з бару... І це ще не все. Каміль наголошує: усвідомлене споживання алкоголю — це ще й реальний внесок у своє здоров’я. «Ми вже знаємо, що менше алкоголю — це кращий сон, ясніша голова, стабільніший настрій. Але останні медичні дослідження йдуть далі: скорочення споживання алкоголю також знижує ризик розвитку раку». І так, про це вже активно говорить, наприклад, організація Breast Cancer UK, яка зазначає, що 30% випадків раку можна попередити. Один із простих способів — хоча б кілька безалкогольних днів на тиждень. Звучить як план, еге ж?

@delaneychilds

Як почати?

«Почни з простого запитання: “Яке життя я хочу жити — і яку роль у ньому відіграє алкоголь?”», — радить Лора Віллоубі. Можливо, ти хочеш вичавлювати з вихідних максимум. Або нарешті не втрачати контроль на вечірках. Або просто хочеш пити менше, але не зовсім відмовлятися від алкоголю.

Ідея в тому, щоб перестати діяти на автопілоті — скажімо, не тягнутися за вином автоматично після важкого робочого дня. А замислитися: «Мені це справді потрібно — чи я просто звикла так справлятися зі стресом?». Така чесність із собою вже крок до нової, здоровішої звички.

Як ще можна практикувати mindful drinking?

Окрім простого зменшення кількості алкоголю, важливо також знайти час для чесної рефлексії, додає Лора. Зупинись і постав собі кілька простих запитань: «Де я зазвичай п’ю? У яких ситуаціях? З ким я була востаннє, коли випила більше, ніж хотіла?».

«Суть — помічати повторювані патерни. Вони підкажуть тобі, що саме в поведінці хочеться змінити або виключити», — пояснює Лора. Більшість учасників спільноти Club Soda на старті практикують повну тверезість — хоча б на певний час. Це дає змогу «перезавантажити» себе, побути в соціумі без алкоголю й відчути, як це насправді. «Пауза у вживанні алкоголю ще нікому не зашкодила, — наголошує Лора. — Якщо тобі під силу витримати місяць — чудово. Але, на основі досвіду багатьох, саме три місяці дають справжній ефект: у тебе буде достатньо ситуацій, щоб побачити, як ти реагуєш на різні сценарії — з келихом і без нього». Дехто після цього не повертається до алкоголю взагалі. Інші — повертаються, але з новим, набагато здоровішим підходом».

6 порад, які допоможуть тобі стати mindful drinker’ом

Отже, ти вже подумала над тим, що хочеш змінити. Що далі? Створи власні правила. Так, саме правила. «Поміркованість не працює без рамок», — каже Лора і наводить приклади реальних обмежень, які встановлюють для себе учасники Club Soda:

  • «Я п’ю лише у вихідні, щоб залишатися сфокусованою на роботі в будні»;
  • «Я більше не п’ю, коли залишаюся на самоті»;
  • «Я зрозуміла, що віскі робить мене агресивною — більше не торкаюся його»;
  • «Шоти у клубах занадто швидко п’янять — я більше їх не замовляю».

Інші обирають стратегічну поміркованість: чергують звичайне пиво з безалкогольним або замовляють лише по одному шоту замість подвійних. Ще один лайфхак — починати вечір із двох безалкогольних напоїв. Це дає змогу краще зрозуміти: “Я справді хочу випити чи просто звикла так реагувати на вечірку?”.

«Британці мають дуже дивну звичку — “пропивати” вечори, які їм насправді не подобаються», — сміється Лора. І як не погодитися, що ми теж часто залишаємося «для галочки» — з келихом у руці, хоча вже давно мріємо про Netflix і плед.

Усвідомлене пиття — це не про заборони. Це про свободу вибору. Mindful drinking — це не жорстка відмова. Це про те, щоби повернути собі контроль. Перестати жити на автоматі. Навчитися слухати себе: чого хочеш саме ТИ, а не твоя компанія, не традиції, не вечірка. І найголовніше — це твій особистий шлях. Без тиску, без плану «назавжди». Просто спробуй дати собі шанс пожити по-іншому — і подивитися, як це змінює тебе.

@jessideoliveira

А як не зірватися? Трошки про підтримку та стратегію

Так, іноді почуватися mindful drinker’ом у галасливому барі — це ніби квест на виживання. Але є кілька тактик, які зроблять усе простішим.

1. Наприклад, подзвонити в заклад заздалегідь і запитати про безалкогольні опції. Це краще, ніж ніяково шепотіти офіціантові: «Ем, а у вас є... щось типу джину, але нуль відсотків?.. Чи, ой, неважливо». Ще один варіант — запросити подруг на пре-паті до себе, приготувати mocktails удома, а вже на самій вечірці дозволити собі максимум один-два напої.

2. Прямо сказати друзям, що ти зменшила кількість алкоголю, — це теж хороша ідея. А ще краще — запитати, чи є в них якісь цілі щодо здоров’я, в яких ти можеш їх підтримати. І якщо раптом хтось у компанії почне чіплятись: «А чого ти не п’єш?» — переведи все у гру: «Окей, твоя місія — знайти мені найсмачніший безалкогольний коктейль у барі. Уперед!».

3. Додай гри та натхнення. Мозок любить новизну. Тож експериментуй: може, тобі більше до душі освіжаюча комбуча, ніж просекко, — просто ти ніколи цього не перевіряла?

4. Каміль Відаль пропонує зробити з тверезості подію — наприклад, влаштувати тематичну вечерю без алкоголю у стилі Full Supper Club (ініціатива від Breast Cancer UK). У них є готові рецепти та набори для святкового настрою — плюс ти підтримуєш благодійну справу.

І нарешті — не забувай, що ти вже виграла! Щоб не втратити мотивацію, час від часу згадуй: «А що я отримала завдяки цьому вибору?». «Пам’ятай, як круто було встигнути на три події за вікенд — замість одного похмільного лежання на дивані, — нагадує Лора. — Як змінилася твоя шкіра, настрій, стосунки. Наскільки більше часу з’явилося на себе справжню. Те, що ти помітила й оцінила, збережи як внутрішній орієнтир».

P.S. Ця стаття — не заміна професійній медичній допомозі. Якщо тебе турбує твоя залежність або стосунки з алкоголем, звернися до лікаря.

За матеріалами Cosmopolitan UK 

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ