Швидкий та повільний сон: 5 порад, які допоможуть справді виспатися

Протестуй уже сьогодні!


АВТОР:

ФОТО: @hannaschonberg

опубліковано: 16 серпня 2024

Реклама

Сон — це база. База нашого фізичного та психічного здоров’я. Хоча всі ми знаємо, що добре висиплятися важливо, не всі розуміють, що саме відбувається в нашому організмі, коли ми засинаємо. 

ЯКИМ БУВАЄ СОН? 

Сон поділяється на два основні етапи: швидкий сон (REM) і повільний сон (NREM).

@hannaschonberg

Повільний сон (NREM): ця фаза займає левову частку нашого сну — близько 75%. Саме під час повільного сну відбувається найбільш глибокий відпочинок. Організм максимально розслабляється: температура тіла знижена, серцебиття і дихання сповільнені, м’язи не напружені. Мозок у цей час ніби перезавантажується, обробляючи інформацію, отриману протягом дня.

Швидкий сон (REM): ця фаза займає менше часу — близько 20-25% від загального терміну сну. Попри назву, фізично тіло під час швидкого сну практично нерухоме. Однак мозок у цей період дуже активний, саме під час REM-фази ми бачимо сни

ЯК СПРАВДІ ВІДПОЧИТИ? 

Щоб отримати справжній відпочинок, необхідний здоровий баланс між REM та NREM-сном. У перші години сну ми зазвичай більше часу проводимо у глибокому NREM-сні, тоді як REM-сон домінує у другій половині ночі. Ця циклічність є ключем до оптимального відпочинку та відновлення. Загалом тривалість сну дорослої людини має бути в межах 7-9 годин на добу.

Щоб покращити якість сну і забезпечити достатню кількість як REM, так і NREM-сну, скористайся цими порадами:

Установи постійний графік сну

Лягай спати та прокидайся в один і той самий час щодня, навіть у вихідні. Знаємо, це важко, особливо коли вийшов новий сезон улюбленого серіалу. Проте, можливо, у тебе з’явиться більше часу на свої хобі саме тоді, коли ти загалом почуватимешся свіжішою і сповненою енергії. 

Створи рутину, що допомагає розслабитися

Читання, тепла ванна, чашка трав’яного чаю чи масаж можуть створити відповідну атмосферу, що допоможе тобі швидше заснути. Читати новини чи гортати стрічку TikTok, на жаль, не найкраща ідея для швидкого засинання, тому краще заплануй ці заняття на першу половину дня. Синє світло, яке випромінюють електронні пристрої, також може перешкоджати сну.

@hannaschonberg

Оптимізуй своє середовище

Переконайся, що у спальні темно, тихо та прохолодно. Інвестуй у зручний матрац і подушки. Твій комфорт важливий, тому переконайся, що ніщо не заважає тобі по-справжньому відпочити вночі. 

Слідкуй за харчуванням

Уникай важкої їжі, кофеїну та алкоголю перед сном. Звісно, у цьому правилі (як і в будь-якому іншому) теж можливі винятки, але не перетворюй картоплю фрі о 23:00 у звичку. 

Веди активний спосіб життя 

Фізична активність може покращити якість сну, але уникай інтенсивних тренувань перед сном. Віддай перевагу йозі або стретчингу. Також не зайвою буде вечірня прогулянка за кілька годин до сну. Свіже повітря допоможе тілу втомитися, аби сон був міцнішим. 

Дотримуючись цих простих порад щодо поліпшення якості сну, ти можеш значно покращити своє самопочуття, підвищити рівень енергії та продуктивність протягом дня. Завжди став у пріоритет свій відпочинок і слідкуй за тим, щоб твій сон був здоровим та повноцінним, бо ти точно на це заслуговуєш. 

Схожі статті
Реклама
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ