Головні книжкові новинки 2024 року

Must-read


ФОТО: Gettyimages

АВТОР: Юлія Николайчук

опубліковано: 12 квітня 2024

Головні книжкові новинки 2024 року

На початку року українські видавництва не лише підбили підсумки 2023-го, а й поділилися своїми планами на наступні дванадцять місяців. Зокрема у книгарнях з'явиться найкращий художній роман 2023 року за версією платформи Goodreads, а також книжка, що підкорила спільноту книголюбів у соціальній мережі TikTok під назвою BookTok. Розповідаємо про найгучніші книжкові релізи 2024 року.

1

«Жінка в мені», Брітні Спірс

«Написана з винятковою відвертістю і гумором, революційна книга Спірс висвітлює незмінну силу музики та кохання — і важливість того, щоб жінка нарешті розповіла свою історію на власних умовах», — йдеться в анотації книжки.

24 жовтня минулого року відома американська виконавиця Брітні Спірс презентувала автобіографічну книжку під назвою «Жінка в мені». У ній зірка 90-х розповідає про  найтемніші моменти  свого життя: період складних стосунків з  Джастіном Тімберлейком, аборт, тривалий аб’юз з боку батька, а також сексуалізацію її сценічного образу. Співачка присвятила мемуари «любові  її життя» — своїм синам: 18-річному Шону Престону та 17-річному Джейдену Джеймсу.

У США за перший тиждень продажу книжка розійшлася накладом 1,1 мільйона примірників у всіх форматах.

 

2

«Дейзі Джонс і The Six», Тейлор Дженкінс Рід

«Їхні платівки розлітаються, як гарячі пиріжки. Квитки на їхні стадіонні концерти розгрібають за лічені години. Їхнє звучання диктує початок нової музичної епохи. Аж раптом 12 липня 1979 року гурт розпадається», — розповідає анотація.

У 2023-му американська письменниця Тейлор Дженкінс Рід підкорила книгоманів своїми бестселерами «Сім чоловіків Евелін Г'юґо» та «Світанок Малібу». Сюжет книги «Дейзі Джонс і The Six» розповідає про однойменний гурт, який насолоджується кульмінацією своєї слави на музичній сцені Лос-Анджелеса 1970-х років — аж поки в одну мить музична ідилія не виходить з ладу.

«Дейзі Джонс і The Six» в українському перекладі вже можна придбати у видавництві «Artbooks». За мотивами роману знято однойменний мінісеріал на 10 епізодів.

 

 

3

«Спогади», Надія Суровцова

Українська громадська діячка Надія Суровцева працювала в Українській Центральній Раді разом із Володимиром Винниченком, потім обіймала посаду в Директорії УНР. За збігом обставин 1918 року опинилася в Австрії. В еміграції брала участь у громадських рухах, що опікувалися правами жінок. Пізніше повернулася в СРСР, працювала в Харкові, стала жертвою сталінських репресій – 1927-го її заслали до ГУЛАГу, де Суровцева перебувала 27 років. Її «Спогади», що вийдуть у новій редакції, є документом епохи, під час якої так легко було втратити людяність, здатися й стати жертвою тоталітарної машини.

Суровцева почала писати книжку під час перебування в камері-одиночці ізолятора для політичних в'язнів. Авторка описує своє дитинство, а з ним — і Київ кінця 19-го — початку 20-го століття, розповідає про переїзд до Умані, навчання в росії та вступ до «Українського земляцтва», життя під час Першої світової війни, а потім революції, емоційно-тонко передає свій стан під час дуже довгого заслання, не втрачаючи надії на нове життя.

 

4

«Ми робимо бомби для Гітлера», Марша Форчук Скрипух

Минулого року в українському перекладі вийшла книга Марші Форчук Скрипух «Викрадене дитя» — історія про дівчинку Надію, яку під час Другої світової війни забрали з родини та вивезли з України до Німеччини за нацистською програмою Labensbor, мета якої полягала у поповненні арійської раси дітьми з інших територій. Через пережитий стрес Надія частково втратила пам’ять, яка повертається до дівчини протягом оповіді роману.

Одним з найважливіших спогадів для дівчинки стане згадка про старшу сестру Ліду. Саме про те, що відбувалося з Лідою після примусової розлуки із Надією, розповідає книга «Ми робили бомби для Гітлера».

 

5

«Жовтолика», Ребекка Кван

У центрі сюжету — Атена Лю і Джуніпер Гейворд, які разом навчалися в Єльському університеті, відвідували письменницький курс і мали б одночасно зійти на вершину слави.

Однак життя дівчат склалося інакше: Атена стала літературною зіркою з шестизначними гонорарами, а Джуніпер так і не вдалося підкорити професійний Олімп. Втім, раптом Атена помирає і Джуніпер без вагань викрадає її щойно дописаний шедевр — експериментальний роман про роль китайських робітників у Першій світовій війні.

Що цікаво, головну героїню, буде мучити совість не так за скоєне, як за виснажливі спроби його приховати. Часом їй навіть ввижатиметься, що її подруга насправді не померла й спостерігає за нею. А невдовзі в соцмережі будуть з’являтися анонімні звинувачення в крадіжці рукопису… Тож тепер псевдоавторка постає перед викликом — зберегти свою таємницю і втримати омріяну славу.

 

6

«Часосховище», Ґеорґі Ґосподінов

За сюжетом таємничий терапевт Ґаустін засновує клініку, яка лікує пацієнтів з хворобою Альцгеймера, відтворюючи минуле, в якому вони почувалися найбезпечніше. У різних кімнатах, на різних поверхах з уважністю, що межує з одержимістю, минуле відтворено до найдрібніших деталей. Це дає можливість пацієнтам десятиріччями ховатися у часі, який вже не повернути. У такий спосіб автор розповідає індивідуальні та колективні історії травм, що характерні для людей і суспільств XX століття. Клініка стає дуже успішною. Аж настільки, що по її послуги починають звертатися люди, які не мають жодних хвороб…

 

7

«Євген Коновалець. Історія нерозкритого вбивства», Олександр Кучерук, Юрій Черченко, Михайло Ковальчук

Видання починається з докладного біографічного нарису, у якому Коновалець постає лицарем духу, талановитим тактиком, політиком, трохи ідеалістом, який прагнув «виховати нову українську ґенерацію, яка була б другим етапом в нашому державному відродженні, себто тим українським типом, який революційно бореться за свою державність».

Звертаючись до 1938-го, року вбивства Коновальця, автори зупиняються на тому, як радянці будували систему агентури в різних країнах Європи, як готували та здійснювали операцію з усунення українського діяча. Виходить справжній історичний детектив, але, на жаль, з реальною, а не вигаданою жертвою.

 

8

«Атоми і попіл: глобальна історія ядерних катастроф», Сергій Плохій

Сергій Плохій, відомий історик та професор Гарвардського університету, представляє свою нову книгу-дослідження ядерних катастроф «Атоми і попіл». Це видання містить у собі історії про шість найгучніших ядерних катастроф XX століття: аварію на Чорнобильській АЕС, знищення станції «Фукушіма-1» внаслідок цунамі, ядерні випробування на атолі Бікіні, Киштимську аварію, пожежу на станції «Віндскейл» та аварію на «Три-Майл-Айленді».

Ця книга допомагає нам зрозуміти наслідки цих подій та їх вплив на людство. Це не лише дослідження минулого, але й попередження для майбутнього.

 

9

«Смак свободи», Олена Моренцова-Шулик

Варя мріє стати шеф-кухаркою, творити й вийти на новий рівень. Мама каже їй, що можна просто вийти заміж — за хлопця з їхнього містечка. Та Варя так втомилася щось доводити людям, які її не розуміють, що вирішує: настав час шукати власний смак свободи. Дівчина вирушає до Львова з наміром підкорювати вершини ресторанної кухні. Проте досягнути свого виявляється не так легко: невдачі й випробування чекають на кожному кроці. Та коли Варя несподівано знаходить книгу легендарної української кулінарки минулого століття Ольги-Марії Франко, її мрії отримують шанс здійснитися…

Родзинкою видання є збірка рецептів авторських страв самої Ольги-Марії Франко, поданий наприкінці книжки. На початку 2024 року вийшла екранізація. Головні ролі у стрічці Олександра Березаня за сценарієм Моренцової-Шулик виконали Ірина Кудяшова, Ірма Вітовська та Костянтин Темляк.

 

10

«Зрозуміти і здолати булінг», Настя Мельниченко

Ми звикли розглядати булінг як проблему протистояння двох сторін: «агресивного» булера і «затюканої» жертви. Але булінг — це ціла екосистема, на яку впливають не лише відносини дітей, а й відносини дітей і батьків, батьків і вчителів, шкільні правила й норми, атмосфера школи, традиції, сучасні історичні події тощо.

Тому, щоб зрозуміти природу булінгу, треба зрозуміти, як функціонує група та що є внутрішнім рушієм для учасників цькування. Авторка детально розписує причини й види булінгу, роль кожного учасника групи, а також ролі дорослих, які є модераторами соціальної взаємодії між дітьми. Як учителям працювати з учнями, що мають поведінково-емоційні розлади? Як батькам говорити з дітьми, які є булерами або зазнають булінгу? Чому і яким чином батьки та школа мають співпрацювати, щоб мінімізувати негативний вплив булінгу на життя і здоров’я дітей? Якою має стати школа, аби бути вільною від булінгу?

Відповіді та покрокові інструкції — на сторінках книжки, яка назавжди змінить твоє ставлення до цієї проблеми.

 

11

«Тут усі хороші люди», Ешлі Флаверс

У липні 1994 року шестирічну Дженьєрі Джейкобс знайшли мертвою в канаві. Марґо досі пам’ятає, як зловісна новина про її подругу ширилася Вакарузою, немов лісова пожежа. Справа розсипалася.

Двадцять п’ять років по тому Марґо, яка виросла та стала репортеркою, повертається до Вакарузи доглядати за хворим дядьком. Але відбувається дещо жахливе — з людного ігрового майданчика зникає п’ятирічна Наталі Кларк.

Це сталося знову... Марґо все життя вважала, що могла тоді опинитися на місці Дженьєрі, тож вирішує розшукати Наталі та поставити крапку в цій історії. Та що більше подробиць з’ясовує журналістка, що більше незручних питань озвучує, то сильніший опір їй чинять містяни. Невже вони не хочуть, щоб злочини були викриті? І чи справді викрадач Наталі й убивця Дженьєрі — одна й та ж людина?

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Культура
ПОПУЛЯРНІ