Все, що потрібно знати про 12-й Книжковий Арсенал

Фестиваль відбудеться вже вдруге під час повномасштабної війни


АВТОР: Юлія Николайчук

ФОТО: Instagram: @book_arsenal

опубліковано: 5 квітня 2024

12-й Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбудеться з 30 травня до 2 червня. Він відбудеться вже вдруге під час повномасштабної війни й традиційно складатиметься з програмної частини та книжкового ярмарку, який буде проходити на першому поверсі Старого арсеналу. Про це повідомили на сайті фестивалю.

«Наша команда впевнена, що культура допомагає формувати міжнародну коаліцію на підтримку України. Однак справа не лише в цьому. З нещодавньої історії нам, українцям, чудово відомо, до чого призводить анігіляція культурного життя: занепаду оригінальної думки, втрати політичної суб’єктності, перетворення пережитої трагедії на руйнівну травму. Ми не можемо собі цього дозволити. Нам не можна зупиняти осмислення нашої дійсності, творення нового, експерименту з ідеями та формами — всього того, що і є культурою», — каже генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта.

«Життя на межі» — фокус-тема й основна метафора 12-го Книжкового Арсеналу, яку куратори — літературознавиця, журналістка та есеїстка Тетяна Огаркова та філософ, письменник та журналіст, президент ПЕН-Україна Володимир Єрмоленко — розкривають у своєму есеї:

«Сьогодні від столичного життя, яке на поверхні майже нічим не відрізняється від довоєнного, до тієї межі, де життя у звичному для нас сенсі припиняє існувати, — вісім годин автівкою… Що ближче до межі, то більше реальність розріджується — дедалі менше людей, руху, життя. Людина на вулиці — це подія. Відкрита кав’ярня — це центр спорожнілого кварталу. Військова автівка, яка на швидкості пролітає повз тебе, — це екшн. Віддалені звуки вибухів повністю витісняють звичний шум міста. Що ближче до межі, то більше зростає швидкість пересування, адже тут усі розуміють — смерть завжди наближається швидше, аніж рухаєшся ти. Саме повітря стає небезпечним», — пишуть куратори 12-го Книжкового Арсеналу.

«Хто ці люди, які залишаються на межі? Хто ті люди, які сюди приходять?… Там, на межі, люди відчайдушно роблять те, у що вірять. На межі люди наважуються бути тим, що інші лише вважають своїми переконаннями. Бути втіленням, стояти обличчям до зла, у повний зріст, тримаючи за своєю спиною решту світу. Нашого спільного світу», — продовжують Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко.

Книжки представлятимуть у секціях: «Арткнига», «Художня книга», «Нон-фікшн», «Література для дітей і підлітків», «Мальописи». У фокусі Книжкового Арсеналу будуть книги про війну, видані після 2014 року, видання, створені ветеранами та учасниками війни, членами їхніх родин. Крім ярмарку на стендах видавців, вони будуть окремо представлені у просторі «Вітрина новинок».

Також у межах фестивалю працюватимуть запрошені куратори, літературна програма, програма для дітей і підлітків, спецпрограма від українського PEN, окремі події від видавців тощо. Окрім того, Книжковий Арсенал прийматиме Літературний фестиваль «П’ятий Харків» у співпраці з Харківським Літературним Музеєм.

Айдентика фестивалю, розроблена командою дизайнерів МА на чолі з Лєрою Гуєвською, відповідає фокус-темі та у візуальний спосіб осмислює ідею «життя на межі». В нашій уяві межа це щось конкретне, але візуально — ефемерне, адже в природі немає чітких меж і кордонів. Де вона проходить? Праворуч, де лінія бойових зіткнень формує нову межу? Чи всередині нас, як артерія, що качає кров і живить весь організм? Нова айдентика КА пропонує відповісти на ці запитання, спираючись на власний досвід і відчуття.

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
ПОПУЛЯРНІ