9 українських кінопрем’єр 2024 року

Дивимося українське


АВТОР: Юлія Николайчук

ФОТО: Кадр з фільму «Смак свободи»

опубліковано: 18 квітня 2024

Попри всі виклики повномасштабної війни, українські режисери та режисерки не втомлюються тішити глядачів актуальними, цікавими та якісними новинками. У нашому матеріалі — головні українські кінопрем’єри 2024 року, які ми наполегливо радимо тобі подивитися: від легкої й теплої стрічки «Смак свободи» до щемливого фільму «Лишайся онлайн».

«Ля Палісіада»

Прем’єра: 25 січня

Дебютний повнометражний іронічний детектив режисера Філіпа Сотниченка занурює глядача в середину українських 90-х — бурхливий та неспокійний час, коли панувало беззаконня й непокаране зло. Сюжет стрічки ґрунтується на історії судового психіатра, який за волею обставин має взяти участь у заплутаній історії вбивства міліціонера. Герой починає сумніватися у законності самої системи правоохоронних органів, коли бачить весь жах проведення судових експериментів над підозрюваним.

У ролях: Андрій Журба, Новруз Пашаєв, Олександр Пархоменко, Валерія Олейникова, Олена Мамчур, Олександр Малєєв, Степан Барабаш, Сергій Лузановський, Олександр Мавріц.

«Як там Катя?»

Прем’єра: 25 січня

Дебютна повнометражна робота режисерки Крістіни Тинькевич розповідає про Анну — лікарку швидкої допомоги та мати-одиначку. Анна є опорою для своєї родини: хворої матері, сестри та єдиної доньки Каті, якій головна героїня прагне подарувати краще життя, ніж у неї самої. Та одна дорожньо-транспортна пригода змінює життя Анни на «до» та «після». Чи вдасться жінці покарати винних?

Світова прем’єра кінострічки відбулася на 75-му кінофестивалі у Локарно в конкурсній програмі Concorso Cineasti del presente. Фільм здобув дві нагороди фестивалю: спеціальний приз журі Ciné+ та приз за найкращу акторську гру для Анастасії Карпенко. Загалом фільм «Як там Катя?» побачили глядачі понад 20 кінофестивалів по всьому світу.

У ролях: Анастасія Карпенко, Катерина Козлова, Тетяна Круліковська, Олексій Череватенко, Ірина Веренич-Островська, Віктор Жданов.

 «Інший Франко»

Прем’єра: 8 лютого

Байопік розповідає про сина великого Івана Франка — Петра, який був дослідником, педагогом, письменником, одним із засновників організації «Пласт», льотчиком і науковцем, що мав 36 патентів на винаходи. Згодом практично започаткував авіацію в Галицькій армії, а пізніше став депутатом і займався політикою.

Робота над стрічкою проходила за участю та широкою підтримкою музею «Дім Франка», який має найбільшу в світі колекцію артефактів, пов’язаних з великою родиною письменника та його нащадків, та вже не одне десятиліття знайомить українців та іноземців зі спадком династії Франків. 

У ролях: В’ячеслав Довженко, Ахтем Сеітаблаєв, Надія Левченко, Андрій Федінчик, Максим Донець, Яна Коверник.

«Уроки толерантності»

Прем’єра: 14 лютого

Фільм Аркадія Непиталюка розповідає про звичайну українську родину Найдюків. Аби впоратися  з фінансовими проблемами, вони пристають на пропозицію стати учасниками державної програми євроінтеграції «Уроки толерантності» — вона пропонує пільги родинам за умови, що в їхній домівці певний час поживе представник ЛГБТ-спільноти. Чи вдасться провінційній вчительці, її безробітному чоловіку та дітям приборкати власні стереотипні погляди щодо права людини мати будь-яку сексуальну орієнтацію та жити своїм життям? І найголовніше, чи зможуть вони поглянути на світ очима тих, кого обминали десятою дорогою?

У ролях: Акмал Гурєзов, Олена Узлюк, Олександр Піскунов, Олександр Ярема, Кароліна Мруга, Борис Георгієвський, Ніна Набока.

«Конотопська відьма»

Прем’єра: 2024 рік

У центрі сюжету — прадавня відьма з Конотопу, яка, закохавшись у звичайного хлопця, зреклася своїх відьомських сил. Та коли з початком повномасштабної війни російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вона вирішує помститися, повертаючи власні сили, і обрушує жахливу та криваву кару на вбивць свого нареченого. 

Головну роль у фільмі гратиме Тетяна Малкова («Козаки. Абсолютно брехлива історія»), роль її коханого Андрія — Тарас Цимбалюк («Спіймати Кайдаша»). Режисер фільму — Андрій Колесник, для якого стрічка стане дебютною.

«Я, “Побєда” і Берлін»

Прем’єра: 21 березня

Довгоочікувана українська комедія за мотивами однойменної повісті музиканта Кузьми Скрябіна режисерства Ольги Ряшиної розповідає про Кузьму та його друга Барда, які вирушають до Берліну. Вони їхатимуть на ледь живій «Побєді», аби у Німеччині поміняти її на омріяний Mercedes та вчасно повернутися на запланований концерт.

У ролях: Іван Бліндар, Марія Стопник, Михайло Понзель, Адам Хаді, Володимир Гева.

«БожеВільні»

Прем’єра: 2024 рік

Події драми-трилера режисерства Дениса Тарасова відбуваються в Києві у 70-х роках минулого століття. Головного героя Андрія Довженка за спілкування українською мовою та любов до «небажаної» музики направляють до психіатричної клініки. Перед ним постає непростий вибір — співпрацювати з КДБ і повернутися до сім’ї чи розкрити правду про дисидентів, закатованих у психлікарнях.

У ролях: Костянтин Темляк, Ірма Вітовська, Сергій Калантай, Остап Ступка, Віталій Салій, Наталія Бабенко, Андрій Мостренко, Павло Костіцин.

«Лишайся онлайн»

Прем’єра: 28 березня

Гостросюжетна драма про дівчину Катю, якій випадково дістається ноутбук незнайомого чоловіка. Катя ховається від ракетних обстрілів удома, намагаючись знайти власника ноутбука, який зник після російських ударів. Ризикуючи своїм життям та життям близьких, Катя намагається врятувати незнайомих українців. Це історія українців, які не є супергероями, та у них не залишається вибору, окрім як стати героями.

Картина — від ідеї до реалізації — була створена під час повномасштабного вторгнення на кошти приватних інвесторів. У нетиповому для українського ринку форматі скринлайфу автори розповідають про російсько-українську війну в умовах діджиталізованого світу, де є місце людським переживанням та емоціям.

У ролях: Єлизавета Зайцева, Олександр Рудинський, Олеся Жураківська.

«Смак свободи»

Прем’єра: 7 березня

Романтична комедія режисера Олександра Березаня розповідає про Варю, яка переїжджає з маленького містечка до Львова, аби влаштуватися на роботу до елітного ресторану. Дорогою Варі трапляється несподівана знахідка — книга легенди української кухні Ольги Франко «Перша українська загально-практична кухня», що відкриває для дівчини світ вишуканої автентичної української кухні сторічної давнини. 

Головну роль Варі зіграла актриса Ірина Кудашова, а в образі Ольги Франко постала Ірма Вітовська («Мої думки тихі», «Коза Ностра. Мама їде», «Між нами», «БожеВільні» та ін.). Також у фільмі зіграли Костянтин Темляк («БожеВільні», «І будуть люди»), Томаш Собчак («Скажене весілля 2», «Щедрик»), Тетяна Малкова («Конотопська відьма»), Римма Зюбіна («Гніздо горлиці», «Памфір», «Редакція») та Павло Лі («Мирний-21»). А в камео глядачі побачать модель, телеведучу та блогерку Вікторію Маремуху, «пекельного шефа» Алекса Якутова, співака АСАФАТОV, топмодель та телеведучу Аллу Костромічову та співачку Джамалу.

Текст: Катерина Романів

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Культура
ПОПУЛЯРНІ