10 фільмів, які змусять тебе втратити відчуття реальності

Де реальність, а де вигадка?


АВТОР:

ФОТО: Кадри з фільмів

опубліковано: 28 липня 2024

Реклама

Де закінчуються наші сни та мрії й починається реальне життя? Кінематограф часто дарує нам можливість перенестися у зовсім інший світ, де реальність зливається з фантазією, а ми занурюємося в атмосферу, що нагадує сон чи марення.

Ось добірка фільмів, які вміло грають з відчуттям сновидіння, щоб за кілька років на згадку про якусь стрічку ти подумала: «Невже все це мені лише наснилося?».

«ПОЧАТОК»

Режисер: Крістофер Нолан

Шедевр Крістофера Нолана, який досліджує глибини підсвідомості. Фільм розповідає про команду професіоналів, які здатні проникати у сни людей, щоб викрадати або впроваджувати ідеї. Завдяки дивовижним візуальним ефектам і складному сюжету створюється відчуття, ніби ти й сама перебуваєш уві сні, де реальність і вигадка невіддільні одна від одної.

У фільмі зображені світи мрій, де цілі квартали міст тримаються самі на собі, кидаючи виклик гравітації та створюючи запаморочливе відчуття дезорієнтації.

Сама концепція вкладання ідеї в чиюсь голову через маніпулювання сновидіннями є сюрреалістичною, вражаючою і, на диво, відчувається реальною. Після перегляду фільму в голові лунає німе запитання: «А чи не вклали якусь ідею в голову мені?».

«ВІЧНЕ СЯЙВО ЧИСТОГО РОЗУМУ»

Режисер: Мішель Гондрі

Ця романтична драма з елементами наукової фантастики розповідає історію про пару, яка вирішує стерти спогади одне про одного після болісного розриву (ох, якби ми теж так могли).

Фільм грає з поняттями пам’яті та реальності. Історія розгортається, перескакуючи через фрагментовані спогади, кидаючи виклик хронологічному порядку. Це відображає те, як спогади спливають та переплітаються в нашій свідомості, створюючи підозріло знайомий досвід.

Не будемо спойлерити фінал, але він точно змусить тебе замислитися про природу кохання, пам’яті та їхнього взаємозв’язку.

«ЧОРНИЙ ЛЕБІДЬ»

Режисер: Даррен Аронофскі

Психологічний трилер, який розповідає історію балерини Ніни, яка поступово втрачає зв’язок з реальністю через тиск, пов'язаний з роллю в новій постановці «Лебединого озера».

Глядачі занурюються в її напружений, хаотичний та сюрреалістичний світ, де межа між реальністю і галюцинаціями поступово стирається. Фінальна сцена змушує глядачів замислитися над тим, що ж насправді сталося. Чи Ніна здобула свою артистичну перемогу, чи вона остаточно піддалася божевіллю?

«АЛІСА У ДИВОКРАЇ»

Режисер: Тім Бертон

Яскрава та незабутня екранізація класичного твору Льюїса Керрола під керівництвом Тіма Бертона оживає в новому світлі. Тут реальність і фантазія ходять поруч, змішуючись у подорожі Аліси Дивокраєм, насиченим химерними персонажами та дивними пригодами.

Льюїс Керрол писав:

«Не сумуй. Так чи інакше все стане зрозуміло, все стане на свої місця і вишикується в єдину красиву схему, ніби мереживо. Стане зрозуміло, навіщо все це було потрібно, бо все буде правильно».

Так буде й із цим фільмом, нічого і все не матиме сенсу водночас. Тобі потрібно буде самій віднайти сенс для себе.

«РОДИНА ТЕНЕНБАУМІВ»

Режисер: Вес Андерсон

«Родина Тененбаумів» розповідає про сім’ю, кожен член якої має свої унікальні та дивні риси. Колірна палітра, симетричні кадри, дивакуваті діалоги, чорний гумор та незвичайні персонажі з дивними звичками, манерами та переконаннями створюють ефект, ніби ти спостерігаєш за життям цієї сім’ї через призму сновидіння.

Як-не-як, Вес Андерсон, режисер стрічки, знається на тому, як зробити фільм схожим на марення. Його композиції часто чіткі та структуровані, з персонажами, розміщеними по центру або симетрично по обидва боки кадру. Андерсон не боїться експериментувати зі структурою оповіді. Його фільми можуть мати нелінійні сюжети, флешбеки та флешфорварди, точно як наші сни.

«МАТРИЦЯ»

Режисери: Лана і Ліллі Вачовскі

Цей культовий науково-фантастичний фільм досліджував тему віртуальної реальності ще до того, як це стало мейнстримом. Головний герой дізнається, що його світ — це лише комп’ютерна симуляція, і вирушає на пошуки правди.

Візуальні ефекти, концепція й атмосфера фільму створюють відчуття, ніби ти й сама перебуваєш уві сні, де все можливо. Надшвидкість, стрибки на величезні відстані та зупинка куль силою думки — усі ці речі точно варто запозичити собі в арсенал для наступного ризикованого сновидіння, де за тобою хтось женеться.

«БІДОЛАШНІ СТВОРІННЯ»

Режисер: Йоргос Лантімос

Фантастична драма, яка розповідає історію жінки, повернутої до життя після смерті завдяки науковим експериментам. Фільм відзначається темним та саркастичним гумором, який сподобається не всім. Однак для тих, хто полюбляє чорний гумор, стрічка «Бідолашні створіння» може бути дуже смішною.

Унікальний візуал, химерні персонажі та оригінальний сюжет роблять цей фільм справді незабутнім кінематографічним досвідом: або він тобі страшенно сподобається, або ти його зненавидиш. А ще у тебе може виникнути думка, якою б ти людиною стала, почавши спочатку і не знаючи нічого про цей світ? Чи слід тебе колишньої залишив би відбиток на тобі теперішній? Чим тобі не сюжет сну?

«ОСТРІВ ПРОКЛЯТИХ»

Режисер: Мартін Скорсезе

«Острів проклятих» — це психологічний трилер, який розповідає історію двох федеральних маршалів США, що прибувають на острів для розслідування зникнення пацієнта з психіатричної лікарні. З кожною сценою напруга зростає, а глядач занурюється в атмосферу параної та сумнівів, коли більше не зрозуміло, де реальність, а де галюцинації.

У кінці фільму головний герой ставить риторичне запитання: «Що краще: жити монстром чи померти людиною?». А якою буде твоя відповідь? І чи зміниться вона після перегляду?

«КОРАЛІНА У СВІТІ КОШМАРІВ»

Режисер: Генрі Селік

Цей анімаційний фільм розповідає про дівчинку на ім’я Кораліна, що знаходить потаємні двері у своєму новому будинку і потрапляє у паралельний світ, де все здається кращим.

Унікальна стилістика і страхітлива атмосфера створюють відчуття, ніби ти занурена у фантастичний і тривожний сон. Критики кажуть, що цей фільм точно не для дітей і може налякати й вразливих дорослих. Якщо ж ти не боїшся доторкнутися до своїх глибинних фантазій і страхів, він точно має шанс тобі сподобатися.

«БІЙЦІВСЬКИЙ КЛУБ»

Режисер: Девід Фінчер

Це драма, яка досліджує теми ідентичності, споживацтва та анархії. Головний герой, страждаючи від безсоння і шукаючи сенс у своєму житті, зустрічає харизматичного Тайлера Дердена, і разом вони засновують підпільний бійцівський клуб.

Фільм захоплює своїм стилем, несподіваними сюжетними поворотами та неоднозначним змістом. Він отримав дуже різні відгуки у пресі та став одним з найбільш суперечливих фільмів 1990-х років, але точно не залишився непоміченим. Саме у таких випадках варто перевірити самостійно, щоб сформувати власну думку.

Схожі статті
Реклама
Культура
ПОПУЛЯРНІ