«Дітей треба підготувати до того, що порно — це фантазія. На ньому не можна вчитися», — співзасновниця подкасту про сексуальну освіту для підлітків Дарина Мізіна

Ты и он / Секс
22 июня 2020
Cosmo

Видавництво #книголав та Фонд Олени Пінчук запустили в Instagram онлайн-проект #поговоримопросекс. Це серія розмов з експертами, відомими особистостями та фахівцями про секс-освіту за мотивами книжки британської блогерки Ханни Віттон «Про секс. То як поговоримо», яка вийшла українською у видавництві #книголав.

Про сексуальну культуру в Європі та Україні, розмови батьків і дітей про секс та соціальні стереотипи говорили керівниця відділу комунікацій Фонду Олени Пінчук Юлія Янчар та співзасновниця подкасту про сексуальну освіту для підлітків «11–А» Дарина Мізіна. Редакція Cosmopolitan зробила конспект ефіру й обрала найцікавіше.

Юлія: Коли з`явився ваш подкаст про сексуальну освіту?

Дарина: Він з`явився зовсім нещодавно, приблизно з кінця січня, але ми дуже довго готувалися до нього. Я займаюся питанням сексуальної освіти близько трьох років. Все почалося зі статті для «Текстів» про секс-освіту загалом (йдеться про аналітичний медіаресурс Texty. — Прим. ред.), а вже потім я почала займатися детальним дослідженням програм сексуальної освіти в різних країнах світу для ресурсу «Гендер в деталях».

Ми з моєю подругою, журналісткою Діаною Ковальовою вирішили, що настав час скористатися відносно новим форматом для українського споживача — подкастом — і вирішили створити «11-А».

Ю.: Про сексуальну освіту в Україні зараз модно говорити, тому що вона в нас взагалі відсутня. Ми в Dialog Hub вважаємо себе теж початківцями у цій сфері, але бачимо, наскільки ця тема важлива. Ще до карантину у нас відбувалися інтенсиви для батьків і підлітків. Особливо для батьків із дітьми, щоб вони розуміли, з чого почати розмову про секс із дитиною, чому про це потрібно говорити з дітьми, як про це говорити тощо. І ми побачили, що в Україні є інформаційний голод на цю тему.

Д: Додам про інформаційний голод. Свою першу статтю я написала у 2017-му, і тоді на українських ресурсах взагалі на тему сексуальної освіти нічого не було. Були лише зрідка згадки про неї в контексті епідемії ВІЛ та СНІД. Натомість зараз з‘являється купа різноманітних проектів, і найцікавіше те, що є активісти та активістки, і вони прагнуть говорити з дорослими і дітьми на цю тему. Якщо говорити про досвід інших країн, однією з найперших сексуальну освіту запровадила Швеція, ще у 1955-му. Там не було спротиву, і світогляд суспільства до цього підштовхував. Насправді перші якісь розмови на цю тему почалися ще з кінця ХІХ століття, причиною були епідемії хвороб від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Через ризик та поганий стан медицини виникало дуже багато питань і думок, що людям все ж потрібно щось розказувати про секс. Я борюся за сексуальну освіту, яка буде комплексною та максимально інклюзивною. Йдеться про те, що потрібно враховувати інтереси всіх груп населення  й розуміти національний контекст. Якщо говорити про Україну, ми розуміємо: дуже багато людей є православними, але так само є мусульмани, тому, як на мене, найкраща сексуальна освіта повинна враховувати усі ці особливості, вільно про все це говорити та надавати інформацію для населення з різним світоглядом. Німеччина та Нідерланди є яскравими прикладами, як це все можна впроваджувати.

Ю: З 1950-х років в школах Швеції дітям розповідають про секс! У мене цей факт не вкладається в голові! У Німеччині та Нідерландах також в школах викладають такі  уроки?

Д: Так. У Нідерландах початок сексуальної освіти припадає на 1970-ті, а в Німеччині — з 1968 року. Мені цікавий контекст саме цих країн, бо в них інклюзивний підхід.

У роботі з підлітками ми повинні розуміти, що їм не підійде просто начитка лекційного матеріалу. Тут необхідні використання новітніх технологій, якісь практичні поради, програвання ситуацій у діалогах (взагалі є однією з найефективніших моделей, тому що так ми виводимо дитину на діалог і бачимо, як вона реагує на певні речі, яких знань їй бракує). 

Я думаю всім знайома ситуація, коли ми говоримо з підлітками, їм складно нав‘язувати свою думку. Вони не хочуть дослухатися до дорослих, є певний конфлікт авторитетів. Тому дуже важливо, щоб вони почувалися залученими в діалог. Попри те, що людина може бути дорослішою або вищою за статусом, підлітки все одно мають почуватися комфортно і бути повноправними учасниками та учасницями цього процесу.

Ю: Оскільки ви зараз робите подкасти для підлітків, випуски на які теми підлітки хочуть слухати найбільше?

Д: Останнім часом ми отримуємо багато запитів на тему одностатевих стосунків. Питання сексуальної орієнтації стає більш відкритим. Тема ЛГБТ є однією з найскладніших. Дуже популярними є також питання про токсичні стосунки та насильство в стосунках. Діти та підлітки починають про це говорити завдяки тому, що з’являється про це більше інформації. Коли я готую якийсь матеріал чи подкаст, завжди ставлю себе на місце підлітка. Мені зараз 22 роки, але навіть коли я була підлітком, такі теми не порушувалися. Про сексуальне та психологічне насильство, токсичні стосунки тоді ніхто не говорив, проте люди розуміли, що такі проблеми є, і тоді з’являлися фрази: «Не вдягай коротку спідницю», «Не повертайся додому пізно». І загалом масова культура показує нам сексуальне насильство через страшні, яскраві сцени. Зараз ми вже розуміємо, що насильство — це не завжди фізичний вид насильства. Також є таке уявлення, що насильство відбувається з не дуже обачними дівчатами в нехороших компаніях. Якщо ми не будемо створювати належний інформаційний простір, це все буде продовжуватися, і нові покоління людей не знатимуть, що робити, не знатимуть свого тіла і як вибудовувати якісь кордони.

Ю: Зазвичай, коли дорослим кажеш, що з дітьми потрібно говорити про секс, миттєва реакція може бути «А навіщо? Для чого розбещувати дітей?». І найпоширеніша фраза: «Про це не треба говорити! Цим потрібно займатися!» 

Сексуальна освіта — це не просто знати, як відбувається статевий акт. Вона для того, щоб дитина розуміла: коли торкаються до її тіла, вона повинна сказати «Забери руки!». Оскільки в нас немає культури сексуальної освіти, люди знічуються й не знають, що їм робити. Треба змінювати мислення людей. Вони повинні розуміти, що читати книжки про секс — нормально, слухати подкасти — нормально. Я дуже вірю, що в Україні ми теж напрацюємо здорову сексуальну освіту для різних вікових груп. Є дуже багато батьків, які відтерміновують розмови про секс із дітьми десь до 16–18 років. Часто батьки дітей початкових класів знають, що знайдуться у колективі Вовочка чи Лєночка, які покажуть іншим дітям, що вони видивилися в інтернеті. Зрештою, дитина сама не може впоратися з побаченим, і тоді вже потрібно залучати психолога, який буде пояснювати, що це було. Часто діти 6-8 років дізнаються про секс не з вулиці, не від батьків та друзів, а з порно. Якщо вже так сталося, варто розповісти, що порно — це не реальність, а викривлена картинка. Також батькам потрібно розуміти, що діти можуть дивитися порно, і за це не треба сварити. Про це просто треба говорити.

Д: Насправді дорослим також бракує сексуальної освіти. Мені взагалі подобається думка, що говорити з дорослими про секс теж потрібно. Розповідати, як взаємодіяти з іншими, що таке дорослі стосунки з іншими. Уявімо ситуацію, що хтось із дорослих вдома побачив дитину за переглядом порно. Швидше за все реакція буде такою: «Боже! Це щось погане! Страшне! Як моя дитинка могла таке дивитися?» І, як наслідок, дитина лякається або ж навпаки — відчуває ще сильніше бажання подивитися те, що заборонили. Коли діти дивляться порно з усіма звуками, ефектами, то ця «картинка» їх може прибавити. Але дітей треба підготувати до того, що порно — це фантазія. На ньому не можна вчитися. Порнографія часом пропагує культуру зґвалтування. Образи жінок в порно не повинні переноситися на здорові стосунки і на наше життя. Це все виконують актори, які мають певний досвід, і здебільшого вони не отримують задоволення від процесу. Пояснити, що це культурний продукт, з якого не потрібно брати приклад, — завдання дорослих.

Ю: Але ж ми розуміємо, що не кожні тато та мама готові до такого кроку. Хоча, мені здається, якщо мама чи тато наважуються і садять дитину перед собою, а потім просто говорять фразу «Нам треба поговорити з тобою» — це набагато краще, ніж коли дорослі просто проігнорують, і дитина виросте, а там вже життя навчить. Тому я навіть за це дякую батькам!

Д: Багато дорослих вже розуміють, що тікати нікуди, але також вони мають розуміти, з якими питаннями діти можуть звертатися. Умовно, дорослим потрібно знати, наприклад, що таке секс на одну ніч, що в наш час підлітки можуть бути в таких стосунках. Час, коли дитина до шлюбу утримувалася від сексу або мала лише одного партнера, тому що інакше не можна, минає, і швидше за все ваша дитина не буде вести такий спосіб життя. Дорослим варто розуміти, перед якими викликами вони стоять.

Ю: Якщо підлітки не знають де їм знайти інформацію — ми завжди чекаємо у нас в Dialog Hub на Володимирській, 43. А які онлайн-ресурси ви порекомендуєте? Ми знаємо, що в них є доступ до порно, яке руйнує уявлення про все здорове і нормальне. Водночас дуже мало якісного контенту. Що ж їм робити? 

Д: У процесі сексуальної освіти задіяно дуже багато людей (і діти, і молодь, і підлітки, і «дорослі вдома», і вчителі). До речі, погано звісно, що трапляються випадки, коли на уроці біології вчителька не може спокійно говорити про секс, але така реальність. Я насамперед раджу звертатися до рідних. Якщо ж ні, тоді до перевірених інтернет-ресурсів. Зокрема, це може бути дуже відомий Dialog Hub. Там можна послухати круті лекції, тренінги, познайомитися з фахівцями та однодумцями. Також є організація Teenergizer, яка надає психологічні консультації онлайн. У них, крім того, є статті на різноманітні теми секс-освіти. Це може бути подкаст «11-А», який можна послухати. Запитання до подкастів нам ставлять реальні люди, і ми вже потім записуємо випуски. Також є ресурс «Сексінфорія» від секс-педагогині Юлії Ярмоленко і ресурс «Вперше», який молодь робить для молоді. До речі, є ще онлайн-курс про сексуальну освіту, який був створений Фондом Олени Пінчук спільно з освітньою платформою Prometheus. 

Насправді, попри те, що в Україні немає «офіційно затвердженої» сексуальної освіти, ми всі можемо докласти до цього зусиль, якщо ми справді цього хочемо. Розмови з дітьми, знайомими, молодшими братами та сестрами, поширення в соціальних мережах різних корисних ресурсів, запрошення друзів на лекції, запити батьків щодо обговорення деяких тем у школах — коли ініціативи буде ставати все більше, ми покажемо державі, що ми не боїмося, що ми щось робимо, і ми справді підтримуємо впровадження сексуальної освіти в навчально-виховний процес в Україні.

 

5 5 1
Фото: Gettyimages
Спецпроекты
Реклама
Loading...
Ты и он / Секс
Надо прочитать

Выбор сексолога: 5 поз, которые должна попробовать каждая пара

Они гарантированно приведут к яркому финишу.

Ты и он / Секс
Это интересно

5 горячих вариантов позы догги-стайл, которые точно понравятся твоему парню

Каждая из них позволит тебе показать свои достоинства во всей красе!

По-быстрому: топ-5 поз для горячего секса прямо в одежде

На тот случай, когда вы не хотите терять время на раздевание…  

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: София Ричи

Здоровый экоизм: новые правила жизни, сознательная мода и эко инфлюэнсеры

Экологично меняем работу и освежаем резюме

Вогнали в краску: прокачиваем навыки по окрашиванию волос дома

Go out: как сделать каминг-аут безопасным для себя и безболезненным для твоего окружения

Дофаминовый фастинг: не столько диета, сколько новомодный способ перезагрузки


Ты и он / Секс
Это интересно

7 признаков, что он (ну очень) хорош в постели

Признак №1: ему не нужно об этом говорить, он готов доказать прямо сейчас…

Ты и он / Секс
Это интересно

Вопросы о сексе: Cosmo отвечает на 100 самых «неудобных»

Их ты не задашь ни подругам, ни врачам, ни бойфренду.

Хочешь больше узнать про "Секс"?
Гороскоп

О чем мужчины разных знаков зодиака мечтают в сексе?

Перед тем, как удивить бойфренда секс-сюрпризом, прочти и узнай, чего ему хочется больше всего!

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.