Працювати не можна відпочивати, або як 4-денний робочий тиждень змінює стандарти праці

Хотіла б спробувати?


АВТОР: Анастасія Якубишин

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 4 квітня 2024

Уяви: ти прокидаєшся в понеділок вранці, а попереду робочі дні, в кінці яких тебе чекатиме тривалий триденний вікенд. Це не мрія, а реальність для багатьох компаній, які вже випробовують 4-денний робочий тиждень. Баланс між роботою і відпочинком, більше можливостей для навчання, збільшення продуктивності, нижчий рівень стресу та вищий рівень задоволення життям. Це лише кілька переваг, що виділяють роботодавці та працівники, які спробували такий формат роботи. Та чи може ця концепція стати майбутнім стандартом праці?

Що таке чотириденний робочий тиждень?

Чотириденний робочий тиждень — це скорочена версія традиційного робочого тижня, у якій працівники працюють чотири дні на тиждень замість стандартних п'яти та мають триденний вікенд замість традиційних двох вихідних. У чотириденному робочому тижні працівники працюють менше годин на тиждень, виконуючи 32 години роботи замість стандартних 40 годин. Однак, сума компенсації та користування корпоративними перевагами залишаються у такому випадку незмінними.

Фото: @matildadjerf

Чому зростає популярність чотириденного робочого тижня?

Згідно з дослідженням платформи зайнятості Indeed, хоч загальна кількість оголошень про роботу на 4-денний робочий тиждень залишається низькою (0,3% від загальної кількості оголошень), ця цифра подвоїлася за останні кілька років. І це найчастіше спостерігається в секторах, які потребують фізичної присутності на роботі, таких як медичний, стоматологічний, ветеринарний та виробничий.

Опитуванням Workforce Confidence, яке провела найбільша у світі онлайн-мережа професійних контактів LinkedIn серед 19 000 працівників у 2022 році, показало, що 54% всіх опитаних вважають чотириденний робочий тиждень однією з трьох основних пріоритетних переваг на робочому місці. Підтримка чотириденного робочого тижня особливо сильна серед молодших поколінь, 62% представників мілленіалів і Gen Z підтримують цю зміну.

У червні 2022 року 61 компанія з Великої Британії взяли участь у пілотній програмі, що запровадила 4-денний робочий тиждень. Компанії, які брали участь, представляли широкий спектр секторів і розмірів, і не були зобов'язані строго дотримуватися одного певного типу скорочення робочого часу або чотириденного робочого тижня. Універсальним залишалось те, що зарплата залишалася на 100%, а працівники отримали «значне» скорочення робочого часу. Відкидаючи ідею того, що чотириденний робочий тиждень повинен бути «універсальним», кожна компанія розробила політику, відповідну своєму конкретному сектору, організаційним викликам, структурі відділів та корпоративній культурі.

На момент публікації перших результатів у лютому 2023 року, 92% продовжують тестувати концепцію, а 29% заявили, що політика стала постійною зміною. Середній дохід організацій зріс на 1,4%. Компанії-учасники також повідомили про зниження ймовірності того, що працівник піде у відставку на 57%, а також про зменшення кількості оплачених лікарняних на 65%.

Фото: @pernilleteisbaek

Як переваги?

Збільшена продуктивність та ефективність працівників. Заряджені енергією працівники з належним рівнем відпочинку і з можливістю піклуватися про своє психічне здоров'я, схильні до більш продуктивної роботи.

Велнес. Перехід на чотириденний робочий тиждень може бути відповіддю на покращення довгострокового добробуту працівників. Експеримент в Ісландії виявив, що продуктивність працівників лишалася на тому ж рівні або покращилася для більшості робочих місць, які скоротили робочий час.

Екологічний вплив. Дослідження у Великій Британії показало, що перехід на модель чотириденного робочого тижня може зменшити вуглецевий слід країни на 127 мільйонів тонн на рік до 2025 року, що еквівалентно виведенню з доріг 27 мільйонів автомобілів.

Чи є недоліки?

Складність масштабування. Залежно від галузі, чотириденний робочий тиждень може бути неможливим для деяких працівників або компаній в цілому. Наприклад, працівники, що працюють з клієнтами або у сфері обслуговування, можуть бути змушені працювати в звичному графіку, оскільки це може негативно вплинути на відносини з клієнтами.

Планування та впровадження. Впровадження чотириденного робочого тижня та необхідні коригування можуть виявитися складними. Наприклад, розподіл днів відпочинку для забезпечення обслуговування клієнтів та проєктів може призвести до складнощів у плануванні внутрішніх, міжфункціональних зустрічей.

Ризик перевантаження менеджерів проєктів та керівників команд. Це люди, відповідальні за налаштування та керування навантаженням своєї команди. З 4-денним робочим днем вони можуть зіштовхнутися з труднощами у збереженні командної ефективності та досягнення КРІ впродовж чотирьох робочих днів.

Попри потенційні виклики, чотириденний робочий тиждень залишається перспективним експериментом для багатьох компаній. Його успіх підтверджується не лише позитивним впливом на самопочуття працівників, а й збереженням або навіть зростанням бізнес-показників.

Інших можливостей для удосконалення організації робочого часу чимало. Рішення прийняти чи відхилити цю ініціативу може залежати від багатьох факторів, включаючи сферу діяльності, особисті уподобання та корпоративну культуру компанії. А як тобі ця ідея? Хотілось би спробувати чотириденний робочий тиждень?

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ