Quiet quitting — новий корпоративний тренд?
Упізнаєш себе?
Термін quiet quitting, або «тихе звільнення», все частіше лунає у корпоративному світі, розпалюючи дискусії за довгими столами в офісах, у коротких відео в TikTok, в іронічних твітах в Х, у розмовах за чашкою кави між двома work besties чи у довгих відеороликах на YouTube, поступово піднімаючи питання про мотивацію працівників. Але що ж це таке насправді й чи це дійсно нова тенденція?
ЩО ТАКЕ QUIET QUITTING?
Тихе звільнення не означає звільнення у традиційному розумінні. Замість цього воно описує працівників, які перестають перевищувати очікування і зосереджуються лише на виконанні своїх основних обов’язків. Це може проявлятися у точному до хвилини дотриманні робочих годин, повному використанні перерв і пріоритезації особистого життя над роботою.
@zaidleppelin On quiet quitting #workreform ♬ i thought you wanted to dance - ruby
Звучить не так погано, але чи сигналізує це про глобальнішу проблему? І чи раптом ти тут не впізнаєш себе?
ЧИ ЦЕ ЩОСЬ НОВЕ?
Концепція працівників, які стають незацікавленими у виконанні своєї роботи, не є новою. Однак галас у соціальних мережах навколо «тихого звільнення» свідчить про те, що це може бути більш поширеним. Молодь, зокрема частина покоління міленіалів і Gen-Z, стала особливо активним адептом тенденції «тихого звільнення». Дехто вважає, що це реакція на hustle culture, або «культуру метушні», яка подає безперервну роботу та продуктивність як спосіб жити своє життя.
@motivationalviraltv #quietquitting #newgeneration #simonsinek #genzthings #genz #job ♬ original sound - Motivational Viral TV
ЧОМУ ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ?
Вигорання
Тривалі наслідки пандемії, війна та понаднормові робочі навантаження можуть призвести до виснаження та бажання пріоритезувати свій добробут. Коли нічого не хочеться, то працювати ефективно точно не вдасться.
Дисбаланс між роботою та особистим життям
Працівники та працівниці, які почуваються недооціненими або перевантаженими роботою, можуть емоційно віддалитися для того, щоб подбати про своє особисте життя.
Відсутність залученості
Незрозумілі очікування, робота, що не надихає, або токсичне робоче середовище, яке все ж забезпечує тебе коштами на покриття твоїх базових потреб, можуть призвести до почуття відчуження. У такому сценарії люди точно не починають докладати більше зусиль, а радше думають, як звести кінці з кінцями.
@rvyvvv The lack of poditive feedback, structure, employees, managment, communication, commitment, reliability, respect, maturity, legality… i could go on. Safe to say i will never work for that company ever again. Goodluck and goos riddens. #nursesoftiktok #cnastruggles #quietquitting #nursetok #cnasoftiktok #foryou #forus #forme ♬ My Life - Bravo the Bagchaser
Дехто вважає «тихе звільнення» позитивним кроком до здорових меж, тоді як інші бояться, що це може стримувати інновації та продуктивність. Також постає питання, чи відображає це серйознішу проблему — системну відсутність залученості працівників у компаніях?
ЩО ТЕПЕР?
Для роботодавців «тихе звільнення» є сигналом тривоги. Важливо дослідити фактори, які можуть викликати відсутність залученості працівників. Ось кілька підходів:
Відкрита комунікація та регулярний зворотний зв’язок
Якщо ти на менеджерській позиції, підтримуй регулярні зустрічі, щоб зрозуміти занепокоєння працівників і створити простір для відкритого діалогу. Направляй, а не критикуй. Допомагай, але не тисни.
Змістовна робота
Чітко поясни, як індивідуальні ролі сприяють досягненню цілей компанії, створюючи відчуття мети.
Баланс між роботою та особистим життям
Підтримуй здорові межі, поважаючи робочі години та заохочуючи перерви. Ніхто не хоче, щоб робота заполонила все його життя, правда ж?
Програми професійного розвитку
Інвестуй у навчання та розвиток себе та своїх підлеглих. Це підвищує їхню мотивацію та знижує ймовірність вигорання.
@addison.jarman See comments for allllll the deets ✌🏼 #quietquitting #addisontaughtme #fintok ♬ original sound - Addison Jarman
Незалежно від того, чи «тихе звільнення» є трендом, чи симптомом, воно підкреслює зміну очікувань працівників. Вони більше не хочуть бути просто виконавцями. Їм потрібна цінність, мета та задовільна винагорода. Лише надаючи ці важливі компоненти, компанії можуть сподіватися на залучення та утримання талантів. Сучасні працівники прагнуть бачити результати своєї роботи, впливати на розвиток компанії та мати можливість для професійного зростання. І ми не можемо їх у цьому звинувачувати.