Токсична позитивність на роботі: що це таке й як тобі шкодить

Та як від неї захиститися


АВТОР: Анастасія Якубишин

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 5 квітня 2024

Робота завжди вимагає балансу — між дедлайнами та особистим життям, продуктивністю та відпочинком, відносинами з колегами та керівництвом. Глобальна пандемія, повномасштабна війна, економічна невизначеність, високий рівень стресу та надто конкурентне робоче середовище — усі ці речі тиснуть на нас, створюють дискомфорт і тривожність за своє не лише особисте, а й робоче життя. Згідно з даними 2023 року від Future Forum, вигорання досягло рекордних показників; на нього скаржаться близько 40% офісних працівників.

Робота може стати як комфортним, так і доволі стресовим середовищем. Великою мірою це залежить не лише від робочих задач, але й стосунків з керівництвом та колегами. Можливість безпечно висловити усе, що тебе турбує, та бути певною, що тебе почують — це точно ознака здорового робочого простору. Однак, що якщо ти приходиш до свого менеджера/-рки зі скаргами, а отримуєш лише заперечення та ігнорування проблем?

«Тобі лише здається», «ми тут сім’я, і у нас ніколи не виникає конфліктів», «просто подивися на цю ситуацію з іншого боку», «усе не так погано», «це все досвід», а також «ми не говоримо про проблеми, ми працюємо над рішеннями» — знайомі тобі фрази? Вітаю, ти познайомилась з токсичною позитивністю на роботі.

Instagram: @clairerose

Як визначити токсичне робоче середовище?

Підтримування фасаду щастя, коли внутрішньо ти постійно борешся з проблемами й труднощами, на жаль, часто робить гірше — ігнорування проблем не сприяє їхньому вирішенню, а потерпілі справляються з ними ціною свого ментального здоров’я.

Аби побороти токсичну позитивність, спершу потрібно її виявити. Це може виявитися завданням із зірочкою у корпоративних культурах, де конфіденційність та «доречність» вважаються принадами.

Ознакою токсичної позитивності на робочому місці є відчуття, що лише ти стикаєшся з проблемами. Ніхто з колег, на перший погляд, не відчуває труднощів, кризи не обговорюються, а проблеми замовчуються. Однак, поміж цим, люди виглядають втомленими та нещирими, а відсутність проблем радше виглядає як страх відкритися. Тут може скластися враження, що позитивний настрій та відсутність нарікань може впливати навіть на підвищення та просування кар’єрними сходами.

Другою ознакою токсичної позитивності може бути неоднозначна, надто емоційна або ж навпаки надмірно спокійна реакція на негативний фідбек. До речі, згідно з дослідженням 2018 року, проведеним вченими з Торонто і Берклі, є припущення, що люди, які ігнорують свої негативні почуття, згодом почуваються значно гірше. Негативні емоції не зникають і будуть повертатися, допоки ти з ними не розберешся. Досить логічно, але не зовсім очевидно.

Також токсична позитивність може виявлятися у закликах лише до позитивних думок, заохоченні бути завжди щасливими, униканні справжніх почуттів і знеціненні переживань.

Instagram: @matildadjerf

Як боротися з токсичним позитивом?

Проживай свої емоції й не орієнтуйся лише на почуття інших. Ти — головна людина у своєму житті. Визнавати, що ти не в порядку — це про повагу до себе і про наявність особистих кордонів. Якщо тобі погано, тривожно, сумно, поспілкуйся про це зі своїми друзями та близькими, або ж звернись за психологічною допомогою.

Розвивай емпатію. Подумай, що можеш зробити ти, аби колегам було комфортно поділитися їхніми хвилюваннями? Як ти реагуєш на помилки інших? Чи було б тобі приємним таке ставлення до тебе? Якщо ні, то працюй над своїми патернами поведінки й вчися ставити себе на місце інших.

Подбай про себе. Спорт, танці, медитація, прогулянка у парку, вечеря у колі друзів, малювання чи плетіння з бісеру — роби те, що приносить заспокоєння і додає ресурсу саме тобі. Візьми собі за правило завжди виділяти 5, 10, 40, 50 хвилин на речі, що додають тобі ресурс, а не забирають його.

Робота — це лише робота. Що б там не трапилось, немає таких робочих проблем, з якими неможливо впоратися. Зваж ризики, прийми те, що завжди може йти щось не по плану. Це не привід зневірюватися у собі або ж удавати, що проблем не існує.

Окресли свої очікування. Усі ми дорослі, і дуже важливо якісно й ефективно комунікувати одне з одним. Проясни своїм колегам, чого ти хочеш, а чого боїшся, що б тобі допомогло почуватися краще і якої допомоги ти потребуєш.

Пам’ятай, це окей — бути не окей. Щоб захиститися від токсичної позитивності на роботі, важливо визнавати та висловлювати свої емоції, розвивати емпатію до колег, дбати про власний добробут та здоров'я, а також чітко формулювати свої очікування від оточення. Розуміння та свідоме розв'язання цих питань допоможе створити здорове та підтримуюче робоче середовище для всіх працівників. А якщо тобі здається, що у тебе на роботі ніколи немає проблем, подумай, можливо, це ти та сама токсична колега? :)

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ