Токсична позитивність на роботі: що це таке і як тобі шкодить

Та як від неї захиститися


АВТОР: Анастасія Якубишин

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 24 липня 2024

Реклама

Робота завжди вимагає балансу — між дедлайнами та особистим життям, продуктивністю та відпочинком, відносинами з колегами та керівництвом. Глобальна пандемія, повномасштабна війна, економічна невизначеність, високий рівень стресу та надто конкурентне робоче середовище — усі ці речі тиснуть на нас, викликають дискомфорт і тривожність із приводу свого не лише особистого, а й робочого життя. Згідно з даними 2023 року від Future Forum вигорання досягло рекордних показників; на нього скаржаться близько 40% офісних працівників.

Робота може стати як комфортним, так і доволі стресовим середовищем. Великою мірою це залежить не лише від робочих завдань, але й від стосунків з керівництвом та колегами. Можливість безпечно висловити все, що тебе турбує, та бути певною, що тебе почують, — це точно ознака здорового робочого простору. А що як ти приходиш до свого менеджера/ки зі скаргами, а отримуєш лише заперечення та ігнорування проблем?

«Тобі лише здається», «Ми тут сім’я, і в нас ніколи не виникає конфліктів», «Просто подивися на цю ситуацію з іншого боку», «Усе не так погано», «Це все досвід», а також «Ми не говоримо про проблеми, ми працюємо над рішеннями» — знайомі тобі фрази? Вітаю, ти познайомилася з токсичною позитивністю на роботі.

Instagram: @clairerose

Як визначити токсичне робоче середовище?

Підтримування видимості щастя, коли внутрішньо ти постійно борешся з проблемами та труднощами, на жаль, часто погіршує ситуацію — ігнорування проблем не сприяє їхньому вирішенню, а потерпілі справляються з ними ціною свого ментального здоров’я.

Аби побороти токсичну позитивність, спершу потрібно її виявити. Це може стати завданням із зірочкою в корпоративних культурах, де конфіденційність та «доречність» вважаються принадами.

Ознакою токсичної позитивності на робочому місці є відчуття, що лише ти стикаєшся з проблемами. Ніхто з колег, на перший погляд, не відчуває труднощів, кризи не обговорюються, а проблеми замовчуються. Однак разом із цим люди виглядають утомленими та нещирими, а відсутність проблем радше сприймається як страх відкритися. Тут може скластися враження, що позитивний настрій та відсутність нарікань здатні впливати навіть на підвищення та просування кар’єрними сходами.

Другою ознакою токсичної позитивності може бути неоднозначна, надто емоційна або ж, навпаки, надмірно спокійна реакція на негативний фідбек. До речі, згідно з дослідженням 2018 року, проведеним вченими з Торонто і Берклі, є припущення, що люди, які ігнорують свої негативні емоції, згодом почуваються значно гірше. Негативні емоції не зникнуть і будуть повертатися, допоки ти з ними не розберешся. Досить логічно, але не зовсім очевидно.

Також токсична позитивність може виявлятися у закликах лише до позитивних думок, заохоченні бути завжди щасливими, униканні справжніх почуттів і знеціненні переживань.

Instagram: @matildadjerf

Як боротися з токсичним позитивом?

Проживай свої емоції й не орієнтуйся лише на почуття інших. Ти — головна людина у своєму житті. Визнавати, що з тобою не все гаразд, — це про повагу до себе і про наявність особистих кордонів. Якщо тобі погано, тривожно, сумно, поспілкуйся про це зі своїми друзями та близькими або ж звернися по психологічну допомогу.

Розвивай емпатію. Подумай, що можеш зробити ти, аби колегам було комфортно ділитися своїми хвилюваннями? Як ти реагуєш на помилки інших? Чи було б тобі приємне таке ставлення до тебе? Якщо ні, то працюй над своїми патернами поведінки та вчися ставити себе на місце інших.

Подбай про себе. Спорт, танці, медитація, прогулянка у парку, вечеря у колі друзів, малювання чи плетіння з бісеру — роби те, що приносить заспокоєння і додає ресурсу саме тобі. Візьми собі за правило завжди виділяти 5, 10... 40, 50 хвилин на речі, що додають тобі ресурс, а не забирають його.

Робота — це лише робота. Хай що там трапиться, немає таких робочих проблем, з якими неможливо впоратися. Зваж ризики, прийми те, що завжди щось може піти не за планом. Це не привід зневірюватися в собі або ж удавати, що проблем не існує.

Окресли свої очікування. Усі ми дорослі, і дуже важливо якісно й ефективно комунікувати одне з одним. Поясни своїм колегам, чого ти хочеш, а чого боїшся, що б дало тобі змогу почуватися краще і якої допомоги ти потребуєш.

Пам’ятай, це окей — бути не окей. Щоб захиститися від токсичної позитивності на роботі, важливо визнавати та висловлювати свої емоції, розвивати емпатію до колег, дбати про власний добробут та здоров’я, а також чітко формулювати свої очікування від оточення. Розуміння та свідоме розв’язання цих питань допоможе створити здорове та сприятливе робоче середовище для всіх працівників. А якщо тобі здається, що в тебе на роботі ніколи немає проблем, подумай: можливо, це ти та сама токсична колега? :)

Схожі статті
Реклама
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ