Скільки часу насправді формується звичка й звідки взявся міф про 21 день
Невіддільна частина нашого повсякденного життя
АВТОР: Анастасія Якубишин
опубліковано: 22 липня 2024
Звички — це невіддільна частина нашого життя. Вони супроводжують нас від миті, коли ми прокидаємося, й аж до моменту, коли знову лягаємо спати. Скільки склянок води ми випиваємо, як рано встаємо з ліжка, як пізно лягаємо, чи робимо зарядку вранці або ж скільки часу на день витрачаємо на читання чи, наприклад, на ходьбу? Усі ці дрібні речі визначають наше щоденне життя та впливають на нього позитивно або ж негативно. Але скільки часу насправді потрібно, щоб сформувати нову звичку? Чи справді це 21 день, як ми звикли думати?
Звідки взялася цифра 21?
Походження «теорії трьох тижнів», або ж 21 дня, не має нічого спільного зі справжніми звичками як такими. Онлайн-видання Scientific American вважає, що цей міф походить від книги самодопомоги 1960 року «Психокібернетика», в якій пластичний хірург Максвелл Мальц зауважив, що його пацієнтам потрібен був приблизно 21 день, щоб звикнути до свого нового вигляду після операції. Автор книги не проводив ніяких експериментів, аби це виявити, ґрунтуючи своє припущення на власному емпіричному досвіді. Так міф про 21 день і прижився.
Дослідження 2009 року «Як формуються звички: моделювання формування звичок у реальному світі» виявило, що насправді відрізок часу, впродовж якого формується звичка, складає від 18 до близько 260 днів. Але від чого це залежить?
Від яких факторів залежить формування звички?
Перше, що слід врахувати, — це індивідуальність кожної людини. Що працює для одного, може бути неефективним для іншого. Так, чимало сов так і не стають жайворонками, хтось кидає палити за місяць, а комусь так і не вдається це зробити роками.
Також важливо враховувати складність самої звички. Формування простої звички, наприклад випивати склянку води кожного ранку, може зайняти менше часу, ніж вироблення складної звички, наприклад щоденно займатися спортом. Що складніша звичка, то, ймовірно, більше часу потрібно на її формування. Не очікуй від себе, що твоє життя зміниться від одного наміру щось змінити. Корисні звички — це кропітка робота над собою, яка потребує часу, зусиль та мотивації.
До речі, дуже важливим аспектом у формуванні звички якраз є систематичність і мотивація. Щоб сформувати звичку, ти повинна працювати над її виробленням регулярно і з постійним розумінням, навіщо тобі це. Хвали себе за проміжні результати, пишайся і надихайся своїм прогресом. Ти можеш стати своєю найбільшою мотивацією.
У 2014 році був проведений експеримент із визначення того, як винагороди впливають на формування звичок. Дослідники запропонували учасникам слухати популярні на той час аудіокниги, такі як трилогія «Голодні ігри» та «Диявол носить Prada». Доступ до цих аудіокниг був можливий лише у тренажерній залі під час експерименту. Науковці виявили, що учасники, які мали доступ до цих аудіокниг під час тренувань, спочатку ходили до зали на 51% частіше, ніж учасники контрольної групи. Таким чином, гарною ідеєю буде придумати невелику приємність, якою ти будеш винагороджувати себе щоразу, коли дотримаєшся потрібної тобі звички або ж навіть під час її виконання. Такою винагородою може бути чашка кави, ванна з піною чи перегляд нової серії твого улюбленого серіалу.
Також важливо використовувати різноманітні техніки підтримки. Наприклад, установлення нагадувань, ведення щоденника або залучення партнера по звичці може допомогти тобі не збитися зі шляху.
Таким чином, час, який потрібен для формування звички, може значно відрізнятися для кожної людини й для кожної конкретної звички. Важливо мати реалістичні очікування і продовжувати працювати над собою навіть у разі виникнення труднощів. Саме систематичність, мотивація і використання ефективних технік підтримки допоможуть тобі досягти результатів у цьому процесі.
Усе вдасться, успіхів!