Як зупинити мобінг на роботі: поради психолога

Коли на роботі не просто токсична атмосфера, а справжнє цькування, вчися відстоювати себе


опубліковано: 3 липня 2024

Реклама

У робочому колективі бувають різні ситуації. Але погодься, що працювати значно приємніше, коли навколо підтримка та розуміння, а не токсичність. Проте інколи колеги або керівництво можуть не просто псувати настрій чи вповільнювати робочі процеси та прискіпуватися, а й порушувати особисті межі та навіть цькувати. Сьогодні для цього є окремий термін ― мобінг. Його основне визначення: психологічне знущання з колеги, яке може проявлятися в різних формах:

  • людину не приймають до колективу, вона почувається ізольованою;
  • про неї поширюють неприємні / неправдиві чутки;
  • надмірна кількість необ’єктивної критики;
  • словесні образи;
  • сексуальні домагання тощо.

Що робити, якщо ти або хтось із твоїх знайомих став жертвою мобінгу? З’ясовуємо разом з експерткою COSMOPOLITAN Україна, психологинею Оленою Шершньовою.

 

Коли робота починає асоціюватися з приниженням та постійним психологічним дискомфортом, рівень життя суттєво падає. Тривожність, поганий сон, зниження самооцінки, депресивні стани ― лише деякі прояви, які спостерігаються в жертв мобінгу. Як же не дозволити колегам чи керівництву руйнувати свою особистість?

ВИЗНАЙ ПРОБЛЕМУ

Часто людина, яка потерпає від знущань на роботі, сама не усвідомлює, що стала жертвою мобінгу. Для того щоб відрізнити сварку під час перерви на цигарку від мобінгу, важливо знати ознаки останнього. Отже, для мобінгу характерні дії, що постійно повторюються та призводять до приниження, страху, тривоги співробітника. До того ж у такому конфлікті чітко визначені сторони: жертва, кривдник, інколи ― спостерігачі.

Що стосується самих дій, то це може бути ігнорування працівника, його ізоляція; поширення неправдивих чуток; надмірна прискіпливість; відпускання гострих слів у бік потерпілого; небажана поведінка із сексуальним контентом; донесення керівництву; завдавання матеріальної шкоди. Тож, якщо з тобою відбувається щось із описаного вище, перестань знецінювати проблему і назви речі своїми іменами. 

НЕ МОВЧИ

Люди поводять себе з нами так, як ми їм дозволяємо. Мовчазна згода з діями агресора ― це зелене світло для ще більших знущань у майбутньому. Часто у випадку з мобінгом мовчати змушує бажання «не загострювати ситуацію», «не роздмухувати конфлікт». Але ти й не починала цієї історії. А відстоювати свою честь і гідність маєш повне право. Навіть якщо комусь це буде некомфортно.

НАПИШИ СВОЮ КОНСТИТУЦІЮ

Ми ніби точно знаємо, що наші честь і гідність захищені Конституцією, проте тема мобінгу досі лишається актуальною. Якщо ти усвідомлюєш, що зіткнулася із цією проблемою, пропоную зробити техніку «Моя конституція». Я даю її клієнтам, коли у їхньому житті зʼявляється хтось, хто утискає їхні свободи. Отже, візьми аркуш паперу і максимально детально пропиши:

  • На що у цьому житті ти маєш право?
  • За що несеш відповідальність? За що ― ні?
  • Чого ніколи не дозволиш щодо себе?

Перечитай та скажи собі чесно: чи порушувалася твоя конституція останнім часом? Якщо так ― настав час навести лад у своєму житті.

ЗВЕРНИСЯ ПО ДОПОМОГУ

Якщо мобінгом займається хтось із твоїх колег ― повідом про це керівникові. Якщо ж протиправні дії чинить сам керівник ― іди у відділ кадрів, до вищого керівництва або надсилай скаргу до управління Державної служби з питань праці. Памʼятай, що ти маєш право на повноцінне життя, зокрема на все те, що прописала під час виконання техніки, описаної вище. Та відстоювати ці права ти маєш самостійно! Адже твоя психологічна безпека ― це твоя відповідальність.

Примітка: якщо ти зазнаєш цькувань на робочому місці, звертайся до Державної служби з питань праці. Від 11 грудня 2022 року в Україні чинний закон про мобінг (№2759-IX), за яким передбачена адміністративна відповідальність за мобінг на роботі!

Схожі статті
Реклама
Стиль життя
ПОПУЛЯРНІ