«Нам увесь час розповідають, як виглядати, думати, і навіть яким має бути ідеальний секс», — ведуча проекту «Давай поговоримо про секс» Юлія Бортник

Cosmo

Видавництво #книголав та Фонд Олени Пінчук запустив в Instagram онлайн-проект #поговоримопросекс. Це серія розмов з експертами, відомими особистостями та фахівцями про секс-освіту за мотивами книжки британської блогерки Ханни Віттон «Про секс. То як поговоримо», яка вийшла українською у видавництві #книголав.

Про стереотипи щодо сексу у суспільстві, розмови про секс із дітьми та про прийняття власного тіла і сексуальності говорили керівниця відділу комунікацій Фонду Олени Пінчук Юлія Янчар та телеведуча й журналістка, ведуча проекту «Давай поговоримо про секс» Юлія Бортник. Редакція Cosmopolitan зробила конспект ефіру й обрала найцікавіше.

Юлія Янчар: З тобою напевно найлегше говорити про секс, тому що ти дуже багато років поспіль у своїй програмі закликала людей: «Ну давайте вже, давайте поговоримо про секс». Як взагалі тобі говорити про секс?

Юлія Бортник: Мені говорити про секс дуже легко, саме тому, напевно, я і стала ведучою цього проекту. До того ж я була його авторкою і розробницею. Я вважаю, що тоді такий проект був необхідний нашому суспільству, оскільки ми дійсно не вміємо про це говорити. Мене завжди дивувало, як люди можуть спокійно займатися сексом і взагалі не можуть говорити про нього. Це якийсь парадокс! Думаю, що коли ми навчимося про це говорити, стане набагато легше і простіше жити.

Ю.Я.: Ти правильно сказала, що в нас люди легко займаються сексом і всі знають, звідки беруться діти і звідки виникає задоволення, але говорити про секс в нас не прийнято. Це все йде від радянського виховання наших батьків. Відповідно, ми не знаємо, як правильно нам про це говорити ні між собою, ні з нашими дітьми, оскільки раніше це все сприймалося якось аморально. У Dialog Hub Фонду нашого фонду ми до карантину проводили багато різних лекцій, інтенсивів про сексуальне виховання. Ми запрошували і дітей і батьків. Сексологи, психологи розповідали, як розмовляти з дітками про секс і що їм потрібно пояснювати.

До речі, ЮНІСЕФ проводили свій щорічний звіт, і вони оприлюднили цифри, які мене шокували. Серед підлітків 13-17 років кожен четвертий хлопець (24%) та кожна восьма дівчина (12,4%) займалися сексом. І кожен третій підліток, який займався сексом, не використовував презерватив під час першого статевого акту. Нам потрібно це якось переварювати в голові та сприймати.

Ю.Б.: Дітям бракує саме сексуальної освіти. Ми проводили експеримент, коли робили програму про секс-освіту. В нас було три категорії дітей: 3-6, 7-13 і 15-18 років. Ставили кабінки у закладах освіти, і діти могли анонімно ставити свої питання. Вони запитували про контрацепцію; у яких позах краще займатися сексом, щоб не завагітніти; що таке оральний секс тощо. У нас були герої програми, які стверджували, що дітям це не потрібно знати, у когось із них був 14-річний син, який, за їхніми словами, не цікавився сексом взагалі. Ми ж навпаки намагалися донести думку: якщо діти з вами про це не говорять — це не означає, що їм не цікаво і вони не знають про секс нічого.

Ю.Я.: З дитиною потрібно говорити і пояснювати їй, як називаються всі частини тіла з віку 2-3 років, і уникати різних «краників», «печеньок» тощо. Всі частини тіла мають свої назви, і дитина має точно знати, що це рука, це вульва, а це пеніс.

Ю.Б.: Я завжди про це і говорю і ніколи не стомлюся говорити. Мій син Матвій знає, що яйця — це яйця, а пеніс — це пеніс, тому йому не смішно, як одноліткам, які можуть сміятися зі слів «пиріжечок», «яйце» чи «Сосюра». Їм стає смішно від власного сорому. Ми припускаємося величезної помилки, коли не пояснюємо це дітям у потрібному віці. І потім, коли вони перетворюються на старших дівчат та хлопців, а потім на дорослих жінок та чоловіків, вони не сприймають своє тіло, не сприймають себе, стають скутими.

Ю.Я.: У дорослому віці, дуже часто люди розуміють, що є «зажими», які йдуть з дитинства. Саме тоді формується прийняття себе, встановлення особистих кордонів. Дитині потрібно пояснювати, що це її тіло і запитувати дозволу: «Можна я тебе помию?», «Можна я подивлюся?» Коли дитина чує такі фрази, то розуміє, що до неї ставляться шанобливо. Так формується фільтр — її тіло поважають. Лише у дорослому віці ми розуміємо, де в нас були такі прогалини.

Ю.Б.: Якщо не говорити дітям, що вони дуже гарні, дуже розумні, що вони особливі, то потім, коли, наприклад, дівчата виростають, вони починають шукати в собі недоліки. Ми дивимося на нав’язані нами стереотипи зі ЗМІ, телебачення, соціальних мереж, де нам показують як має бути, що таке «гарно». Якщо ж із дитинства говорити дитині, що та найпрекрасніша та найгарніша, вона буде розуміти: «Так, я гарна по-своєму, а та дівчина — по-своєму». Я — це мої думки, мої вчинки, досягнення, принципи, це — Я. Те, що в мене груди меншого розміру, ніж у якихось «стандартах», не означає, що я гірша. Якщо ми говоримо про сексуальні стосунки, то партнери цікаві одне одному не тому, що у когось є біцепси, трицепси, — є якийсь цілісний образ. Якщо зі мною цікаво, я весела, зі мною можна підтримати розмову на різні теми і я почуваю себе впевнено, сексуально і розкуто, то зовсім неважливо, якого розміру мої стегна.

Ю.Я.: У чоловіків також є певні комплекси, і увесь цей мішок комплексів нав’язується тими стереотипами, що ти повинна бути 90/60/90, в тебе не має бути целюліту, і тіло має бути підтягнутим й ідеальним. А в чоловіка мають бути кубики і невідомо скільки сантиметрів в штанях.

Ю.Б.: Ці образи ідеального чоловіка та жінки нав’язуються людям там, де вони навіть не задумуються про це. Наприклад, реклама шампуню. Ось вона стоїть, миє волосся, а по її бездоганному тілу тече вода. Або реклама антиперспіранта. Він біжить по пляжу, граючи мускулами, з ідеальним пресом. Для дорослих людей це може бути великою проблемою, вони не отримують задоволення від сексу, адже на підсвідомому рівні закладені саме такі картинки. Якщо образ мого партнера не збігається з цією картинкою, яку я бачу скрізь — у кіно, у рекламі, — то він вже «не такий» у ліжку. Про ліжко нам теж розказують, що і як має бути ідеально. Треба стогнати, вигинатися і не менш, ніж півгодини, а якщо закінчилося раніше, — проблема. Нам увесь час методично розповідають, як виглядати, харчуватися, говорити, думати і навіть яким має бути ідеальний секс. От коли ми собі скажемо, що все кльово, попри якісь думки та картинки ззовні, одразу в усіх сферах життя полегшає. Якщо я буду знати, що я прекрасна, попри свою вагу, весела, розкута і можу говорити про секс, займатися ним, не прикриваючись, тоді все буде гаразд.

Ю.Я.: Скажи ти зі своїми дітьми говориш про секс?

Ю.Б.: Звичайно! З сином мені було легше. Він зростав на знімальному майданчику (йдеться про програму «Давай поговоримо про секс», яка виходила в ефір протягом 4 років на телеканалі СТБ. — Прим. ред.), все чув та бачив. Якщо в нього виникали питання, ми завжди про це говорили, починали з того як називаються частини тіла, як я вже казала. Знаєш, коли люди говорять про секс, то часто виникає таке упередження, що це лише про проникнення. Проте секс — це не тільки про проникнення, а й про стосунки, які ти вибудовуєш і про ставлення до свого тіла. Не соромлячись говорити про свої почуття, бажання та емоції, ти переходиш на інший рівень внутрішньої свободи.

Я завжди намагалася говорити з сином так, щоб йому було не соромно. І це, до речі, порада всім батькам, які так чи інакше мають говорити про секс зі своїми дітьми. Коли дитина приходить і запитує у вас щось, не треба одразу стояти з великими очима або казати «йди до тата» або «йди до мами». Пам’ятайте, дитина приходить до того, із ким йому психологічно комфортніше. Якщо дитина прийшла до вас із цим питанням, отже, їй комфортніше отримати відповідь саме від вас. Можливо, саме в цю мить ви не будете готові відповідати, тому що злякалися або не знаєте, що говорити і як. У такому випадку зробіть паузу і поясніть: «Я зараз дуже зайнятий(та), але ми обов’язково про це поговоримо», зазначаючи точну дату і час такої розмови. Ви маєте виконати свою обіцянку і першими почати розмову. Підготуйтеся до цього, говоріть максимально простими словами і не давайте інформації більше, ніж потрібно. Іноді все завершується питанням «Звідки беруться діти?». У кожному віці, звичайно, має бути своя інформація, спосіб її подачі та обсяг. До п’яти років достатньо сказати: «Коли чоловік та жінка вирішують стати батьками, вони обов’язково дуже тепло та з любов’ю ставляться одне до одного». Щоб дитина розуміла, що насамперед це про стосунки та відповідальність. Моєму сину у п’ять років інформації, що клітинка тата з клітинкою мами об’єднуються, і утворюється дитинка, яку мама потім виношує, було достатньо.

Ю. Я.: Молодим батькам, які отримали всі недоліки пострадянського виховання, треба зараз якомога швидше навчитися адаптуватися й не соромитися говорити з дітьми про секс, щоб потім у них не було психологічних проблем щодо того, як приймати навіть своє тіло, вже не кажучи про стосунки з іншими.

Ю.Б.: Я хочу сказати, що радію нашому поколінню, яке дуже відповідально ставиться до всіх аспектів життя: як правильно виховувати дитину, як поводитися під час вагітності, говорити про секс. Ми читаємо психологічні книжки, звертаємося до спеціалістів, долаємо свої страхи і сором, ми намагаємося самостійно розвиватися й отримувати інформацію. І закликаю всіх, хто ще до цього не прийшов, — вступайте в нашу партію. Ми нарешті прийшли до того, що побачили світ і те, яким він може бути.

5 5 2
Фото: instagram.com/bortnikjulia, Gettyimages
Спецпроекты
Реклама
Ты и он / Секс
Надо прочитать

Топ-5 способов сделать миссионерскую позу более страстной

Самая привычная и традиционная секс-поза больше не будет навевать на тебя скуку, если ты, конечно, возьмешь на заметку наши советы.

5 причин, почему поза «девушка сверху» — лучшая

Не секрет, что парни любят позицию «девушка сверху» не меньше, чем мы. 

Ты и он / Секс
Надо прочитать

Топ-7 секретов самого лучшего секса в твоей жизни

Сексолог плохого не посоветует!

Ты и он / Секс
Надо прочитать

Выбор сексолога: 5 поз, которые должна попробовать каждая пара

Они гарантированно приведут к яркому финишу.

Loading...

По-быстрому: топ-5 поз для горячего секса прямо в одежде

На тот случай, когда вы не хотите терять время на раздевание…  

Ты и он / Секс
Надо прочитать

Доказано наукой: топ-10 главных эрогенных зон мужчины

Спойлер: пенис не на первом месте!

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: София Ричи

Здоровый экоизм: новые правила жизни, сознательная мода и эко инфлюэнсеры

Экологично меняем работу и освежаем резюме

Вогнали в краску: прокачиваем навыки по окрашиванию волос дома

Go out: как сделать каминг-аут безопасным для себя и безболезненным для твоего окружения

Дофаминовый фастинг: не столько диета, сколько новомодный способ перезагрузки


О чем мужчины разных знаков зодиака мечтают в сексе?

Перед тем, как удивить бойфренда секс-сюрпризом, прочти и узнай, чего ему хочется больше всего!

Ты и он / Секс
Это интересно

5 чудернацьких сексуальних традицій із різних країн

Деякі з них настільки дивні, що здається — такого не може бути.

Хочешь больше узнать про "Секс"?

Топ-7 его секретных «горячих точек» (Часть II)

Ну что, ты уже попыталась найти секретные эрогенные точки на теле бойфренда, о которых мы писали вчера? Предлагаем тебе еще четыре «горячих местечка»!

Гороскоп
Ты и он / Секс
Надо прочитать

10 секретов девушек, которые всегда получают удовольствие от секса

Когда ты применишь их советы на практике, твоя сексуальная жизнь больше не будет прежней, не говоря уже о том, что оргазм станет неотъемлемой частью каждого твоего дня!

Топ-5 секс поз, чтобы побаловать бойфренда

Готова сегодня взять секс-инициативу на себя?

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Ты и он / Секс
Надо прочитать

Що робити, якщо у вас різний сексуальний темперамент?

Як вирішити делікатну проблему?

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.