Male vs female gaze: як вони впливають на наше життя

Призми, які формують наше сприйняття себе та стосунки з іншими


АВТОР: Анастасія Якубишин

ФОТО: Кадр із фільму «Малена»

опубліковано: 28 червня 2024

Реклама

Що нам найдужче подобається у собі? А що — в інших жінках? Чи думаємо ми про те, як нас бачать інші люди? Що таке чоловічий і жіночий погляд і чому в нашій голові водночас мешкають обидва?

Уже з раннього дитинства ми вчимося сприймати себе та світ навколо через призму чужих поглядів. Це формує наше самосприйняття, впевненість у собі та стосунки з іншими. Ми дивимося на себе крізь призму любові/очікувань мами й тата, сусідки, нашої першої вчительки, першого хлопця, який нам сподобався, і навіть тієї групи підлітків, що просто проходила повз

І те, що ми бачимо крізь таку призму, впливає на наші рішення, дії, самооцінку й очікування щодо себе та суспільства. Однак ключовими у світі для нас залишаються дві призми — чоловічий та жіночий погляд. 

Male gaze

Чоловічий погляд (male gaze) — це спосіб бачення світу із чоловічої позиції. Цей термін був популяризований п’ятдесят років тому британською дослідницею кіно Лорою Малві, яка написала в есеї 1973 року під назвою «Візуальне задоволення та наративне кіно» про те, як «чоловічий погляд проєктує свою фантазію на жіночу фігуру, яка стилізована відповідно». Ідея, що стоїть за цим, полягає в тому, що класичні голлівудські фільми створюють фокус для всіх глядачів, щоб ідентифікувати головного героя (зазвичай чоловіка), спонукаючи всіх глядачів, незалежно від походження, переживати та ототожнювати себе із (зазвичай) головним героєм-чоловіком.

Цей погляд схожий на лінзу, завдяки якій ми й бачимо те, що відбувається на екрані. Якщо кіно — це передача повідомлень за допомогою наративів і розповідей, то які повідомлення ми отримуємо, дивлячись на світ крізь чоловічий погляд

Насправді різні. Узагальнювати всі погляди та думки всіх чоловіків було б шкідливо, неправильно та навіть неможливо. Однак є певні закономірності, які важко не помітити. 

По-перше, чоловічий погляд часто підкреслює жіноче тіло. По-друге, чоловічий погляд формує стандарти краси й поведінки. Унаслідок цього жінки можуть відчувати тиск, який змушує відповідати певним ідеалам, що створює додаткові психологічні та соціальні навантаження.

Багато жінок відчувають необхідність постійно виглядати бажаними для чоловіків, навіть коли чоловіків поруч немає.

@mimiermakeup tutorial: @Mirta Miler male vs female gaze🎀 #trend #makeuphacks ♬ SEBASTIAN SALLOW EVERYONE - Josie

У користувачів TikTok навіть з’явився тренд порівнювати male і female gaze в одязі, макіяжі та поведінці жінок та чоловіків. Багато жінок ділилися тим, що відчували, як їхній власний стиль і особистий смак були довгий час приглушені. Натомість вони хотіли одягатися більш відкрито чи більш жіночно заради візуального задоволення та схвалення чоловіків, саме цієї перспективи чоловіка всередині нас, який схвалював чи не схвалював би наш вибір. 

Водночас те, що саме говорить цей внутрішній голос, теж суттєво відрізняється залежно від нашого контексту, культури, виховання і того контенту, що ми споживали все своє життя. У когось цей чоловічий голос може казати, що жінка гарна, коли вона одягнена у відкритий, обтислий одяг, що підкреслює тіло. У той самий час в іншої жінки цей голос говорить про збереження «невинності», скромності, відсутність епатажності й надмірної яскравості у нашому зовнішньому вигляді. 

@raerodriguez_ the way I don’t own any maxi skirts?! 💀 #model #modellife #modeloffduty #offduty ♬ original sound - Kelsey Shea

Female gaze

Жіночий погляд — це спосіб бачення світу, відповідно, з позиції жіночого досвіду. Один зі способів його розуміння полягає в тому, що жіночий погляд намагається показати жінок як людей, здатних на ті ж речі, що й чоловіки. Жіночий погляд прагне відобразити більш реалістичні та емоційно складні образи жінок, що дозволяє їм бути не тільки об’єктами, але й суб’єктами історій

Луїза Мей Олкотт, авторка всесвітньовідомого роману «Маленькі жінки», писала:

«Жінки... У них є розум, і вони мають душу, як і просто серце. І у них є амбіції, і талант, і просто краса. Мені так набридли люди, які говорять, що кохання — це все, на що годиться жінка».

Хоча жіночий погляд трактують як антипод чоловічому, він є не лише ним. Female gaze радше розставляє акценти з перспективи жінки: що нас хвилює, що насправді приваблює, що ми вважаємо красивим.

@savvvvydo301 The fact that so many of these are Disney. lol #femalegaze #fyp #awae #prideandprejudice #disney #hands ♬ Paradise - Coldplay

Та чи може жінка дивитися на світ лише крізь призму інших жінок, крізь свою призму? Чи це можливо?

Два погляди в одній голові

Чутливість до male gaze не означає, що ти не впевнена у собі. Скоріше, це означає, що ти гіперчутлива до очікувань щодо твоєї зовнішності та поведінки як жінки. 

Той факт, що в наших головах живуть обидва погляди — чоловічий і жіночий, відображає складність нашого внутрішнього світу. Це нагадує нам, що ми багатовимірні істоти, які формуються під впливом суспільства, культури та особистих досвідів.

Однак важливо пам’ятати, що ми маємо можливість свідомо впливати на цей внутрішній діалог. Наші власні переконання і цінності повинні стати опорою в цьому пошуку балансу між прийняттям себе та задоволенням очікувань інших. Це змагання, яке неможливо виграти, адже неможливо подобатися всім (і точно не потрібно)

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ