З любов’ю до себе: 5 кроків, щоб нарешті почати цінувати себе
Психологиня розповідає, із чого починається справжня любов до себе
ФОТО: @keziacook
опубліковано: 19 лютого 2025
Про любов до себе як основу будь-яких стосунків нам кричать ледь не з кожного екрана. Але те, що, здавалося б, необхідно зробити кожній, насправді зробити також дуже складно. Бо якщо про необхідність любити себе говорять усі, то про те, як досягти тієї любові, майже не кажуть. Сьогодні нам допомагає розібратися в цьому питанні запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.
Фокусуйся на хорошому
Ми схильні помічати те, на чому зосереджені наші думки, — це називається ретикулярна формація (і від неї нікуди не дітися!). Тобто, якщо ти думаєш про те, як жахливо жартуєш, чи про вади шкіри — саме це ти і помічатимеш протягом наступних днів. Але цей фокус можна прокрутити й у зворотний бік: зосереджуючись на кращому в собі, ти навчишся бачити себе в іншому світлі, а там до любові лише один крок.
Навчися казати «ні»
Якщо ти також росла на серіалі «Друзі», то точно пам’ятаєш фразу Фібі: «Вибач, та я не можу. Бо не хочу». Тоді я сміялася, а зараз розумію: це і є здоровий приклад дотримання власних меж та інтересів! Уперше казати «ні» дуже страшно — здається, що людина, яка отримає відмову, одразу зречеться ваших стосунків і закине в бан (більш тривожна версія: ще й розкаже всім, яке ти злісне стерво). Однак спробуєш раз — і зрозумієш, що земля під ногами нікуди не дівається, а люди значно спокійніше сприймають відмову, ніж тобі здається.
@keziacook
Постав себе в пріоритет
Це, власне, логічне продовження попереднього пункту. По-перше, подумай, скільки ти робиш саме для себе — не для близьких, не по роботі, а саме для себе. Якщо статистика невтішна, спробуй це змінити. Заплануй щось приємне тільки для себе — зводи себе на побачення, запишися на масаж або омріяний майстер-клас чи просто проведи день у ліжку за переглядом фільмів про Бріджит Джонс. Тут є лише одне важливе правило — необхідно максимально далеко запхати своє почуття провини і насолоджуватися процесом.
Знайди підтримку
Навіть найвпевненіші в собі люди іноді страждають від критики інших: вона настирливо липне до наших думок, отруюючи наше сприйняття себе. Тому якщо твоє оточення сповнене тими, хто ну дуже любить підкреслювати твої недоліки (навіть з найкращими мотивами), подумай, чи дійсно тобі так комфортно. Чи принаймні навчися ставити межі в комунікації з такими людьми.
Дозволь собі недосконалість
Ми всі неідеальні: хтось забагато критикує інших, хтось не може позбутися звички наїдатися на ніч, а хтось сидить в Instagram довше, ніж варто було б. У кожної людини — попри статус, навички, зовнішність та життєві обставини — є речі, які вона хотіла б у собі змінити. Але я пропоную просто їх прийняти, закривши рота внутрішньому критику. Ми легко миримося з особливостями подруг чи партнерів, то чому ж тоді не можемо так само приймати і самих себе?