Enemies to lovers: чому нас приваблюють ті, кого ми ненавидимо
Троп «від ворогів до закоханих» звучить романтично і захопливо, та чи сумісний він з реальним життям?
АВТОР: Анастасія Якубишин
опубліковано: 20 вересня 2024
Чи мала ти коли-небудь суперника, до якого також була... трохи небайдужа? Колегу, який командує тобою так, що тобі це здається навіть привабливим? Надзвичайно конкурентного одногрупника, чиї глузування на рівні дитячого майданчика викликають у тебе одночасно гнів і певне збудження? Або, як у фільмі «Люблю тебе ненавидіти», одноразового партнера, який стає твоїм ворогом, але, як виявляється, є справжнім коханням твого життя?
ЩОСЬ У ЦЬОМУ Є
Троп «від ворогів до закоханих» уже давно є основним компонентом романтичних комедій і літератури в цілому. Наприклад, стрічка «Люблю тебе ненавидіти», головні ролі в якій виконують Сідні Свіні та Глен Пауелл, знята за мотивами п’єси Шекспіра XVI століття «Багато галасу з нічого», тоді як класичний романтичний комедійний фільм 1999 року «10 причин моєї ненависті» — п’єси Шекспіра «Приборкання норовливої».
Навіть стрічка «Вам лист» (1998) є римейком романтичної комедії 1940-х років «Крамниця за рогом».
Тож що саме у суперницьких парах продовжує нас так захоплювати? І чи можна цю динаміку повторити в реальному житті, чи це буде лише шляхом до катастрофи?
Сюжет «від ворогів до закоханих» пропонує конфлікт, напругу та очікування у формі комічних непорозумінь, палкої хімії й дотепного, швидкого діалогу. Глядачів притягує ця динаміка через питання «будуть / не будуть?», навколо якого формується наратив фільму. Глядачів часто приваблює ідея перетворення, універсальними темами якого є як оновлення і зміни, так і прощення та сила любові.
Простіше кажучи, оскільки ми знаємо, що герої в кінці залишаться разом, є комічне задоволення у спостереженні того, як вони голосно і неодноразово проголошують, що це останнє, чого вони хочуть.
ЧИ ВСЕ ТАК САМО В РЕАЛЬНОСТІ?
Хоча ми всі достатньо медіаграмотні для розуміння, що романтичні комедії не відображають реальність, це не заважає нам шукати такі тропи у власному житті. Врешті-решт, хто не хоче щасливого кінця? Але хоча деякі тропи, як-от «від друзів до закоханих», мають досить високий рівень успіху в реальному житті, є чимало недоліків у романтизації ідеї закохатися в когось, хто, скажімо, принижує тебе або зустрічається з тобою, бо побився об заклад.
Хоча дотепні діалоги, драматичні жести та конфлікти роблять історії цікавішими, це не завжди добре переноситься на реальні ситуації. Троп «від ворогів до закоханих» може бути проблематичним, оскільки представляє непорозуміння як норму або те, передує «справжній любові», хоча насправді це може бути фундаментальною невідповідністю стилів комунікації або навіть ознаками аб’юзу.
Це бажання може бути також фізичним. Коли ми ненавидимо когось або серйозно дратуємося від нього, ми отримуємо викид адреналіну, і наші тіла фізіологічно збуджуються: пульс прискорюється, зіниці розширюються, ми червоніємо, а волосся встає дибки. Це точно така ж реакція, яка виникає, коли ми перебуваємо біля того, кого вважаємо дуже привабливим. Це може трапитися і в довгострокових стосунках. Безсумнівно, більшість із нас відчували раптове сексуальне бажання під час або після сварки — ось чому секс після примирення або навіть розриву може бути особливо пристрасним.
Та до всього потрібно підходити зі здоровим глуздом. Спроба відтворити троп «від ворогів до закоханих» у своїх реальних стосунках може призвести до нездорових або навіть насильницьких динамік. Ти можеш подумати, що, коли стосунки наповнені драмою і сильними підйомами та спадами, але водночас неймовірною хімією, це означає, що ви призначені бути разом. Насправді ж важливо пам’ятати, що за межами екрана ці сценарії не завжди закінчуються щасливо.
Хоча троп «від ворогів до закоханих» виглядає романтично і захопливо, справжні стосунки повинні базуватися на повазі, взаєморозумінні та здоровій комунікації. Перетворення суперників на закоханих у реальному житті може створити тимчасове хвилювання, але це далеко не завжди є запорукою тривалого щастя.
Слухай серце, обирай розумом і не забувай про власну цінність. Стосунки, побудовані на взаємоповазі та гармонії, завжди мають більше шансів на успіх, ніж ті, які ґрунтуються на постійних суперечках (та зовсім трошки драми точно не завадить).
За матеріалами: cosmopolitan.com