«Якщо людина з вами у здорових стосунках, ви нічого їй не винні, як і вона вам»: все, що потрібно знати про згоду на секс

Cosmo

Видавництво #книголав та Фонд Олени Пінчук запустив в Instagram онлайн-проект #поговоримопросекс. Це серія розмов з експертами, відомими особистостями та фахівцями про секс-освіту за мотивами книжки британської блогерки Ханни Віттон «Про секс. То як поговоримо», яка вийшла українською у видавництві #книголав.

Про згоду на секс та правильну комунікацію між партнерами розмовляли резиденти простору вільних розмов Dialog Hub експерт із безпечного сексу Валентин Бобруйко та популяризаторка секс-освіти Христина Шапран. Редакція Cosmopolitan зробила конспект ефіру й обрала найцікавіше.

Христина: У мене не було ніяких книжок із секс-освіти, я дізнавалася про секс із порно та глянцевих журналів. До речі, саме глянцеві журнали часто кажуть нам, що для класного сексу не потрібно жодних правил. Однак після того як у мене сталися сексуальна залежність, підірване здоров’я і психологічні травми, я зрозуміла, що в сексі правила є. Саме це я кажу на лекціях для підлітків. Хочу поговорити про два базових правила, без яких здоровий секс неможливий.

Перше з них — культура згоди. Минулого року був прийнятий закон про культуру згоди. У мене, наприклад, уявлення про хороший секс не передбачало якоїсь конкретної «згоди». Які правила? Яка згода, якщо в романтичних фільмах показують пристрасні сцени, де дівчина спочатку відштовхує, відбивається, але здається під натиском. Багато хто так і сприймає згоду: перестала відштовхувати, отже, згодна. 

Валентин: Ну, з погляду хлопців зазвичай це виглядає як «вговорив–не вговорив».

Х.: Буквально сьогодні мені казали, якщо дівчина каже «ні» — це насправді «так». І це популярна фраза: «Мовчання — ознака згоди». Однак це не робоча модель. Є два основних правила: ні — отже, ні. Як показують наукові дослідження, наші базові реакції мозку на стрес — бий, біжи або ж завмри. У випадку «ні — отже, ні» деякі люди просто не можуть відмовити ані словами, ані діями. Коли ви кажете «ні», людина має залишити вас у спокої, інакше — це стаття.

В.: Насправді багато хто впевнений, що опір чинять лише дівчата. Однак чоловіки теж потрапляють у такі ситуації. Ба більше, ліжко — це не останній вентиль у ланцюжку маніпуляцій з боку жінок. У книжці Ханни Віттон є історія про романтичні фільми, як вона раніше думала, що сцени з життя і романтичних стрічок — ідентичні. Коли чоловіки стирчать під вікнами, люди сваряться, а потім стається пристрасний поцілунок тощо. Насправді зараз ми розуміємо, наскільки серйозним тут є питання насильства і що це є вже проявом токсичних стосунків.

Х.: Так, стереотипи, що жертвами сексуального насильства стають лише жінки, існують. Безумовно, є статистика, однак і чоловіки можуть стати жертвами такого насильства. Наприклад, я знаю кілька випадків, коли жінка вважала, якщо у чоловіка ерегований член — отже, секс обов’язково має відбутися. А якщо ерекції немає — це спричиняє скандал і маніпуляції. Це дуже складна історія, тому тут варто назвати друге правило: якщо «ні» означає «ні», то «так» означає «так».

Йдеться про те, що ми не можемо читати думки одне одного, тому всі наші припущення щодо позиції людини в тій чи іншій ситуації можуть бути помилковими. Єдиний спосіб дізнатися, згодна вона чи ні — запитати. Секс-позитивна спільнота зараз стверджує, що люди повинні насамперед запитувати, чи можна зробити комплімент, чи можна сказати свою думку про щось, що стосується цієї людини. Є люди, які комплексують, коли їм кажуть компліменти, їм стає не по собі.

В.: Так! І комплімент від компліменту різниться. Ви навіть можете не знати, що зачепили людину за живе.

Х.: Можна сказати так: перед тим як «засовувати в людину будь-що» (від частин тіла до компліментів), треба запитати згоди. Ще є таке питання: чи завжди потрібно вголос запитувати згоди, чи це згоду можна зрозуміти мовчки? В принципі, якщо ми говоримо про сексуальну згоду, то в теорії, якщо у вас постійний партнер, якого ви знаєте багато років, згода на секс може бути і не проговореною вголос. Однак там будуть діяти інші правила. Варто запитати «Чи хочеш ти…?», «Чи можу я…?». Можна також використати не запитання, а твердження, на кшталт «Я хочу засунути тобі палець у вухо». І ця модель буде працювати значно краще. Стаються різні випадки у житті, і людина може почуватися некомфортно, щоб чесно відповісти на запитання. І, як наслідок, після питання реакції можуть бути різні: так, ні або ж взагалі мовчання. І тут хочу одразу додати: мовчання — це не знак згоди, це знак згоди на насильство. 

В.: І, як мінімум, «так» має бути сказане без тиску і попередньо обдумано. І реакція партнера теж має бути видимою. 

Х.: Згадала фільм «Метод Хітча». Там була сцена біля під’їзду. Герой розповідав іншому чоловіку, як потрібно правильно цілуватися: «Ти не преш на неї на всі 100%, а проходиш 90%, лишаючи їй 10%, щоб вона вирішила, так чи ні». Це називається активним «так». Якщо людина згодна, вона підтримає вашу ініціативу. Однак якщо ви бачите, що вона дивно себе поводить, потрібно перепитати: «Ти точно впевнений/-а? Тобі добре?»

Передусім це ваша гарантія, що нічого поганого зараз не відбувається і ви не порушите закон й отримаєте задоволення від процесу. Однак якщо ваш партнер вимагає займатися сексом в обмін, наприклад, на роботу, то це згода під тиском, і вона взагалі згодою не є. І важливо також сказати про адекватний стан. Жодна людина в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння виважене «так» сказати не може, тому станом на сьогодні згодою це вважати не можна. Існує класний тест: подивіться на людину і дайте собі відповідь, чи посадите ви її за кермо власного авто? Якщо маєте сумніви, отже, не треба довіряти йому щодо згоди на секс. Як сказати «ні», щоб не образити? 

В.: Це дуже тонка гра. Ти намагаєшся знайти компроміс між своїми особистими кордонами й кордоном партнера, тому я все ж обираю варіант «проговорити». Насправді, якщо між партнерами є почуття, діалог має відбуватися. І ніколи партнер, якому ви не байдужі, не нашкодить вам.

Х.: На наших тренінгах по культурі згоди учасники розповідають, що коли кажуть «ні», почуваються незручно. Насправді ваше «ні» не стосується конкретно людини. Ваше «ні» означає, що у вас бракує ресурсу, енергії тощо. Не тому, що людина якась не така, а тому що ви так влаштовані. І коли ви відмовляєте, ви не витрачаєте свій час і час іншого. 

Якщо запитати, чому ви почуваєтеся незручно, то в голові одразу зазвучить дитячий голос «ну, я буду поганим хлопчиком або поганою дівчинкою, що про мене подумають, треба бути хорошим». Однак ви вже не дитина. Головне завдання дорослої людини стосовно дитини — забезпечити їй безпеку. Саме тому, якщо я — доросла — роблю те, чого робити не хочу, це означає, що я беру і віддаю цю «дитину» на знищення, на поталу. А якщо я говорю «ні», то цю частину себе я просто захищаю. І в такому випадку я маю відчувати не провину, а вдячність собі за піклування.

Якщо людина не розуміє вашого «ні» — їй байдуже до вас. І тоді є сенс запитатися: чи точно потрібні такі стосунки, чи такий партнер вам треба. Це неприємно, проте, якщо ви піклуєтеся про себе, таке питання потрібне.

Якщо ж людина з вами у здорових стосунках, ви нічого їй не винні, як і вона вам. Це взаємний вибір одне одного, взаємоповага, а також — повага особистих кордонів.

4 5 2
Фото: Gettyimages
Спецпроекты
Реклама

Топ-5 поз для гарантированного оргазма

Если ты из тех, кто не может испытать оргазм от одного лишь проникновения – следующие позиции станут для тебя настоящей находкой.

Loading...

Самые сексуальные киносцены всех времен и народов

Предупреждаем: просмотр этих кадров взбудоражит тебя не на шутку!

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: София Ричи

Здоровый экоизм: новые правила жизни, сознательная мода и эко инфлюэнсеры

Экологично меняем работу и освежаем резюме

Вогнали в краску: прокачиваем навыки по окрашиванию волос дома

Go out: как сделать каминг-аут безопасным для себя и безболезненным для твоего окружения

Дофаминовый фастинг: не столько диета, сколько новомодный способ перезагрузки


Хочешь больше узнать про "Секс"?
Гороскоп
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Ты и он / Секс
Надо прочитать

Выбор сексолога: 5 поз, которые должна попробовать каждая пара

Они гарантированно приведут к яркому финишу.

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.