Чи кращі натуральні парфуми за синтетичні? Розбираємося з парфумерною блогеркою


АВТОР: Анастасія Леонова

ФОТО: Світлини надано героїнею матеріалу, Instagram: @intoperfumes

опубліковано: 9 квітня 2024

Чи справді парфуми, виготовлені з натуральної сировини, є більш якісними, ніж «синтетичні» аромати? Чи має сенс розглядати «природність» інгредієнтів парфумів, як параметр, що впливає на вибір? На ці питання нам допоможе пролити світло Яна Вакуленко — парфумерна блогерка і авторка Telegram-каналу «Особиста річ. Про парфуми». Першу частину нашого матеріалу про поширені парфумерні міфи читай тут.

Чому синтетику почали так часто  використовувати в парфумерії

Насправді певна кількість синтетичних речовин з'явилася у палітрі парфумерів ще до кінця 19 сторіччя завдяки науковому прогресу. Тобто так звана синтетика використовується в парфумерії вже давно. 

Які це були речовини? Трохи прикладів:

ванілін, успіх якого був настільки великим, що навіть сприяв інвестиціям в напрямку розробки нових синтетичних речовин;

кумарин, синтезований з бобів тонка;

іонони, що відповідають за фіалковий аромат в парфумах;

альдегіди та інші.

Однією з причин появи попиту на синтетику стало те, що натуральна сировина коштує значно дорожче та її важче добувати. 

Її використання обмежено не тільки високою вартістю, а ще й нестабільними поставками через погані врожаї, природні катаклізми, зміни клімату.

Візьмемо ваніль, як приклад. Для того, щоб отримати 1 кг натурального екстракту ванілі,  знадобиться 500 кг стручків. Врожай ванілі дуже залежний від погоди, а в деяких регіонах її навіть доводиться опиляти вручну. А для того, щоб отримати аромат зі стручка ванілі, треба провести складні та тривалі маніпуляції. 

В останні роки через зміну клімату та погодні умови ціни на натуральну ваніль злетіли, і тепер один кілограм може коштувати від 2500 до 10000 євро. Тоді як ванілін коштує близько 15 євро за кілограм.

Але далеко не всі синтетичні парфумерні матеріали коштують дешево. До того ж, розробка таких матеріалів вимагає значних фінансових ресурсів на старті, а кінцева вартість розробки синтетичної молекули може сягати 2 млн євро. 

Щороку відділ досліджень і розробок великих парфумерних концернів розробляє від 500 до 3000 молекул, з яких після початкової оцінки залишається всього лише близько 200.  

Щодо безпечності синтетичних речовин

Насправді синтетичні компоненти можуть бути безпечнішими за натуральні. Цикл їхньої розробки — достатньо тривалий і включає численні обов’язкові перевірки на токсичність, на здатність їх біологічно розкладатися, оцінюється їхня потенційна алергенність. Тоді як деякі рослини, наприклад, пачулі, олія яких використовується в парфумерній промисловості, можуть сильно виснажувати ґрунт. 

І в цьому випадку синтетична сировина може навіть стати більш «зеленою» та сталою альтернативою. 

Синтетика, як і натуральні речовини має свої недоліки і переваги. Але хімічний синтез зробив можливим виробництво ароматичних молекул, що також існують у  природі (таких,  як кумарин, отриманий із бобів тонка), проте природне походження яких не змогло б задовольнити світовий попит. Тож говорити, що синтетика гірша за натуральні компоненти, не зовсім корректно. Натуральні та синтетичні речовини — це складові палітри парфумера, які співіснують в цій палітрі разом та збагачують її кожен по-своєму. 

Якщо ж тобі дуже хочеться користуватися парфумерією з високим вмістом натуральних речовин, тоді зверни увагу на нішеву та, особливо, інді-парфумерію. В Україні це бренд Наталії Дишлюк Sentire, а західні бренди — Andy Tower і Sarah MacCartney.

Схожі статті
Реклама
cosmopolitan banner
Краса та здоров’я
ПОПУЛЯРНІ