Summertime sadness: 7 книжок з атмосферою літньої меланхолії

Різні за стилем і епохою, але об’єднані відчуттям ностальгії та суму за чимось майже невловимим

АВТОР:

ФОТО: Instagram: @tezza.barton

опубліковано: 3 липня 2025

Реклама

Лана Дель Рей співає: «I got that summertime, summertime sadness»* — про ту саму літню меланхолію, коли спека ніби гальмує час, повітря важчає, а на серці відчувається лише легкий смуток за літом, яке вже настало. Саме таку атмосферу передають ці сім книжок — різні за стилем і епохою, але об’єднані відчуттям ностальгії та суму за чимось майже невловимим.

7 книжок, які варто прочитати влітку

«Великий Гетсбі»

«Великий Гетсбі», Френсіс Скотт Фіцджеральд

«Великий Гетсбі», Френсіс Скотт Фіцджеральд

Спекотне літо 1922 року. Молодий Нік Керрауей переїжджає до нового будинку і поступово знайомиться з гамірним світом найближчих сусідів — впливовим Томом Б’юкененом та його чарівною дружиною Дейзі. Але по-справжньому його зацікавлює загадковий мільйонер Джей Гетсбі, який живе у маєтку неподалік і щовечора влаштовує розкішні вечірки. Чому Джей так тяжіє до цих галасливих літніх святкувань? Усе заради Дейзі — жінки, яку він колись кохав і досі намагається повернути, створивши навколо себе ілюзію успіху, блиску й легкості.

«Де ж ти дівся, світе мій прекрасний?», Саллі Руні

«Де ж ти дівся, світе мій прекрасний?», Саллі Руні

Це історія двох подруг, Еліс і Ейлін, які листуються між собою, намагаючись зрозуміти, що робити зі своїм життям, коханням і майбутнім. Еліс — письменниця, яка після нервового зриву оселилася на ірландському узбережжі й починає складні романтичні стосунки з Феліксом, працівником складу. Ейлін працює редакторкою в невеликому літературному журналі в Дубліні. Вона займається редагуванням текстів, часто читає листи читачів і веде доволі одноманітне життя. Обидві героїні переживають внутрішню втому й розгубленість, намагаються зберегти зв’язок одна з одною та зі світом, який, здається, змінюється швидше, ніж вони встигають реагувати.

«Intermezzo», Михайло Коцюбинський

Що почитати влітку: «Intermezzo», Михайло Коцюбинський

Коротка імпресіоністична новела, яка буквально занурює у літню сільську тишу. Оповідач — митець, перевантажений міською суєтою, соціальними потрясіннями та внутрішньою втомою. Він вирушає в село, шукаючи спокою на лоні природи. Природа для героя стає простором для тимчасової паузи (інтермецо), де він знайомиться із собою.

«Під скляним ковпаком», Сильвія Плат

«Під скляним ковпаком», Сильвія Плат

Роман розповідає про молоду студентку Естер Ґрінвуд, яка приїжджає до Нью-Йорка на літній семестр, щоб взяти участь у конкурсі стажисток престижного модного журналу. Спершу все здається яскравим і захопливим: нове місто, гучні вечірки, освітлений нічними вогнями Центральний парк. Та дуже швидко у свідомості Естер виникає непроглядна безодня суму і тривоги. Вона жвава, розумна й амбітна, але поступово починає відчувати порожнечу та нікчемність власних досягнень.

«Кульбабове вино», Рей Бредбері

«Кульбабове вино», Рей Бредбері Літні книги

Ностальгійний роман про літо 1928 року в маленькому американському містечку — очима дванадцятирічного хлопчика Дугласа Сполдінга. Події книги складаються з калейдоскопа яскравих епізодів його життя: знайомства з ексцентричними сусідами, перше кохання, втрата близьких, страхи та мрії. Хоча «Кульбабове вино» сповнене радості та дитячої безтурботності, в ньому відчувається легка печаль — усвідомлення плинності часу, адже всі ці важливі миті того літа колись залишаться тільки спогадами.

«Привіт, печале», Франсуаза Саґан

«Привіт, печале», Франсуаза Саґан

Головна героїня роману — Сесіль, 17-річна дівчина, яка проводить літо на Французькій Рив’єрі разом зі своїм багатим батьком-вдівцем Раймоном, відомим легковажністю та частою зміною партнерок. Їхнє життя сповнене вечірок, моря, безтурботності та свободи від будь-яких обмежень. Але з приїздом Анни — старої подруги матері — ідилія руйнується. Анна бере на себе роль морального авторитета, прагнучи навести лад у житті Раймона та самої Сесіль. Обурена й налякана втратою свободи, дівчина вирішує будь-що завадити роману батька з Анною.

«В дорозі», Джек Керуак

«В дорозі», Джек Керуак

Події розгортаються у США на початку 1950-х — у післявоєнну епоху, коли молодь прагнула втекти від усталених норм і шукала справжню свободу. У центрі історії — Джек Парейд (альтер его автора) та його друг Дін Моріарті, невгамовний і харизматичний шукач пригод. Разом вони мандрують країною на старому авто, ніби намагаючись наздогнати сенс життя. Одна їхня подорож змінюється іншою: безкрайні американські шосе, машини, секс, джаз, світанки, залізниці, поезія й нічні мотелі. Та героя супроводжує туманне розуміння, що кожна подорож рано чи пізно закінчиться. 

* «I got that summertime, summertime sadness» — цитата з пісні Summertime Sadness американської співачки Лани Дель Рей. Пісня вийшла у 2012 році як один із синглів з її другого студійного альбому Born to Die. Фраза характеризує стан суму, меланхолії або емоційної спустошеності, який виникає всупереч літнім веселощам. 

Схожі статті
Реклама
Культура
ПОПУЛЯРНІ