Пандемія жорстокості: як домашнє насилля поширилось під час карантину

Cosmo

Карантин, введений у багатьох країнах для уповільнення поширення COVID-19, посилив іншу, відому раніше пандемію — домашнє насилля.  Фонд ООН у галузі народонаселення нещодавно повідомив про зростання на 20 % випадків насильства з боку інтимних партнерів, що спостерігалося у всьому світі за перші три місяці карантину. У травні 2020 року кількість кримінальних справ в Україні, пов`язаних із домашнім насиллям, становила 1 511, натомість у травні 2019 року — 795. Психологи Національної психологічної асоціації та спеціалісти комунікаційної агенції Gres Todorchuk пояснюють, що стоїть за цими цифрами, які загрози несе сплеск домашнього насилля і як боротися з ним.

Психологи з усього світу б’ють на сполох. В Іспанії у перші тижні карантину кількість звернень на лінію довіри збільшилися на 26%, у Португалії — на  32%, у Бразилії — на 40%, у Колумбії у перші 2 тижні кількість дзвінків зросла на 46%, а після на 176%. В Україні ГО «Ла Страда» повідомило про зростання заявок стосовно домашнього насилля майже вдвічі лише за перший місяць карантину. Важливо, що домашнє насилля — це і насилля батьків над дітьми, дідусів над онуками, невістки над свекрухою тощо, але найбільш поширеним є насилля чоловіка над дружиною. Домашнє насильство — неоднорідне, адже воно може бути фізичним, економічним або психологічним.

Чому ця проблема залишається актуальною

У свідомості пересічного громадянина домашнє насилля є особистою справою, втручаючись в яку, можна постраждати самому. Саме тому свідки насилля зазвичай не поспішають допомагати його жертвам. Постраждалі часто не звертаються по допомогу, оскільки іноді вважають прояви жорстокості нормою, звинувачують себе, а іноді й не вірять у те, що можуть отримати допомогу. 

Як йдеться у доповіді ОБСЄ за 2019 рік, лише 7% жінок в Україні, які постраждали від насильства з боку свого партнера, звернулися до поліції. В українському суспільстві укоренилась думка, що домашнє насилля — це «особиста, сімейна справа», яка не стосується держави, і що постраждалі від певною мірою самі його «спровокували». Крім того, суспільство не надто обізнане стосовно форм насильства. Якщо фізичне і економічне ще є достатньо зрозумілим, то форми психологічного насильства є малозрозумілими та маловідомими. 

Види психологічного домашнього насилля

  • Знецінення. Часто висловлювання, що знецінюють, є  умовно позитивними, на кшталт «ти моя дурненька», «звісно сидіти з дитиною весь день — це робота», «ну хоч на щось ти здатний». Хоча іноді такі вирази можуть мати й агресивний характер: «ти верзеш нісенітниці», «ти нічого не варта» тощо. Насильник чи насильниця не враховують потреби та інтереси жертви, не звертають увагу на прохання допомогти, і у жертви (здебільшого) формується відчуття власної меншовартості, заборона на почуття. Людина може почати сумніватись у власних силах і, навіть, наслідках дій. 
  • Газлайтинг. Це тип домашнього насилля, коли жертвою маніпулюють з метою створення у неї викривленого уявлення про дійсність, про неї саму, щоб змусити її сумніватись у власних поглядах та почуттях. Це звучить, як «твої реакції не відповідають дійсності», «такого не було, ти все вигадав/вигадала». Від сплутаної та збентеженої людини дуже просто отримати все що забажаєш.
  • Ізоляція. З нею часто зустрічаються молоді матері, які опиняються ізольовані у замкненому або обмеженому просторі поряд з місцем проживання. Чоловіки чи інші близькі особи умисно ігнорують їхні бажання та потреби, не допомагаючи розширити коло контактів або поїздок. Частими жертвами ізоляції можуть бути й люди з інвалідністю. Ізоляція може мати системний, відкрито насильницький характер. Партнер чи партнерка забороняє мати певні контакти або підтримувати дружні стосунки з іншими людьми, відвідувати заходи, контролює коло спілкування тощо.

Варто зазначити, що всі перелічені вище види насильства характерні не лише для стосунків дорослих, а й часто використовуються батьками відносно дітей. Вікова різниця не робить переживання насилля простішим або менш болючим. Також варто зазначити, що часто форми психологічного насильства не існують окремо одна від одної. 

Чому ми недооцінюємо сексуальне насилля

Це неочевидний вид насилля, адже в нашому суспільстві прийнято вважати, що «шлюбний обов`язок» дійсно є обов`язковим і будь-яка заміжня жінка має вступати у статеві стосунки з чоловіком за його бажанням. Насправді, це не питання юридичного обов’язку і не «сімейна справа» як прийнято вважати. Кожна людина має право розпоряджатись власним тілом, незалежно від того, чи перебуває вона у шлюбі.

Поширеним є  репродуктивне насилля, коли батьки або свекруха забороняють молодій жінці використовувати контрацептиви, а чоловік нехтує контрацепцією під час статевого акту.

Чим загрожує домашнє насилля

Усі форми насилля мають значний негативний вплив на жертву, позбавляють її самостійності, пригнічують та можуть призводити до розвитку тривожності, знервованості, депресивних переживань. Домашнє насилля — це не завжди про фізичні травми. Якщо ви стикалися із будь-яким з вищезазначених проявів — варто звернутись по допомогу на доступні лінії підтримки:

  • Гаряча лінія для постраждалих від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства щодо дітей — 15-47
  • Національна дитяча гаряча лінія — 0-800-500-225, 116-111
  • Національна гаряча лінія з запобігання домашнього насильства — 0-800-500-005, 116-123
  • Гаряча лінія безоплатної правової допомоги — 0-800-213-103 
  • Національна поліція України — 102
  • Урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства 15-47
  • @police_helpbot ― чат-бот МВС у Telegram

Текст: Лідія Вільчук, Валерія Палій, Віталіна Устенко

5 5 2
Фото: Gettyimages
Спецпроекты
Реклама

Почему тебе не стоит доверять другим людям: мнение основателя Академии практической психологии Игоря Погодина

Ведущий гештальт-терапевт страны — Игорь Погодин — раскрывает очень щепетильную тему доверия и имеет собственное мнение на этот счет.

Loading...

Газлайтинг: как бороться с этим видом психологического насилия

С ним сталкивается не только каждая девушка, а и каждый человек!

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: Ксения Мишина

Давай без короны: как устроить вечеринку дома и выбрать подарки для близких

Новый год, новая ты: обещания самой себе и большой астропрогноз на 2021

Cosmo Beauty Awards: главные продукты года

Меняем секс к лучшему: новые реалии вашей близости

15 способов одеться тепло и нарядно


Найти и обезвредить: 7 вещей, которые негативно влияют на твое психологическое здоровье

Они особенно очевидны сейчас, когда нет возможности рвануть в теплые страны и полностью расслабиться!

Хочешь больше узнать про "LifeStyle"?
Гороскоп

Как найти друзей во взрослом возрасте: 5 советов

С нашими советами ты легко найдешь тех, с кем захочется весело проводить время и говорить о сокровенном.

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

5 фактов, как социальное одобрение влияет на твое психологическое здоровье

Еще несколько доказательств, почему нужно всегда оставаться собой и никого не слушать!

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.