Повний кринж: що таке відчуття під назвою the ick у стосунках і як воно може зруйнувати всю романтику між вами
Розбираємося, чому в один момент людина може стати для нас нестерпною та викликати відчуття ніяковості й відрази
Коли він упускає монету й незграбно намагається її підняти — ick. Коли він каже, що його колишня дівчина є його платонічною спорідненою душею (але не хвилюйся, він точно вже пережив розрив), — ick. Ти, певно, вже чула про the ick — зрештою, це поняття стало чи не звичним у розмовах про стосунки. Але попри популярність, the ick усе ще лишається феноменом, який важко пояснити. Ми можемо не завжди розуміти, чому це стається, — але коли стається, ми відчуваємо це на всі сто. Можливо, ти чула, як твої подруги скаржилися на the ick, або ж сама стикалась із цим почуттям, навіть не знаючи, як воно називається. Завдяки популярності терміна його часто згадують у розмовах без чіткого визначення. Але коли чуєш, у скількох різних контекстах може виникати the ick, це зовсім не допомагає зрозуміти, що ж воно таке насправді.
І ще більше все заплутує нове дослідження, яке виявило: деякі риси характеру роблять людей більш схильними відчувати the ick. Дослідники з Університету Азуса Пасифік у США з’ясували, що ті, хто легше відчуває огиду, має високі вимоги до інших або демонструє риси нарцисизму, частіше потрапляють у пастку ick-відрази. То що, виходить, проблема в мені? Не зовсім. Але можливо, варто замислитися, чому ти відчуваєш the ick, перш ніж приймати великі рішення. Співавторка дослідження Еліана Сондерс зазначає у коментарі для PsyPost: «Одна з найважливіших думок, яку варто винести з наших результатів, — кожен ick треба сприймати із часткою скепсису».
«Хоча це відчуття відрази може бути ознакою несумісності з партнером, воно також може свідчити про певні твої особистісні риси, — додає вона. — Перш ніж кидати когось тільки тому, що в нього звисають ноги з крісла, варто серйозно замислитися: “Чому саме я це відчуваю?”. Запитай себе: “Це справді те, із чим я не можу змиритися, чи я просто надто критична? Це його недолік чи, можливо, мій?”».
Хай у кому причина — у тобі чи твоєму партнері, що ж таке the ick насправді та як зрозуміти, що це воно? Ось усе, що варто знати…
@eng.katia в душ і без мене???? #англійська #сленг ♬ оригінальний звук - Катя | English 💋
Що таке the ick?
The ick уперше з’явився в серіалі «Еллі Мак-Біл», і експертка з побачень Гейлі Квінн так тлумачить значення цього слова: «Це термін, який описує раптове відчуття відрази або ніяковості, що виникає під час романтичного контакту й майже миттєво відбиває будь-який інтерес до людини». Тобі раптово стає неприємно, щось відштовхує або змушує відчувати незручність поруч із тим, з ким ти зустрічаєшся, — і це через the ick. «The ick — це не просто сумніви щодо того, чи варто бути з кимось, — пояснює психотерапевт Ґурпріт Сінгх. — Це значно сильніше — це майже фізична відраза. Це потужна реакція “на рівні кишківника” на чиїсь манери або поведінку».
Можливо, ти просто помітила якусь рису в його системі цінностей, яка кардинально відрізняється від твоєї. Або ж тебе дратує, як він сміється чи жартує. Іноді все зводиться до зовнішності чи запаху. Причин для появи відрази — безліч, але зазвичай це глибоке, майже інстинктивне відчуття: «Ця людина — точно не для мене». «Відчуття the ick не означає, що твій партнер зробив щось не так, — додає Ґурпріт. — Він просто є таким, яким є. І це може тобі не підходити — і дратувати».
Але відраза виникає не лише в романтичних або сексуальних стосунках. Іноді це трапляється і з друзями. Насправді за останній рік пошукові запити на тему friendship ick зросли на 33%. Найтиповіші причини платонічного ick? Цілком зрозумілі: запізнення, грубість, егоцентричність, ненадійність, постійна критика, хвастощі, флірт із твоїм партнером, повільні відповіді на повідомлення, надмірна вимогливість до твоєї уваги — і погані манери за столом.
Скільки часу потрібно, щоб відчути the ick?
На жаль, the ick може з’явитися будь-коли — і майже в будь-кого. І здається, запобігти цьому неможливо. Як пояснює Гейлі, іноді the ick виникає миттєво. «Ти сходила на кілька побачень із хлопцем, який наче робить усе правильно, але ти ніяк не можеш позбутися відчуття, ніби хочеш відсахнутися, коли він наближається, — каже Гейлі. — Це може трапитися й пізніше — коли раптово щось у поведінці або зовнішності людини стає справжнім “антисексом”».
The ick найчастіше виникає на ранніх етапах стосунків — коли ви лише починаєте пізнавати одне одного, зазвичай протягом перших кількох місяців або в період «цукерково-букетної» фази. «Ти можеш почати помічати повторювану поведінку, яка викликає відторгнення, — додає Ґурпріт. — А от якщо сумніви з’являються вже пізніше у стосунках, це, найімовірніше, не ick, а просто ознака того, що ви починаєте віддалятися одне від одного».
@cristinahudacov
Чому взагалі the ick трапляється у стосунках?
Особливо заплутаним це відчуття стає тоді, коли тобі справді подобається людина — і тут раптом звідкись з’являється the ick. «Багато хто недооцінює силу несвідомої комунікації у стосунках, — пояснює Ґурпріт. — Наші реакції на запах, поведінку чи цінності іншої людини часто відбуваються на рівні інстинктів — і саме там зароджується the ick. Якщо ти відчула відразу, дай собі трохи часу подумати: чи справді ти зможеш миритися із цією поведінкою в довгостроковій перспективі? Але якщо тебе вже зараз нудить лише від дотику — терпіти це далі просто не вийде. Ігнорувати це не варто. The ick — це інстинкт, і найчастіше краще довіритися саме йому».
Та хоча the ick може бути реакцією на щось дратівливе в поведінці партнера, Гейлі зазначає: іноді це також сигнал про внутрішню неготовність до близькості. «Коли відчуваєш the ick, варто провести саморефлексію: “Чи я не надто вибаглива? Чи мені просто потрібно більше часу, щоб звикнути до цієї людини?”. Іноді the ick більше говорить про наш власний страх зблизитися, ніж про справжню проблему в іншій людині», — пояснює Гейлі.
Як зрозуміти, що в тебе the ick?
«Якщо ти відчула the ick — ти точно це зрозумієш, — каже Гейлі. — Ти ловиш себе на думці, що намагаєшся себе переконати: “Але ж він такий хороший!” — хоча в глибині душі знаєш: ти просто нічого не відчуваєш. Це трапляється тоді, коли ти усвідомлюєш, що людина має купу переваг, вона тобою захоплюється, ти сама хочеш стосунків… але мусиш буквально змушувати себе щось до неї відчути».
Ґурпріт додає: «Коли в тебе the ick, ти відчуваєш роздратування, відразу, не хочеш бути поруч із цією людиною або навіть бажаєш утекти з кімнати, щойно вона в ній з’являється. Тобі може бути соромно за неї, або ти не хочеш, щоб вона тебе торкалася, цілувала чи тримала за руку». І насамкінець: «Будь-яке почуття, яке змушує тебе хотіти втекти від людини, — це серйозний сигнал. У стосунках ти маєш прагнути бути поруч, а не тікати».
@dinadenoire
Чи можна позбутися the ick, якщо вже його відчула?
Хоч іноді хочеться переконати себе, що це просто надмірна прискіпливість: мовляв, людина ж класна, а мені просто щось здалося, the ick насправді дуже важко витіснити з підсвідомості. «Урешті-решт, найкраще — це просто довіритися своїм інстинктам і прийняти те, що тобі час рухатися далі, — каже Гейлі. — Ти можеш усвідомлювати, що хочеш стосунків, що в цієї людини купа хороших рис, але водночас визнати, що почуттів до неї просто немає».
Ґурпріт додає: «Усе залежить від того, що саме тебе дратує. Якщо це щось, що можна обговорити та змінити, — можливо, ще є шанс. Але якщо це щось фундаментальне, наприклад манера поведінки чи мова тіла, краще швидше зрозуміти, що ці стосунки не спрацюють. Це дозволить не марнувати час і відкритися для чогось справді твого».
Жінки, які пережили the ick, розповідають, як це було
1. «The ick не бреше — не ігноруй його», — Ванесса
«Я зустрічалася із цим хлопцем кілька тижнів, і ми вперше переспали. Після цього він почав мене трохи дратувати, але я відмахувалася: та ну, це дрібниці. Але десь через три місяці щось у моїй голові різко перемкнулося. Я не могла виносити його поряд. Його голос дратував, жарти стали нестерпними, я буквально кам’яніла, коли він намагався мене обійняти чи поцілувати. Я була молодою й не зовсім розуміла, що це таке, тому просто лишалася з ним, але постійно жалілася подругам. Одного разу ми їхали в таксі, і він побачив, як я пишу подрузі, що не можу його терпіти. Ось тоді й усвідомила: я поводжуся як дурепа і настав час усе припинити.
Ми залишилися друзями — і the ick зник одразу після розриву. Мені було соромно за те, як я поводилася, але зараз я розумію: є велика різниця між тим, коли партнер тебе просто бісить і коли це справжній ick. Це був урок. The ick не бреше. Не ігноруй його».
@leximars
2. «У мене майже стався панічний напад», — Амбер
«Я познайомилася з хлопцем у застосунку для знайомств. Він був гарний, дотепний, милий і явно зацікавлений. Напередодні першого побачення він був у Нью-Йорку і, коли прийшов у паб, приніс мені цілу торбу дрібних подаруночків. Наче й мило, але я вже тоді відчула, як ick підступає до горла.
Ми ще кілька разів зустрілися. А потім я одного вечора повернулася додому, пройшла крізь двоє важких охоронних воріт — і завмерла біля свого порогу. На килимку стояла купа горщиків з геранями (я якось мимохідь згадала, що вони мені подобаються), а поряд — листівка з розписаним маршрутом наступного побачення. У мене почалася майже панічна атака. Це було занадто. Надто швидко. І я одразу все припинила».
3. «Я й так у ньому сумнівалася», — Кармен
«Зустрічалася з хлопцем, до якого в мене із самого початку було “ну таке”. А потім сталася кульмінація — я побачила, як він намагається сексуально танцювати. Немає нічого менш сексуального, ніж чоловік без ритму, який рухається наче п’яний дядечко на весіллі».
4. «Від думки про те, що він пестить, хотілося померти», — Джорджина
«Я спустилася до вітальні після вечірки й побачила друга мого друга — Антона, який спав на моєму дивані. Ми почали розмовляти, піднялися до мене подивитися телешоу — й зависли разом на цілий день. Потім був секс — доволі нормальний.
Ми ще кілька разів переспали, навіть сходили на вечерю. І от я сиджу, дивлюся на нього через стіл — він тримає палички для суші, — й у голові пульсує: від думки про те, що він мене орально пестить, хочеться вмерти. Він нічого такого не сказав і не зробив. Просто я помітила, що його худі та шкіряна куртка — це не дві окремі речі, а єдиний комбінезон. Може, це і стало останньою краплею. Але після цього я зрозуміла: терміново треба завершити це все».
За матеріалами Cosmopolitan UK