Що таке love bombing і як не пропустити червоні прапорці у стосунках

Він справді в захваті від тебе чи прояви його уваги — це маніпуляція?


АВТОР:

ФОТО: Instagram-акаунти

опубліковано: 22 травня 2025

Реклама

Ти, мабуть, уже чула про love bombing — або «лавбомбінг» чи «бомбардування любов’ю»: ця поведінка часто обговорюється онлайн і регулярно з’являється в попкультурі (де її ще донедавна романтизували — як-от у фільмі «Щоденник пам’яті» з Раяном Ґослінґом). Але що ж насправді ховається за цим терміном? Love bombing вважається тактикою емоційного насильства, коли одна людина засипає іншу увагою, компліментами, подарунками й демонстративною турботою — усе для того, щоб викликати довіру, а потім використати її для контролю або маніпуляцій.

Термін «лавбомбінг» став популярним лише останніми роками, але в психології він використовується ще з 1970-х. Професор з поведінкових залежностей Марк Ґріффітс пояснює, що спочатку цим словом описували тактики «релігійних організацій і сект для вербування нових послідовників». Релігійні групи, і особливо культи, застосовували love bombing, щоб залучати новачків, буквально обрушуючи на них хвилю доброти та турботи. Прикладів безліч — приміром, цю тактику використовують у пірамідальному мережевому маркетингу. 

Із часом термін набув нового змісту і тепер дедалі частіше використовується як визначення однієї з форм насильства у близьких стосунках — романтичних або дружніх. Тема love bombing набула популярності й у TikTok: під хештегом #lovebombing — понад 82 тисячі відео з мільйонами переглядів. У 2023 році британська прокуратура (Crown Prosecution Service) оприлюднила нові рекомендації щодо притягнення до відповідальності кривдників за насильницьку поведінку — і офіційно визнала лавбомбінг однією з тактик емоційного тиску й контролю.

Що таке lovebombing

@danielleebrownn

Цей тип насильства може бути надзвичайно складним для розпізнавання, саме тому постраждалі не завжди одразу розуміють, що їм потрібна допомога. Щоб розпізнати цикл маніпуляцій або аб’юзу, важливо навчитися бачити тривожні сигнали. То що ж таке love bombing? Як він може вплинути на тебе? І як його помітити? Ми поговорили про це з Амандою Мейджор — сексологинею і консультанткою з питань стосунків — та експертками благодійної організації Solace Women’s Aid.

Що таке love bombing?

Love bombing, або лавбомбінг, — це тактика, яку зазвичай використовують, щоб зламати природні емоційні бар’єри людини й завоювати її довіру. У романтичних або близьких стосунках цю техніку часто застосовують аб’юзери, щоб маніпулювати партнером і змусити його швидко й глибоко прив’язатися. Спочатку лавбомбер буквально засипає тебе любов’ю: компліментами, подарунками, захопленням, турботою, увагою, а потім раптово зникає або зменшує «дозу» позитиву, залишаючи тебе в розгубленості та з потребою «повернути» це тепло.

«Цілком природно, що, коли така поведінка різко зникає, людина починає сумніватися в собі», — каже Аманда Мейджор. Вона додає, що жертви часто починають звинувачувати себе. «Вони думають: “Я, мабуть, зробила щось не так. Напевно, я була недостатньо вдячною за подарунок, за той ідеальний вечір, за фантастичний секс — за що завгодно”». У результаті жертва починає докладати ще більше зусиль, щоб «заробити» прихильність аб’юзера знову. Так love bombing стає частиною аб’юзивного циклу, пояснює Мейджор.

«Love bombing — одна з найпідступніших тактик кривдника. Її можуть застосовувати як на початку стосунків, так і після епізоду насильства — щоб “загладити провину”, — додає Ребекка Ґошок, керівниця партнерств і зв’язків із громадськістю в Solace Women’s Aid. — Він буде засипати тебе увагою, подарунками й лестощами, щоб створити сильну емоційну залежність. А це ускладнює розпізнавання насильства».

як розпізнати лавбомбінг

@brit_harvey

Як виглядає бомбардування любов’ю?

«Love bombing може мати безліч проявів, — каже Мейджор і наводить приклади: — Постійні компліменти, нескінченні “Я тебе кохаю”, запевнення, що ти — найкраща, що ти для нього — все, що тебе обожнюють усі його друзі». Це створює ілюзію ідеального партнера й заважає побачити червоні прапорці, які ведуть до емоційного або навіть фізичного насильства. Ґошок погоджується: «Це виглядає занадто добре, щоб бути правдою. І так воно і є. Love bombing може здаватися романтикою — але це не любов, а маніпуляція».

У дружбі лавбомбінг теж можливий — він проявляється у надмірних похвалах, нав’язливій присутності, ревнощах до інших друзів і потребі постійно бути «єдиним і найкращим».

Ознаки лавбомбінгу

  • Надмірні або непрохані подарунки.
  • Постійне й нав’язливе зізнавання в почуттях.
  • Надмірні лестощі й ідеалізація.
  • Швидкі обіцянки щодо спільного майбутнього.

Кассаді, постраждала, яка поділилася своєю історією з британським Cosmopolitan через Solace Women’s Aid, розповідає, що стала мішенню лавбомберів у дейтинг-додатках через те, що вона — мати-одиначка. «[Матері-одиначки] часто стають ціллю на сайтах знайомств — нас сприймають як “відчайдушних у пошуках любові”, бо ми приходимо в комплекті з дитиною», — каже вона. Кассаді додає, що лавбомбери стають усе настирливішими — вони можуть переривати твій день, щоб відчути себе потрібними, по телефону чи наживо. «Якщо ти приділяєш їм менше уваги, вони починають перекладати провину на тебе й говорити, що без тебе вони просто не впораються», — говорить вона.

Чи love bombing буває лише у романтичних стосунках?

Хоча про бомбардування любов’ю найчастіше говорять у контексті романтичних стосунків, насправді воно може виникати у будь-яких взаєминах. «Усе, що передбачає взаємодію між двома або кількома людьми, може стати середовищем для токсичної поведінки — й іноді це саме лавбомбінг», — пояснює Аманда Мейджор. Вона наводить приклади дружби, сім’ї, стосунків з колегами чи навіть керівництвом.

Так, Сем розповідає, що пережила лавбомбінг у стосунках із власною матір’ю, яка використовувала його як інструмент для маніпуляцій усередині родини. «У мене четверо братів і сестер. Іноді мама могла бути незадоволена кимось із них і тоді починала демонстративно прихильно ставитися до мене або, навпаки, була приязною до інших, коли злилася на батька, — розповідає Сем. — Це створювало динаміку, в якій нас фактично нацьковували одне на одного, і водночас ми всі почувалися вдячними, коли “здобували ласку”».

як розпізнати лавбомбінг

@brit_harvey

Як лавбомбінг впливає на людину?

Як і будь-яка форма емоційного насильства, love bombing може мати серйозні та тривалі наслідки. Він впливає на психічне здоров’я, викривлює сприйняття стосунків — як теперішніх, так і майбутніх — і може порушити здатність довіряти навіть близьким людям. «У багатьох love bombing викликає плутанину й почуття провини, — каже Мейджор. — Це може породжувати страх — особливо коли жертва почувається пригніченою і не здатною протистояти нав’язливій “турботі” чи увазі з боку лавбомбера».

Сем зізнається, що цей досвід суттєво вплинув на неї: «У двадцятирічному віці я постійно подумки запитувала: “Ти на мене злишся?” — навіть якщо людина просто мала поганий настрій. Я не розуміла, що відбувається у стосунках — у якому я становищі, як мене сприймають». Крім того, Сем стало незручно приймати подарунки — навіть від друзів чи партнерів, бо вона підсвідомо чекала, що за цим щось стоятиме, що «доведеться відпрацьовувати».

Як і будь-яке насильство, лавбомбінг може завдати серйозної шкоди ментальному здоров’ю. Якщо ти пережила щось подібне, допомога фахівців — терапія, групи підтримки для людей, які постраждали від аб’юзивних стосунків, — може дати тобі змогу розібратися з емоційними наслідками й відновити відчуття безпеки.

А що як лавбомбер — це я?

Найпопулярніші з Google-запитів на цю тему звучать як: «Чи я часом не лавбомблю?» або «Може, це я — лавбомбер?». Як це часто буває з термінами з психології, коли вони потрапляють у соціальні мережі, поняття love bombing починає втрачати чіткість. Його дедалі частіше плутають із простою надмірною зацікавленістю або ейфорією на початку нових стосунків.

Та попри це, дуже важливо вміти чесно оцінити свою поведінку. «Коли ти відчуваєш тривогу щодо того, чи вдасться зберегти стосунки, або коли тобі хтось дуже подобається і хочеться, щоб усе розвивалося швидко, — як ти демонструєш цій людині свою зацікавленість? Уловити цю межу іноді справді складно», — пояснює Аманда Мейджор.

Але найголовніше, за словами Мейджор, ось що: якщо ти здатна зупинитися й замислитися над тим, що робиш, тим більше якщо ти гуглиш це питання, найімовірніше, ти не є лавбомберкою. «Сам факт, що ти питаєш себе про це, уже добрий знак. Це означає, що ти готова сказати собі: “Певно, мені не варто так чинити. Моя поведінка, здається, викликає у когось тривогу, розгубленість або незрозумілі відчуття. А я не хочу змушувати іншу людину це переживати — бо це не чесно, не здорово і не шанобливо”», — пояснює вона.

Сем, як і багато людей, які постраждали від лавбомбінгу, іноді турбується, чи не повторює вона поведінку своєї матері. Іноді це проявляється в тому, що їй хочеться подарувати щось людині, якщо їй здається, що та на неї сердиться. «Я маю постійно слідкувати за собою, щоб не почати робити те саме — не вдаватися до love bombing», — зізнається вона.

Бо лавбомбінг — це форма насильства. І, як і в інших його проявах, справжні кривдники зазвичай або не здатні, або просто не хочуть усвідомлювати, як їхні дії шкодять іншим. «Для тих, хто справді вдається до love bombing, це насамперед засіб контролю — і часто абсолютно свідомий», — підсумовує Мейджор.

Імена героїнь змінено з міркувань конфіденційності.

За матеріалами Cosmopolitan UK

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ