Як поводитися з колишнім, який не хоче зникати з твого життя, і 5 типових сценаріїв з нав’язливим ексом
Що робити, якщо для нього ваші стосунки ще не остаточно в минулому
Ти вже зробила найважче — почала ту саму розмову «Нам треба поговорити...» й офіційно все закінчила. Це було нелегко, але ти сподівалася, що після першої хвилі суму ви просто підете кожен своїм шляхом — спокійно й без драми. Але потім починається: пасивна агресія в соцмережах, розмови з вашими спільними знайомими, де він виставляє тебе монстром, два пропущені дзвінки та довге голосове повідомлення о другій ночі, хоча ти зробила все, аби розставання було цивілізованим. Твій колишній досі живе думками про тебе — і ти зовсім не знаєш, що із цим робити.
«Різні типи прив’язаності можуть проявлятися в процесі розриву, — пояснює психологиня Джо Коукер. — Для тих, хто має один з ненадійних типів прив’язаності, розрив особливо болючий — вони можуть ставати “липучими”, чіплятися за екса й не хотіти його відпускати». Інші ж реагують злісно — так вони захищають власне его. «Коли людину ранять, вона часто переносить цей біль і злість на того, кого вважає винним, — каже Коукер. — Це така собі спроба змусити іншого відчути той самий біль і покарати його за заподіяну шкоду».
Яскравий приклад затяжної історії з ексом — випадок Джастіна Бібера та Селени Гомес. Після того як Гомес у грудні оголосила про заручини з продюсером Бенні Бланко, багато хто почав пильно стежити за соцмережами Бібера. Особливо після того, як він запостив мем з Ґолумом з «Володаря перснів», що млосно дивиться на перстень, з підписом «Дівчата в соцмережах, коли отримують обручку». Усе це виглядало як тонкий натяк на Селену — через понад десять років після їхнього розриву і навіть попри те, що Джастін давно одружений. Коли все відбувається на очах у мільйонів, будь-який рух викликає бурю. «У Джастіна й Селени ситуація ускладнюється тим, що за нею спостерігає весь світ, — пояснює Коукер. — Публічний розрив може бути набагато болючішим, а соцмережі — жорстоким місцем, де незнайомці сиплють коментарями та своїми припущеннями, які ще більше розхитують емоційний стан пари».
@justinbieber
Але ця проблема існує не лише в celebrities — будь-яка людина може зіткнутися з тінню минулого, яка не дає спокою. І це дійсно заважає рухатися далі. «Колишній, який постійно нагадує про себе без запрошення — через повідомлення або навіть особисто, може викликати справжній дискомфорт. Саме тому важливо зрозуміло поводитися під час розриву — не намагатися надто пом’якшити все, щоб “не ранити”», — підкреслює Коукер.
Це може зашкодити й новим стосункам. «Такий екс створює відчуття “незавершеності” у твого нового партнера, — додає Коукер. — І тоді нові стосунки не матимуть шансу розквітнути, бо людина відчуватиме, що вона для тебе на другому місці».
І пам’ятай: якщо поведінка колишнього переходить межу — з нав’язливої до переслідування, це потрібно сприймати серйозно. Не бійся звертатись у поліцію або на лінії підтримки з питань домашнього насильства.
@danielleebrownn
5 типових ситуацій із «прилипливим» колишнім і як з ними впоратися — рекомендації психологині
Як реагувати, якщо минуле не хоче відпускати? Ми виклали психологині Джо Коукер кілька реальних сценаріїв і запитали, що стоїть за такою поведінкою — і як найкраще діяти.
1. Колишній розпускає про тебе плітки серед спільних друзів. Ви, ймовірно, познайомилися через друзів — і коли все було добре, це працювало на вашу користь. Але після розриву ця спільність перетворюється на джерело напруги. «Людина може почуватися скривдженою, але все ще кохати того, з ким розійшлася. — пояснює Коукер. — Вона проєктує свій біль і намагається виправдатися — зокрема, у спробах переконати інших, що винна не вона, а ти». Найкраща реакція — жодної реакції. «Я б не вступала в цю гру — ігнорування тут найкраща зброя, — радить психологиня. — Також можна прямо попросити друзів не передавати тобі більше жодних коментарів від екса».
2. Колишній кидає пасивно-агресивні шпильки у твій бік у соцмережах. Сьогодні дуже просто «злити» біль і невдоволення в Інтернет на широку аудиторію, каже Коукер. І коли твій екс починає публічно тебе підколювати, дуже важко стриматись, аби не почати виправдовуватися чи не відповісти йому. Але будь-яка реакція — це паливо для нього. Він отримує саме те, чого хотів. «Якщо це трапляється, я особисто раджу зробити паузу в соцмережах — дати час, щоб усе заспокоїлося», — радить Коукер.
@maudzphotos
3. Колишній постійно пише тобі «як друг», але часто переходить межу. Чи можна дружити з ексом? Так — якщо обоє чітко усвідомлюють, що стосунки закінчились, і не переступають установлені межі. Це найпростіше зробити, коли почуття вже вляглися й обидві сторони рухаються далі. «Але не можна дружити з тим, хто напивається — і тоді “забуває” про межі, — попереджає Коукер. — Тут потрібно поводитися максимально чітко щодо будь-якого спілкування між вами». Вона також радить подивитися на ситуацію з іншого боку: а чи не порушуєш ти ці межі сама, коли відповідаєш йому або ініціюєш контакт? Чесність із собою — це головне.
4. Колишній досі по тобі сохне, і друзі постійно про нього згадують — навіть коли ти вже з новим партнером. Так, це бісить. Але зупинися на секунду й подумай: чому твої друзі це роблять? Звісно, вони твої друзі й мали б бути на твоєму боці. Але можливо, вони теж емоційно не до кінця відпустили той розрив. «Може, вони сумують за вашим “дуетом” і хочуть повернути статус-кво?» — припускає Коукер. Співпереживання важливе, і конфліктів з друзями ніхто не любить. Але якщо це триває — доведеться поговорити. «Інакше це просто прояв неповаги, — каже вона. — І до тебе, і до вашої дружби, і до твого нового партнера. Це може поступово зруйнувати стосунки. Тобі варто чітко попросити друзів поважати твої рішення й рухатися далі».
5. Ти — нова дівчина, а його колишня не дає йому спокою. Підтримувати партнера, якого переслідує екс, складно. Особливо коли тобі хочеться просто насолоджуватися медовим місяцем нових стосунків. «Постав собі запитання: чому його екс це робить? — пропонує Коукер. — Можливо, у них лишилися незакриті питання, і вона досі не визнає, що стосунки закінчилися». Так, неприємно про це думати. Але якщо це правда — можливо, проблема в нечіткому спілкуванні. «Твій партнер має переконатися, що він ясно дав зрозуміти: між ними все скінчено, — підкреслює Коукер і додає: — Якщо все це триває, ваші стосунки можуть постраждати. Тимчасова пауза в соцмережах здатна допомогти — щоб не ставати мимовільною “аудиторією” для колишньої». Ця ситуація може розвиватися дуже складно. Але не забувай про себе — твої потреби не мають губитися в цьому хаосі. І якщо ця ситуація виснажує тебе — задумайся, чи варті стосунки таких складнощів.
Любов — це не завжди просто. Але ти точно відчуєш, коли воно того варте. А якщо поведінка екса викликає в тебе тривогу — не мовчи. Звернися до поліції або на гарячу лінію з питань домашнього насильства.
За матеріалами Cosmopolitan UK