Красиве тіло — бажане тіло? Сексологиня про культ зовнішності, який руйнує лібідо

Твоє тіло щодня робить шалену роботу для тебе і тому вже заслуговує на прийняття та ніжність!


ФОТО: @tinvcb

опубліковано: 8 травня 2025

Реклама

Хоча сучасна культура нібито відкидає стандарти зовнішності, заохочує бодипозитив та різноманіття типажів, певні неписані норми щодо того, як має виглядати красива жінка, і досі з нами. У 2010-ті всі поголовно худли, потім усі активно накачували тіло в залі, а згодом — відрощували сідниці та груди для нової ікони — curvy body. І хоча раціонально ми вже добре розуміємо, що наші тіла прекрасні в будь-якому вигляді, несвідомі та соціальні установки непомітно тиснуть у найделікатніші моменти життя — особливо в сексі. Як не дозволити їм впливати на тебе в ліжку та в житті, розповідає запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.

Чи є стандарти у бажання?

Своїм клієнткам я час від часу даю завдання порозглядати себе оголеними в дзеркалі — і недоліки впадають більшості в око швидше, ніж будь-що інше. Індустрія краси, культ здорового способу життя та вічної молодості, численні обговорення зовнішності зірок непомітно втягують нас у безкінечну гонитву, де наше завдання — виявити зони для покращення і, власне, покращити їх. Це входить у звичку настільки, що ми думаємо про свої недоліки навіть тоді, коли це точно не варто робити. І це має свої наслідки.

Від неприйняття себе — до сексуальних проблем

Найочевидніший наслідок претензій до своєї зовнішності — це сором і небажання оголюватися. Вмикається той самий рефлекс прикрити оголене тіло, лягти чи вимкнути світло достатньо швидко, щоб ніхто не помітив розтяжку на животі чи шрам біля стегна (спойлер: це і так ніхто не помітив би!). І ніби цього недостатньо, ми можемо продовжувати фокусуватися на тілі й під час самого сексу — і я тут не про увагу до відчуттів. Ми думаємо, в якій позиції краще виглядатимемо, коли варто втягнути живіт і чи червоніють щоки від завеликої активності. Чи залишається серед цих думок місце для відчуттів і задоволення — велике питання.

@tinvcb

Іноді ми йдемо навіть ще далі й починаємо асоціювати секс із нагородою за певні аспекти зовнішності. Ми думаємо, що секс може бути лише тоді, коли ми гарно вдяглися, схудли на 5 кг або накрутили волосся. Ця внутрішня установка робить нас менш гнучкими у власному сприйнятті сексуальності, обмежує наші бажання та сексуальні сценарії й дійсно віддаляє нас від сексу (те саме самовтілюване пророцтво).

Перші кроки до прийняття

Прийняття себе не тільки позитивно впливає на секс у багатьох аспектах, а й загалом допомагає побудувати адекватну самооцінку. Та прийти до такого прийняття доволі складно, адже тут доведеться боротися з думками та установками, що розвивалися роками, якщо не десятиліттями. Тому я пропоную почати з моїх улюблених маленьких кроків:

Спробуй практики присутності в тілі

Можна увімкнути відповідні медитації (наприклад, body scan meditation) або просто реєструвати свої відчуття у різних частинах тіла тут і зараз. Наприклад, щогодини став собі запитання: «Де зараз моя напруга?» або «Що відчуває моя рука?».

@tinvcb

Замість вигляду оцінюй відчуття

Викресли зі свого словника фразу «як я виглядаю» і заміни її на «як я в цьому почуваюся». По-перше, навіть у крутих речах ми можемо почуватися дивно, тому перше питання загалом не дуже корисне. По-друге, так ти вчишся прислухатися до свого тіла та відчуттів, а не до суспільної думки.

Призвичайся до осмислених дотиків

Протягом дня ми десятки разів торкаємося свого тіла, але скільки разів ми відчуваємо ці дотики? Спробуй звернути увагу на відчуття власного тіла, коли його щось чи хтось торкається.

Незалежно від того, як ти зараз сприймаєш своє тіло, пам’ятай, що воно щодня робить шалену роботу для тебе і тому вже заслуговує на прийняття та ніжність. Чим сильніший твій зв’язок зі своїм тілом, тим легше тобі відчувати задоволення, відчувати та любити. І це вже достатньо для того, щоби почати приймати себе вже зараз.

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ