Секс-пауза: сексологиня пояснює, чому не хотіти близькості ― нормально
Такі періоди поширені й абсолютно нормальні, а звертати увагу тут потрібно не на саму відсутність бажання, а скоріше на те, що за нею стоїть
ФОТО: @hannaschonberg
опубліковано: 30 квітня 2025
Якщо в попередні століття сексуальна поведінка мала бути прихованою та іноді мінімізованою, за останні 10–20 років усе змінилося. І тепер ти дивна не коли ведеш активне сексуальне життя, а коли його не маєш. Тому коли в жінок настає період низького сексуального бажання, вони одразу думають, що з ними щось не так. Проте не хотіти сексу теж може бути нормою. Чому ― пояснює запрошена експертка, психологиня-сексологиня Юлія Бокла.
Знайомся: асексуальні періоди
Іноді у нас трапляються часи, коли до думок про секс руки взагалі не доходять. Причини можуть бути різними — від хронічного стресу до банальних обставин життя. У такі моменти ти можеш займатися чимось іншим, захоплюватися якимись справами або просто не мати сил на будь-які сексуальні рухи. Такі періоди поширені й абсолютно нормальні, і звертати увагу тут потрібно не на саму відсутність бажання, а скоріше на те, що за нею стоїть (бо якщо не бажати сексуальної близькості може бути нормальним, то жити у хронічному стресі явно шкідливо).
При цьому асексуальні періоди не варто плутати з асексуальністю як орієнтацією. Асексуальність — це стала частина особистості, яка не змінюється під впливом обставин чи самопочуття. Асексуали ніколи не мали значного сексуального інтересу чи потягу і комфортно із цим живуть, у той час як люди з асексуальними періодами на цій зупинці без сексу затримуються ненадовго.
Як впоратися — і чи треба — з асексуальними періодами
Самі по собі асексуальні періоди не несуть жодної проблеми — якщо відкинути соціальний тиск і уявлення про богиню сексу, якою нібито має бути кожна з нас, можна просто насолодитися часом зосередженості на власних потребах або кар’єрі. Іноді це може бути природна пауза, яку варто прийняти і перечекати, наближаючись до сексу, тільки коли відчуєш, що дійсно готова.
@hannaschonberg
Однак іноді в асексуальних періодів є конкретна причина — гормональний рівень, емоційне виснаження, розчарування у стосунках, і тоді небажання сексу виступає сигналом того, що в житті чи відносинах щось іде не так. Тоді варто не працювати із самим асексуальним епізодом (адже він є просто симптомом), а розібратися саме з причиною і за необхідності звернутися по психологічну допомогу.
Як підтримати себе в такі періоди
Я можу ще сотню разів написати про те, що асексуальні періоди — це норма для більшості жінок і час від часу вони просто трапляються. Адже дуже важливо розуміти, що це не твій сексуальний провал, не якась ненормальність, а просто пауза у твоєму сексуальному житті. Спробуй зрозуміти, що за нею стоїть, та попрацювати над причинами, а тим часом просто попіклуйся про себе та своє тіло. Додай дослідження себе через дотики, тілесні практики, приємні ранкові чи вечірні ритуали та повільно спостерігай, який вплив це має на тебе. Замість того щоб поспішати повернутися в сексуальне життя, зосередься на розумінні свого тіла та розуму.
Важливо сприймати асексуальні періоди не як несправність свого тіла, а як запрошення до глибшого дослідження себе. Сприймай це як сексуальний сабатікал, де ти можеш переглянути свої цінності та бажання і з оновленим баченням себе вступити в нову еру свого задоволення.