Sex education: усе про види, принцип дії, переваги та застереження щодо гормональної контрацепції

Усе, що слід знати про гормональну контрацепцію


АВТОР:

ФОТО: Gettyimages, світлину надано героїнею матеріалу

опубліковано: 26 липня 2024

Реклама

У нашій постійній рубриці Sex education продовжуємо писати про методи контрацепції (попередній матеріал про барʼєрні засоби запобігання вагітності й ІПСШ ти знайдеш тут). Сьогодні ексклюзивно для Cosmopolitan Ukraine Тетяна Осауленко — лікарка-гінекологиня й експертка з питань жіночого здоровʼя — розповість про гормональні контрацептиви: якими вони бувають, як впливають на організм та якими є плюси та мінуси цього методу захисту від небажаної вагітності.

Сьогодні пропоную обговорити найбільш неоднозначний, на погляд жінок, метод контрацепції, а саме гормональну контрацепцію. У нашій країні прийом гормональних контрацептивів оповитий міфами. Чого тільки не почуєш від пацієнток, коли пропонуєш саме цей метод. Найпоширенішими і непереборними міфами звичайно є: «Я погладшаю?! Я заросту волоссям?! Я матиму прищі?!». Чи так це? Наскільки реальні такі ризики? Розберімося «з холодною головою»!

Гормональна контрацепція — це використання синтетичних аналогів статевих гормонів з метою пригнічення овуляції.

Існує декілька варіантів таких контрацептивів:

  • комбіновані (естроген + прогестеронові) контрацептиви (КОК);
  • лише прогестинові таблетки (міні-пілі).

За способом надходження діючої речовини можуть бути:

  • таблетки;
  • вагінальне кільце (комбінований естроген + прогестероновий препарат) — вводиться 1 раз на 3 тижні;
  • трансдермальний (нашкірний) пластир (комбінований препарат) — наклеюється 1 раз на 7 днів;
  • підшкірний імплант (містить лише прогестерон) — вводиться 1 раз на 3 роки, однак в Україні не зареєстрований;
  • внутрішньоматкова система з левоноргестрелом (прогестероном) — хоча цей варіант швидше належить до внутрішньоматкової контрацепції, він містить гормон.

Який саме спосіб потрапляння препарату до організму є для тебе найбільш прийнятним і зручним, потрібно обговорити на прийомі зі своїм гінекологом.

Плюси та мінуси гормональної контрацепції

Переваги:

  • гормональна контрацепція належить до найнадійніших неінвазивних методів, і за відсутності порушення режиму використання її ефективність сягає 97%;
  • зворотний метод: при припиненні використання існує можливість завагітніти вже в 1-му циклі;
  • наявність так званих неконтрацептивних ефектів: покращення стану волосся та шкіри, що дозволяє підвищувати якість життя дівчат з акне та іншими проявами гіперандрогенних станів, зменшення рясності та тривалості менструальних кровотеч, зменшення проявів передменструального синдрому;
  • протективний (захисний) вплив на ендометрій у пацієнток з ризиком розвитку гіперпластичних процесів;
  • зниження ризику захворіти на рак яєчників, рак ендометрію та рак прямої кишки.

Одразу хочу зазначити, що регуляція менструального циклу не належить до показів і переваг методу, оскільки, по суті, під час прийому гормональної контрацепції кров’янисті виділення — це не менструація як така, а «менструальноподібна кровотеча відміни».

Варто зауважити, що такі препарати, як гормональні контрацептиви, були розроблені з метою тривалого прийому та з мінімальним ризиком побічних дій. Але все ж  є певні протипоказання:

  • наявність онкологічних гормончутливих захворювань у минулому чи поточному періоді;
  • наявність перенесених судинних захворювань: тромбоемболій глибоких вен, тромбоемболій легеневої артерії, інсультів, інфарктів;
  • вагітність чи підозри на вагітність;
  • паління понад 15 цигарок на день після 35 років;
  • цукровий діабет з наявністю судинних порушень;
  • гіпертонічна хвороба з підвищенням тиску вище 140/90 мм рт. ст.;
  • гострі захворювання печінки (гепатит, цироз), доброякісні новоутворення печінки;
  • мігрень з аурою або мігрень, що виникає на фоні прийому комбінованих оральних контрацептивів.

Розгляньмо, в чому полягає механізм дії ЦК

  1. Унаслідок надходження строго дозованої кількості гормонів ззовні відбувається пригнічення синтезу власних гормонів яєчників, що призводить до пригнічення овуляції.
  2. Крім того, відбувається трансформація ендометрію (внутрішнього шару матки, який відіграє ключову роль у прикріпленні та подальшому розвитку ембріона) таким чином, що навіть у разі «зустрічі» яйцеклітини та сперматозоїда не відбувається імплантація.
  3. Ще одним ефектом є згущення слизу шийки, що запобігає проникненню сперматозоїдів у порожнину матки і самому по собі заплідненню.

Таким чином, при прийомі гормональних контрацептивів вмикаються 3 механізми, що запобігають настанню вагітності. Цим і зумовлена ​​висока ефективність цього методу.

Щодо необхідності обстеження на гормони перед призначенням гормональної контрацепції немає єдиної думки, проте у більшості країн світу це вважається економічно невиправданим. В умовах сучасної ситуації із системою охорони здоров’я в Україні, де всі фінансові витрати покладено на пацієнта, дуже часто призначаються абсолютно непотрібні та часом безглузді аналізи. Хоча в ряді випадків такі дослідження й справді необхідні заради досягнення найкращого ефекту. Рішення приймається у кожному окремому випадку індивідуально.

Чи треба робити перерви в прийомі гормональних контрацептивів

А як щодо необхідності робити перерви в прийомі препаратів? Це не тільки невиправдано, а й може бути небезпечним. При прийомі гормональних контрацептивів найбільші ризики щодо розвитку серйозних ускладнень присутні протягом перших 3 місяців та їхня ймовірність починає зменшуватися з 4-го місяця. Коли ти робиш перерву в прийомі, то одразу повертаєшся на високий рівень ризику. Тому гормональні контрацептиви можна приймати до моменту, коли або актуалізується вагітність, або відпаде потреба в контрацепції з якихось інших причин.

З огляду на вищезазначене всі міфи щодо підвищення ваги, погіршення стану шкіри та волосся — то не більше ніж міфи.

А які негативні зміни все ж відзначають пацієнтки частіше за все? 

З моєї практики, пацієнтки, що приймали гормональні контрацептиви, діляться на 2 групи: 

пацієнтки з 1-ї групи говорять, що гормональна контрацепція — це найкраще, що сталося з ними за їхнє життя! Це, як правило, пацієнтки, які мали рясні та болючі менструації, явища ПМС до початку прийому гормональних контрацептивів або виражені явища акне і гірсутизму;

2-га ж група — ті, які говорять: «Ніколи знову!». Бо отримали неприємні побічні ефекти у вигляді зниження лібідо, часом вагінальної сухості, появи розширених капілярчиків на ніжках (які, до слова, не несуть жодної шкоди).

І так, на жаль, часом такі ситуації трапляються, оскільки одним з механізмів для забезпечення контрацептивного ефекту є зниження рівня вільного тестостерону. Який, своєю чергою, має виражений вплив на лібідо. Однак важливо розуміти, що неможливо спрогнозувати те, як саме твій організм прореагує на препарат. Окрім того, саме лібідо — то дуже крихке явище, яке залежить від багатьох факторів, і така ситуація, якщо розвивається, далеко не завжди повʼязана з дією лише одного фактора.

Важливо! Навіть якщо у тебе зʼявляться ті чи інші прояви дискомфорту, все це абсолютно оборотні явища, які зникають при відміні препарату.

Головне — не боятися приймати гормональні контрацептиви, тому що при правильному підборі це принесе комфорт та радість від сексуального життя!

Схожі статті
Реклама
Секс і стосунки
ПОПУЛЯРНІ