Відверто про важливе: Маша Єфросиніна про секс, домашнє насильство та ознаки нездорових стосунків

Cosmo

Видавництво #книголав та Фонд Олени Пінчук запустив в Instagram онлайн-проект #поговоримопросекс. Це серія розмов з експертами, відомими особистостями та фахівцями про секс-освіту за мотивами книжки британської блогерки Ханни Віттон «Про секс. То як поговоримо», яка вийшла українською у видавництві #книголав.

Першою гостею ефірів стала відома телеведуча та лідерка думок Маша Єфросиніна. Разом із директоркою Фонду Ольгою Руднєвою вони поговорили про те, розпочати розмову з дітьми про секс, яку роль у самооцінці й повазі до себе відіграють батьки і що таке здорові стосунки. Редакція Cosmopolitan зробила конспект ефіру й обрала найцікавіше.

Ольга: Як у тебе в дитинстві відбулася розмова про секс? Хто з тобою про це поговорив вперше?

Маша: Я була закохана у хлопця, який був моїм ровесником. Ми зустрічалися протягом кількох років у школі. Одного разу він приніс мені книжку у м’якій обкладинці з картинками, де детально було показано різноманітні варіації сексуальних утіх. Це був 1995-1996 рік, ми обидвоє боялися статевого акту і розуміли, що зробимо це вже після весілля.

До речі, книжка одного разу зникла. Потім я дізналася, що батько позичив її почитати. Дуже дивовижно, як «спадок» наших батьків, те, як вони проживали сексуальну культуру, псує нам життя. Саме тому я закликаю думати про секс-освіту як про культуру, вміння говорити.

О.: Часто, коли дівчата пропонують хлопцям поговорити про секс, ті відповідають: «Навіщо говорити, сексом потрібно займатися». Батьки можуть теж нервуватися й казати, що підлітку зарано про це говорити. Як має відбуватися розмова між підлітками про секс, на твою думку? Чи нормальна історія, коли хлопець і дівчина до сексу мають розмову про це? Що ти думаєш про це?

М.: Це нормально і правильно. Потрібно подумати, як їх переконати, що така розмова є правильною. Будь-який психолог скаже, що підлітковий вік у сучасних реаліях — це період, який обтяжений соціальним тиском, стереотипами та ідеальними картинками з телебачення і соціальних мереж.

До теми сексу підлітки підходять вже з квадратною головою. Часто вони не розуміють, що для них добре, а що погано. Наприклад, підлітки можуть взяти порно як визначення, яким має бути реальний секс, коли партнеру некомфортно, іноді боляче й образливо. Хтось слухає розповіді друзів, які теж люблять «прикрашати» деталі. Щоби всі ці завали в голові прибрати, має лишитися діалог між двома людьми. Цей діалог має бути нормальний для будь-якого віку, 14 тобі або 60. Спілкуватися про те, що ти хочеш, як ти хочеш, чи буде тобі приємно те чи інше. Секс-освіта закладається саме так. Це культура навчити думати про те, що відчуває партнер. 

Батьки мають допомогти дівчинці мати таку самооцінку, щоб вона могла не боятися й запитати свого партнера у майбутньому, чи будуть вони захищатися під час сексу, відверто проговорити, чого вони бояться, що вони можуть зробити вдвох, щоб обом було комфортно.

О.: Коли ми спілкуємося з учителями, вони запитують нас: «А навіщо говорити про секс? Ми без цього якось виросли». Ми на це відповідаємо: «Ви виросли без інтернету». Сьогодні, згідно з дослідженнями, дитина 8 років вже бачила порно в інтернеті. Їм незручно це обговорювати, бо батьки сваритимуться. Вони приховують цей факт, і, зрештою, думають, що так і виглядає секс. І те, що вони бачать, часто їх лякає. Коли, тобі здається, варто сказати дітям «Я готова з тобою поговорити про секс»?

М.: Я завжди вибудовувала з дитиною стосунки так, щоб вона могла мені розказати все що завгодно. Інколи вона все ж розповідає мені особисті історії про свої переживання, і я кажу: «Доню, я була гіршою у кілька разів». Діти бояться, що їх насварять. Той з батьків, до кого дитина насамперед звернулася, має зрозуміти, що це вираження найвищої межі довіри. З дівчинкою я будувала ці стосунки дуже відкритими: розповідала їй про все. Наприклад, коли йшлося про менструацію, не було ніяких радянський історій, пісень «Я стала девушкой теперь» — вона була готова до цього процесу.

А сину зараз 5,5 років. Я взяла книжку Юлії Ярмоленко «Малечі про інтимні речі». Мені хотілося, щоб він дізнався, як влаштований його чоловічий організм, і я запропонувала йому про це почитати. Ми з ним поговорили, що пеніс потрібно називати пенісом, тощо. Дитину треба якомога раніше навчити називати статеві органи своїми справжніми назвами.

Я вважаю, що дитині потрібно закладати базові знання про обидві статі. Якщо ми хочемо мати здорове покоління, така освіта — необхідна. У цій книжці був найважливіший меседж: «Поділися тим, що ти відчуваєш, говори про свої почуття».

Реакція батьків — це найважливіше. Ніяких показових виступів, «охів» та «ахів». Батьки мають зрозуміти, що діти можуть мастурбувати, пізнавати себе, що інколи вони хочуть отримати таке задоволення, щоб вийти з якогось стресу. Є стільки зруйнованих доль, бо мами вриваються в кімнату й застають своїх дітей за мастурбацією.

Діти, які мають безмежну довіру до батьків, які не бояться говорити з ними, найімовірніше, не стануть жертвами сексуального насильства. Тому що ця дитина не буде боятися розповісти про те, що з нею сталося або те, що їй не сподобається.

О.: Я завжди кажу батькам на наших консультаціях в «Діалог хабі», якщо люди навчаться говорити про секс, вони навчаться говорити про все інше. Це найважча тема для розмови. Це важливо як і для батьків, так і для підлітків. Я хотіла з тобою поговорити про те, що секс-освіта починається з розуміння здорових стосунків. Що це взагалі таке? Давай поговоримо про це, як би ти пояснила дівчатам, що таке здорові стосунки в парі? 

М.: Це дуже відповідально, треба це усвідомлювати. Як би я пояснила дівчині, що таке здорові стосунки? У здорових стосунках ніхто нікому нічого не винен. Він не повинен тебе утримувати, носити на руках, робити тебе щасливою. Це утопія. Ти не повинна бути служницею, робити те, що тобі наказують, і взагалі: коли є якась форма наказу у стосунках, це серйозний дзвіночок, щоб задуматися, чи потрібні тобі такі стосунки. Ви маєте бути лише щасливими. Поки ви відчуваєте взаємну пристрасть, взаємний потяг, взаємне бажання слухати, розуміти, бути поруч, інколи об’єднуватися, щоб створювати щось спільне. Коли в сексі насамперед вам обом важливо, що ви відчуваєте. Коли ви завжди можете одне одному сказати, як тобі хочеться зайнятися сексом, як можна його урізноманітнити, коли ти не лише отримуєш, а і віддаєш. Коли ти інколи розумієш, що йому хочеться частіше, і ти можеш відверто сказати йому, що зробити, щоби тобі теж хотілося частіше. Щоби ви не боялися говорити. У стосунках повага дорівнює саморозвитку. Це здорові стосунки.

О.: Давай поговоримо, на що потрібно дівчатам звернути увагу у стосунках, щоб зрозуміти, що вони не є здоровими. Які сигнали це можуть бути?

М.: Прислухатися, як він розмовляє з тобою. Чи немає там образ, менторського тону, принизливих фраз у ваш бік. Дуже часто хлопці вважають, що пожартувати над дівчиною — це класно й весело. Проте насправді це перший дзвіночок психологічного насильства.

По-друге, коли хлопець починає казати, що тобі робити: працювати чи ні, наказує сидіти вдома, не вступає з тобою в діалог. Це вже серйозний сигнал, щоб обговорити разом із ним, що відбувається, або ж нарешті зрозуміти, що ці стосунки будуть нещасливими.

По-третє, це секс. Для нас насильство було страшним, агресивним нападом десь у провулку, з розірваним одягом і фізичними травмами. Але сьогодні насильством вважається і примус до сексу без вашої згоди. Якщо таке з вами відбувається, ви терпите насильство: фізичне і психологічне. Якщо чоловік не запитує, чи отримуєте ви задоволення, що у вас відбувається під час сексу — це ознака нездорових стосунків. Жінка — це така сама людина, як і чоловік. Дівчата-підлітки часто бояться, що як не будуть займатися сексом із хлопцем, він піде з цих стосунків. Але дуже шкода, що вони не розуміють поки, що коли тебе покинув козел — це круто. Це класний досвід. Звісно, в цьому віці здається, що це була любов усього життя, але це тільки здається.

О.: Важливо сказати, що і жінки бувають токсичними щодо чоловіків. Однак є статистика, що жінки більше економічно залежні від чоловіків і слабші фізично, тому вони частіше стають жертвами насильства. 

М.: На гарячу лінію 116 123 (гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, яку забезпечує ГО Ла-Страда Україна. Прим. ред.), яка існує вже 20 років, інколи дзвонять молоді хлопці. Вони розповідають про дівчат, які вимагають щось від них, називають невдахами, глузують над ними. Це невтішний «привіт» мамам, соцмережам і телебаченню. Навіть гумористичні шоу можуть вплинути на сексистські уявлення людей. Усе це пов’язано.

Хлопчика потрібно вчити поваги до дівчат і навпаки. Будь-якій дитині потрібна любов, мораль, цінності й міцний тил. Якщо сім’я повна, то це досягається прикладом. У родині, де чоловік поважає жінку, поводиться з нею як із рівною, хлопець у майбутньому не принизить свою дівчину чи дружину. Наше покоління майже завжди росло без батька, бо вони не брали повноцінної участі у вихованні. Але зараз фокус змінився. Потрібно пам’ятати, що чим більше ти вкладеш у дитину знань про секс та повагу до партнера до моменту школи, то краще, адже далі ти вже не контролюватимеш ці процеси.

О.: Кілька питань від глядачів нашого ефіру. У якому віці соромно бути цнотливою? 

М.: Я дуже сподіваюся, що це запитання мені ставить дівчина, яка ще не займалася сексом з різних причин. Не існує віку, в якому було би соромно бути цнотливою. Перший секс буде тоді, коли ви цього справді захочете, коли буде чоловік, якому ви захочете довірити своє тіло. Такого поняття як «сором» не має бути взагалі. Підлітки відчувають тиск своїх ровесників, і дуже важливо розуміти, що перший секс має відбуватися лише тоді, коли ти до цього готовий.

О.: Я тебе знаю дуже багато років. Ти виглядала по-різному, але ти завжди себе любила, насолоджувалася собою, і завжди була вродливою, незважаючи ні на що. І нас запитують: «Як навчитися любити себе, якщо моя вага 80 кілограмів»?

М.: Почати себе любити — ніколи не пізно, любов до себе завжди присутня в нас. Ми її блокуємо головою і не дозволяємо їй вийти. Перше, що би я порадила: вичистіть ваше життя від токсичних людей, неважливо, хто ці люди: партнер чи близький друг, подруга. Підійдіть до дзеркала й поговоріть із собою чесно, знайдіть свої переваги й недоліки. Щодня говоріть собі про власні переваги, попри недоліки. Поговоріть із собою, ви маєте полюбити свої переваги, а від недоліків або позбутися, або ж навчитися з ними жити. 

І що важливо: любов до себе не залежить від того, є у вас чоловік чи немає. Центр вашого життя — це тільки ви. Змініть щось у зовнішності, знайдіть нове коло знайомств, насичуйте своє життя так, щоб ви забули про якісь невдачі на романтичному фронті. Зробіть щось, що ви від себе ніколи не очікували. Всесвіт сприйматиме це як «ключ запалення» до ваших нових відчуттів у житті.

Під час ефіру Ольга Руднєва та Маша Єфросиніна згадували такі книжки:

  1. «Про секс. То як, поговоримо?» Ханни Віттон (видавництво #книголав, 2020). Книжка для підлітків та молоді про секс та здорові стосунки. Авторка взяла інтерв’ю у низки фахівців, батьків, друзів, а також розповіла про власний досвід секс-освіти, яким вона хоче ділитися. Якими мають бути здорові стосунки? Як навчитися говорити про секс із партнером, якою може бути контрацепція та що потрібно знати про згоду на секс? Відповіді на ці запитання можна знайти в книжці. А наприкінці видання є низка корисних посилань на інформаційні та освітні ресурси для українського читача. Книжка знадобиться як підліткам, так і дорослим, які хочуть підготуватися до розмови про секс із дітьми.
  2. «Як бажає жінка» Емілі Наґоскі (видавництво «Клуб сімейного дозвілля», 2019). Книжка про те, як працює жіноче тіло і як жінки отримують задоволення. Всередині – інтерв’ю з реальними жінками, які описують своє сексуальне життя, а також фахові коментарі, які пояснюють читачу фізіологічний та психологічний аспекти проблем, з якими може мати справу жінка. 
  3. «Малечі про інтимні речі» Юлії Ярмоленко (видавництво «Талант», 2019). Книжка для найменших читачів, з якої можна дізнатися, як правильно називаються статеві органи і як вони влаштовані; що таке правила інтимної гігієни і чому вони такі важливі; як правильно ходити в туалет і поводити себе в громадських вбиральнях; чому виникає ерекція і що таке менструація; звідки беруться діти?
  4. Відстежувати всі лекціі фахівців з сексуальної орсвіти фонду Олени Пінчук можна тут.
5 5 2
Спецпроекты
Реклама

Знаки Зодиака, которые кармически связаны друг с другом

Объясняем, почему с некоторыми знаками у нас складываются особые отношения.

30 вещей, которые нужно прекратить делать к 30 годам

Пора начать жить по-взрослому и отказаться от некоторых «детских» привычек.

Loading...

Доведено наукою: чому людина закохується тільки тричі в житті

Невже справжнє кохання приходить після двох спроб? 

10 вещей, от которых тебе нужно избавиться до 30 лет

О необоснованных комплексах и проблемах двадцатилетних девушек, над которыми ты будешь смеяться в тридцать. 

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: София Ричи

Здоровый экоизм: новые правила жизни, сознательная мода и эко инфлюэнсеры

Экологично меняем работу и освежаем резюме

Вогнали в краску: прокачиваем навыки по окрашиванию волос дома

Go out: как сделать каминг-аут безопасным для себя и безболезненным для твоего окружения

Дофаминовый фастинг: не столько диета, сколько новомодный способ перезагрузки


Хочешь больше узнать про "LifeStyle"?

Читай по звездам: твой гороскоп на 6-12 апреля

Советы и лайфхаки для каждого знака зодиака.

Гороскоп
Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Как перестать паниковать и успокоиться

Советы специалиста о том, как остаться в здравом рассудке и трезвом уме. 

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.