Як скласти кар'єрний план: покрокова інструкція від професіонала

Cosmo

Якщо здається, що від позиції у твоїй компанії до омріяної роботи, як до Місяця, не поспішай записуватися до лав вічних менеджерів середньої ланки.

Зрозуміти, як iз пункту А неодмiнно дicтатися до пункту Б, допоможе кар’єрний план. Як його скласти? Хто може допомогти? Як не кинути на половинi шляху? На всі твої запитання відповідає кар’єрний консультант Марина Галак.

Навіщо мені кар’єрний план?

Кар’єрний план, або індивідуальний план розвитку, допомагає визначити цілі в кар’єрі і досягти їх за допомогою конкретних методів. З ним ти зрозумієш, які риси й навички тобі необхідні та що треба зробити, аби неодмiнно досягти поставленої мети. Неможливо просунутися вперед, почати більше заробляти, стати затребуваним професіоналом, якого хантять, якщо не розуміти, які навички зараз актуальні, та не розвивати їх. Кар’єрний план призначений допомогти тобi бути на крок попереду в своїх компетенціях і підготуватися до нових викликів ринку. 

1. Чесно розстав життєвi прioрiтети

Подумай не тільки про кар’єру, а й про життя в цілому. Рекомендую щороку визначати для себе пріоритети, щоб грамотно розподілити ресурси на різні сфери життя. Уявімо, що ти хочеш піти в декрет у 2021 році. Найiмовiрнiше, кар’єра у тебе буде не на першому місці в цей час. Основне завдання буде не в тому, щоб ставити амбітні цілі або планувати зміну роботи, а в тому, щоб, наприклад, подбати про кар’єрну стратегію на найближчі кілька років, розвинути компетенції, актуальні для віддалених професій, або запланувати «кар’єрний перехід» і використати цей рік для навчання в новій професії.

2. Постав кар`єрну ціль

Дай собі відповідь на запитання, чого ти дійсно хочеш від своєї кар’єри в майбутньому. Постав довгострокову ціль у горизонті планування 3-5 років — це твоя точка «Б». Далі визнач найближчу короткострокову мету — сходинку на шляху до глобальної цілі, яка вимагає не більше року. Ціллю може бути бажана посада в компанії певного рівня, завдання, які тобі хотілося б виконувати, чи проєкти, з якими цікаво попрацювати. Пам’ятай, ціль — це мрія з терміном реалізації. Найкраще визначити її в форматі SMART:

3. Оціни вихідні дані

Яка в тебе освіта, досвід, навички та компетенції, інтереси, цінності, ресурси, репутація, можливості й ризики. Можна взяти аркуш паперу і написати все, що ти зараз робиш, які навички і знання в цьому допомагають та наскільки вони проявляються. На цьому етапі ідеально буде сходити на інтерв’ю до знайомого ейчара або кар’єрного консультанта — це допоможе об’єктивно оцінити свої навички. Визнач свої сильні сторони і зони розвитку. Для цього попроси зворотний зв’язок у колег і керівника або пройди тест, наприклад, Hogan або Gallup. Подумай, якi зовнiшнi та внутрiшнi чинники допоможуть тобi на шляху до мети, а що може гальмувати. Систематизуй і запиши все.

4. Склади кар’єрний план

Найближчу кар’єрну ціль розбий на підцілі й пропиши конкретні дії для реалізації кожної. Не забудь поставити дедлайни. Пункти плану у кожного індивідуальні, але за приклад можешь взяти цей список.

  • Визначити необхідні компетенції та навички, які потрібно розвинути для наступної професійної ролі.
  • Придумати конкретні індикатори, які покажуть, що ти вже розвинула ці компетенції і навички.
  • Запланувати навчання: курси, тренінги, стажування, ocвiту на робочому місці. Щоб зрозуміти, які знання найбільш потрiбнi на ринку, порадься з кар’єрним консультантом або ментором.
  • Подумати, яке завдання або проєкт можна взяти, щоб на практиці потренувати свої нові компетенції та вміння.
  • Обрати ментора, наставника або коуча в тих сферах, які плануєш розвивати.
  • Скласти список літератури.
  • Подбати про нетворкінг. Подумай, яке оточення важливо сформувати для досягнення кар’єрної цілі, склади список людей, які можуть вплинути на твою кар`єру, і будуй з ними стосунки. Підтримуй контакти з рекрутерами.
  • Розвивати особистий бренд.
  • Зустрічатися з фахiвцями з галузі на конференціях, ставити питання і слухати відповіді.

5. Переходь до дій

Як правило, план пишеться на початку року на 12 місяців, але якщо ти вирішила скласти його в жовтні, вперед.

Рекомендую приступати до виконання кар’єрного плану, щойно вiн буде готовий. Поруч iз дедлайнами напроти кожного пункту став галочку про виконання, як у чек-листі. Для натхнення і підтримки мотивації рекомендую візуалізувати свій кар’єрний план: створити красиву роад-меп і повісити її перед очима.

Переглядай план хоча б кілька разів на рік і не бійся коригувати його. Не існує єдиного правильного шляху до тієї чи іншої кар’єрної цілі. Іноді для досягнення великої цілі доводиться жертвувати дрібними. Буває, що змiна зовнiшних умов вимагає повністю переглянути план. Більш того, трапляється, що й сама ціль втрачає актуальність, і тоді потрібно або вибрати нову, або повернутися до питання життєвих пріоритетів. 

Склади кар’єрний план у вигляді простого структурованого файлу обсягом не більше 2 сторінок А4. 

Плануй розвивати максимум 2-3 компетенції за рік.

Пам’ятай, щоб розвинути компетенцію до високого рівня, треба 6-12 місяців. 

Не зовсім розумію, що треба зробити для досягнення цілі. Хто може допомогти?

А що якщо я точно не знаю, чого хочу від своєї кар’єри? Якщо хочеш розвиватися в своїй компанії, складай індивідуальний план розвитку разом з керівником або менеджером з персоналу. Погоджуй свої цілі з босом, регулярно запитуй себе, чим ти можеш допомогти компанії і які її проєкти допоможуть твоєму кар’єрному зростанню. Якщо бажаєш стати затребуваною на ринку праці, потрапити в топову компанію з високою зарплатою або змінити професію, тоді можеш звернутися до кар’єрного коуча або консультанта. Коуч допоможе визначити кар’єрну ціль, підтримає пiд час створення плану і його реалізації, допоможе з розвитком soft skills. А кар’єрний консультант зробить все те саме, ще й дасть конкретні поради, інструменти і джерела інформації. Щоб план був ефективним і мотивував, ти маєш скласти його сама. Якщо замість тебе це зробить ейчар або коуч, найiмовiрнiше, він буде просто припадати пилом.

А що якщо я точно не знаю, чого хочу від своєї кар`єри?

Тоді спочатку знадобиться допомога психолога, а потім кар’єрного коуча або консультанта. Без розуміння точки А (де я зараз) і точки Б (куди я хочу) немає сенсу складати план розвитку. Найважливіше в кар’єрному плані — визначити мотивацію і відповісти на питання «Навіщо це мені?», «Яке завдання я вирішу за допомогою переходу на новий рівень?». 

Текст: Юлія Беба

5 5 1
Спецпроекты
Реклама

5 признаков отсутствия финансовой грамотности (и советов, что с этим делать!)

Будь уверена: миллионеры тоже пользуются некоторыми из правил в статье.

Loading...

Полезный и вдохновляющий мастер-класс: как правильно составить свою карту желаний на новый год, чтобы она работала 

Сейчас самое время для того, чтобы наконец-то создать свою карту желаний и «намечтать» себе все, чего хочется.

Читай Cosmopolitan в 2020

На обложке: Ксения Мишина

Давай без короны: как устроить вечеринку дома и выбрать подарки для близких

Новый год, новая ты: обещания самой себе и большой астропрогноз на 2021

Cosmo Beauty Awards: главные продукты года

Меняем секс к лучшему: новые реалии вашей близости

15 способов одеться тепло и нарядно


Хочешь больше узнать про "LifeStyle"?
Твоя жизнь / Карьера
Надо прочитать

Профессиональное выгорание: 7 признаков, которые ты могла не заметить

Рассказываем, как понять, что ты не просто устала.

Гороскоп
Твоя жизнь / Карьера
Это интересно

Як твій знак зодіаку шкодить кар'єрі

Переглянь ці моменти, аби досягти успіху. 

Твоя жизнь / Карьера
Надо прочитать

Как сохранять продуктивность летом, если работаешь удаленно: 5 советов

Если сейчас ты чувствуешь, что твоя продуктивность терпит крах и работа никак не хочет работаться, эти советы для тебя. Для начала...

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.