Токсичні люди: як їх розпізнати та що робити далі

Cosmo

Як правило, в будь-яких життєвих ситуаціях токсичні люди здійснюють негативний вплив на нашу психіку і провокують додатковий стрес. Більшість із них можуть й не розуміти, що вони шкодять співрозмовникові.

«Люди або надихають, або виснажують нас. Обирай своє оточення розумно», — зауважив засновник скандинавської компанії Below Your Belt Ханс Ф. Хансен.

Наскільки шкідливим є спілкування з токсичними людьми, а головне — як розпізнати та нейтралізувати їх – читай далі.

Дослідники Єнського університету імені Фрідріха Шиллера (Німеччина) дійшли висновків, що стосунки з токсичними людьми викликають серйозну реакцію організму. У головному мозку виникає напруга, що може призвести до порушення роботи нейронів (клітин нервової системи). Якщо такий стрес триває понад місяць, підвищується ризик повного знищення клітин. Таким чином, токсичні люди не просто діють на нерви, вони, як-то кажуть, «поїдають» твій мозок.

Як розпізнати токсичних людей?

1. Жертва. Спершу ти співчуватимеш такій людині, заспокоюватимеш і витиратимеш сльози. Та згодом зрозумієш, що її проблемам немає кінця. Як правило, жертви уникають будь-якої особистої відповідальності і бачать світ у чорному кольорі.

2. Критик. «Критик в будь-якому випадку знайде помилки у твоїй роботі і за першої ж нагоди вкаже на недоліки. При цьому він навіть може звинувачувати, з метою викликати почуття провини. Йому здається, що проблема в тобі, а не у твоїй поведінці», 0 пояснює психотерапевт Аманда Стімен.

3. Маніпулятор. Він відбирає твій час та енергію. Але найцікавіше те, що ти цього навіть не помічаєш. Адже досвідчені маніпулятори діють не агресивно. У компанії маніпулятора тобі комфортно, доки він дає таку можливість. Коли його інтереси або настрій змінюються, змінюється й загальна атмосфера.

4. Суддя. Він багато в чому нагадує критика, але, окрім усіх вищезгаданих рис, ще й ретельно підраховує твої перемоги й поразки. Суддя також ніколи не забуде нагадати тобі неприємну ситуацію з минулого. В результаті, ти швидко повіриш в те, що безнадійна.

5. Старий друг. «Якщо розумієш, що старий друг надто часто обтяжує тебе своїми проблемами, говорить лише про себе, налаштований критично і негативно, то прийшов час переосмислити стосунки з цією людиною», — вважає психотерапевт Курт Сміт.

Основні методи нейтралізації

1. Тримай дистанцію. Особливо емоційну! «Підтримка емоційної відстані вимагає усвідомленості. Ти навряд зможеш розірвати стосунки з маніпулятором, якщо не зрозумієш, на які «важелі» він тисне. Ти часто опинятимешся в ситуаціях, коли буде необхідно переосмислити і навіть різко змінити план дій. Це нормально, але потрібно виграти для себе час», — радить Тревіс Бредберрі, автор книги «Емоційний інтелект 2.0».

2. Розпізнай. Якщо вдасться ідентифікувати токсичну людину у своєму оточенні, згодом ти зможеш зрозуміти, в який момент варто змиритися з тим, що відбувається, а коли — дати відсіч.

3. Контролюй ситуацію. Інакше тебе втягнуть у нескінченні непрості розмови, які навіть при належному рівні усвідомлення всієї ситуації можуть негативно вплинути на твій настрій і світосприйняття.

Текст: Дар`я Андрійчук

5 5 4
Фото: instagram.com/hancross
Спецпроекты
Реклама

Розмови з друзями більше не допомагають. Як наважитись звернутись до психотерапевта? 

Про недовіру до психологічної системи та способи її подолати говоримо з експертами платформи з психотерапії онлайн 一 Mindly.

Loading...

7 порад психолога, щоб приборкати страх та тривогу

Лише залишаючись спокійною, ти зможеш допомогти собі та іншим.

Медитація та концентрація: як впоратися зі стресом

Ділимося порадами, заснованими на техніці Чада-Мень Тана — інженера Google та автора програми покращення усвідомленості.

Хочешь больше узнать про "LifeStyle"?
Гороскоп

Як знаходити час для себе: 7 приємних лайфхаків, які змінять твоє життя

Додай до свого звичного розпорядку ці ритуали — і відчуй приємні зміни.

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.