Відчуй гармонію: як правильно вести щоденник

Твоя жизнь / Психология
Фото: Gettyimages
Cosmo

«Дорогий щоденнику», – так розпочинається рукопис дівчинки-підлітка в її рожевому щоденнику. І ми звикли вірити, що особистий нотатник потрібен тільки мрійливим 14-річним тінейджерам, аби описувати свої душевні переживання про нерозділене кохання.

Думка науковців

Насправді ж щоденник повинен асоціюватися зі словами «креативність», «психотерапія», «особистий розвиток». Професор психології із Техаського університету Джеймс Пеннебейкер розібрався, як впливає щоденник на життя людини ще у 1980 році. Науковець провів більше 200 досліджень. У них він порівнював психічний стан людей, які описували свої емоції та думки від психологічних травм минулого, та іншої групи осіб, які писали сухі тексти про свої плани на день.

У результаті досліджень, було виявлено, що відверте ведення щоденника допомагає впоратися із тривожністю, стресом і навіть депресією. До того ж цей процес покращує пам’ять, стимулює продукувати більше ідей і перебувати в гарному гуморі.

Види щоденників

Аби дізнатися, як правильно вести щоденник, аби процес приносив тобі виключно користь, варто дізнатися більше про їх різновиди. Обери записник собі до душі й займись модною медитацією.

1. Ранковий щоденник. Його вигадала екс-дружина американського кінорежисера Мартіна Скорсезе Джулія Кемерон – відома журналістка, поетеса й режисерка. У своїй книзі «Шлях художника» Джулія зібрала чимало порад та вправ, які допомагають розвинути свій творчий потенціал. Один із способів – ведення ранкового щоденника, куди ти можеш записати свої цілі та плани на день.

2. Щоденник досягнень. Погодься, для кожного з нас важливо, щоб нас інколи хвалили. У щоденник досягнень важливо щодня або хочаб щотижня записувати всі свої досягнення. І що найважливіше – від, на перший погляд, незначних до найбільш грандіозних. Таким чином, ти помітиш, наскільки багато встигаєш зробити і не будеш надто суворою до себе.

3. Арт-щоденник. Такий варіант нотатника майже на кожній сторінці містить цікавий малюнок, колаж або логічне завдання. Він вчить тебе творчо мислити і дисциплінує. Закінчивши його, отримаєш повноцінний арт-проект, який можна з гордістю показувати колегам.

4. Щоденник емоцій. Ведення такого щоденника – своєрідна психотерапія. У ньому ти повинна записувати як позитивні, так і негативні емоцій, не приховуючи жодних деталей. Згодом, перечитуючи написане, зможеш зрозуміти, куди рухатися далі, яких людей варто залишити в минулому та які цілі перед собою ставити. Адже, описуючи свої страхи та переживання, зможеш поглянути на власне життя зі сторони.

5. Щоденник цілей. Якщо тобі здається, що ти недостатньо добре працюєш, байдикуєш і просто здатна на більше, почни записувати всі кроки на шляху до кінцевої мети. Окрім цього, нотуй і нові ідеї, емоції, поразки та перемоги, аби потім детальніше проаналізувати процес. Фіксуй усе до дрібниць, бо можливо, згодом твій бізнес-план згодиться комусь іншому. 

Текст: Дар'я Андрійчук

Рейтинг / 0
5 5 5