Амбасадорка, рестораторка, мисткиня: успішні українки #ZAфемінітиви

Cosmo

Фемінітиви — це ознака еволюції суспільства. Їхнє появлення в українській мові викликало багато дискусій. Що означають фемінітиви для сучасної жінки? Чи впливають вони на ставлення соціуму до ролі, котру жінки відіграють у професійному, громадському і соціальному житті?

Про це Cosmopolitan і Ювелірний Дім ZARINA вирішили запитати успішних жінок, котрі займаються професіями, назви яких донедавна мали виключно чоловічий рід, у проєкті #ZAфемінітиви.

Учасниці фотопроєкту — Заріна Нетовкіна, бренд-амбасадорка Ювелірного Дому Zarina, головна редакторка Cosmopolitan Олександра Буринська, мисткиня Ліліт Саркісян, авторка музичних творів Бажана, ресторатока Аліна Косічкіна, майстриня ювелірної справи Мартіна Нетовкіна. Досвід наших героїнь є підтвердженням тому, що сучасна жінка може обрати будь-яку професію і досягти у ній неймовірних висот.

Бажана

— У чому краса слова?

— Для мене краса слова — це його зміст. Те, який сенс воно несе. Будь-яке слово, навіть якщо воно складно звучить, може стати улюбленим, викликати емоції. Важливим є те, чим воно заповнює простір. Значення мають вібрації слова, слово може знищити і зцілити. Воно має величезну силу. «Бо на початку всього було саме слово і слово є Бог».

— Чи можуть фемінітиви додати нові сенси?

—  Я думаю, що фемінітиви все пом`якшують і водночас малюють більш точну картину реальності. Адже сенс у чоловіка і жінки зовсім різний — і природа, і підхід, і стратегії, і образ. Звичайно, фемінітив — це конкретизація, і вона дуже доречна, так само, як і визначення статі, а не просто узагальнююча назва «людина».

Заріна Нетовкіна

— Навіщо взагалі використовувати фемінітиви?

— Фемінітиви дозволяють жінкам бути більш помітними у професійних сферах, у суспільстві. Вони створюють рівність між чоловіками і жінками і підкреслюють, що не існує виключно жіночих чи виключно чоловічих професій.

— Фотографиня, блогерка, врачиня. Це перебільшення чи необхідність?

— Це норма, і в цьому немає нічого дикого чи дивного. Чому офіціантка — це норма, а врачиня — ні?

Мартіна Нетовкіна

— Що визначає вибір професії для сучасної жінки?

— Сучасні молоді жінки мають право і можливість робити все, що їм до душі і що дарує їм радість. Для мене це створення гарних прикрас, які змушують жінок відчувати себе сильними і впевненими. Для когось це може бути архітектура, трейдинг, банківська справа або робота вдома і створення сім`ї.

— Якою є соціальна роль фемінітивів?

— Мова формує мислення людей, і, використовуючи її належним чином, ми можемо наблизитися до руйнування гендерних стереотипів, які були створені дуже давно за допомогою мови, орієнтованої на "чоловічий світ".

Використовуючи фемінітиви, ми не обмежуємо певні соціальні групи виключно чоловіками. Ми звертаємо увагу на те, що в них є і жінки.

Ліліт Саркисян

— Навіщо потрібні фемінітиви?

— Фемінітиви — це символ того, що жінка виконує певну роботу або роль, що вона є активною діячкою. Фемінітиви необхідні для того, щоб зробити жінок помітними. Ми знаємо тільки те, що бачимо і чуємо. Не використовуючи фемінітиви, ми нівелюємо значення жінки в суспільстві. Звичайно, використання фемінітивів не вирішить цю проблему, а мовні зміни не змінять суспільство, але це — невід`ємна частина довгого процесу. І всі, хто зараз опираються цьому, за 10 років не вбачатимуть нічого дивного у використанні феминитивов.

— Як мовні зміни впливають на творчість?

— Анна Ахматова називала себе виключно "поетом", ні в якому разі не поетесою — таким чином вона намагалася підкреслити серйозність своєї професії. В абсолютно патріархальному світі, де література, написана жінкою, тільки починала з`являтися, і ніхто не ставився до неї з повагою, слово «поетеса» звучало принизливо. Тому багато письменниць обирали чоловічі псевдоніми. Думаю, сьогодні, в новому світі, Ахматова б з гордістю використовувала фемінітив —  з тією ж метою, що і сто років тому уникала його. Фемінітиви відкривають можливості для самореалізації жінкам, котрі дуже часто не вірять в себе.

Олександра Буринська

— Що думаєте про фемінітиви? Чи вживаєте їх?

— Коли розмовляю українською, так!

— Чи варто розділяти професії на жіночі і чоловічі?

— Я вважаю, що ми живемо в такому розвиненому світі, що не має бути розподілу на «жіноче» або «чоловіче». Тепер дівчата стають астронавтами, а хлопці йдуть у декрет. І це нормально. Головне —  знати чого хочеш і чого вартий саме ти, а не зважати на думку сторонніх людей.

Аліна Косічкіна

— Чи варто підкреслювати стать, говорячи про професію?

— Якщо для людини це важливо — жодних проблем. Але не менш важливо підкреслювати талант, досягнення та прагення, щодня ставати кращою.

— Фемінітиви: навіщо вони потрібні?

— Світ змінюється, ми разом з ним, і, природньо, мова також. З’являються нові слова, і хай навіть не всі вони поки що звучать органічно і звично, фемінітиви було варто придумати хоча б заради слова «рестораторка». Цей фемінітив мені щиро подобається і дуже пасує жінкам у нашій сфері.

Фотопроєкт #ZAфемінітиви створено за підтримки Ювелірного Дому Zarina.

Прикраси на героїнях — з колекцій Zarina.

3 5 2
Спецпроекты
Реклама
Твоя жизнь / Lifestyle
Это интересно

Как Луна влияет на твою личную жизнь

Спойлер: сильнее, чем ты думаешь!

Твоя жизнь / Lifestyle
Это интересно

10 міцних зіркових пар, які живуть без штампу в паспорті

Це аж ніяк не заважає їхньому коханню.

Loading...
Твоя жизнь / Lifestyle
Надо прочитать

7 способів зробити добру справу прямо зараз

Робити добрі справи не завадять ні погодні умови, ні пандемія, ні брак часу. Адже піклуватися про інших можна в улюбленій теплій квартирі, витрачати на це кілька хвилин. Ми підготували список ідей добрих справ, які можна зробити онлайн або просто вдома. 

Твоя жизнь / Lifestyle
Надо прочитать

Полный гороскоп на 2021 год для всех знаков Зодиака

Узнай, что готовит тебе этот год!

Хочешь больше узнать про "LifeStyle"?
Гороскоп

Для wow-образов: 5 акцентных украшений, о которых мечтает каждая девушка

Стильные и безумно красивые. Такие ты точно захочешь заполучить в свою коллекцию.

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

 

© Copyrignt Cosmopolitan Ukraine, 2019. Все права защищены.